Plantacja świerków – jaki to typ działalności, wymogi formalne, pomocne instytucje

PYTANIE:

Witam, zwracam się z uprzejmą prośba dotyczącą plantacji/szkółki świerków srebrnych.

W związku z posiadaniem niewielkiej hodowli świerków srebrzystych a tym samym pracując na umowę o pracę mam kilka pytań dot. legalnej sprzedaży świerków.

Mianowicie, posiadam na własność ok 15 ar. działki rolnej na której obsadzonych mam ok. 2-3 tyś świerków srebrnych. (w niedalekiej przyszłości planuję również dzierżawę ok. 1ha w celu posadzenia świerków srebrnych). 
Na zakupione sadzonki posiadam dokument fvat i dokument poświadczający nabycie sadzonek z legalnego gospodarstwa. Chciałbym zasięgnąć informację na poniższe pytania:

Ad 1) Czy w momencie sprzedaży świerków w hurcie tj. dla jednej osoby wycięcie bądź wykopanie ok 300-800szt jednego roku za określoną kwotę, muszę zaistniały fakt zgłaszać do Urzędu Skarbowego, czy też Urzędu Gminy?
Czy muszę czynić dodatkowe czynności np. założyć działalność itp.?
Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić dla kupującego własnoręczne poświadczenie legalnego pochodzenia świerków legitymując się dowodem osobistym?

Ad 2) Czy w okresie Bożego Narodzenia mogę ogłosić sprzedaż świerków z działki, którą mam na własność  bądź z działki dzierżawionej i wszystkim zainteresowanym sprzedawać świerki wycinając bądź wykupując je prosto z gruntu, oczekując w zamian za to określonej kwoty?
Czy taka czynność wymaga dodatkowych zgłoszeń itd.?

 Będę wielce zobowiązany za pomoc, ewentualnie pokierowanie mnie to osoby/komórki/instytucji, która będzie w stanie mi pomóc. — Pozdrawiam, […]

ODPOWIEDŹ:

Witam! Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej.  Wydaje mi się, że ważna jest kwestia, czy jest Pan rolnikiem i plantację świerków można potraktować jako uprawę rolniczą (co nie wymaga specjalnych pozwoleń), czy też nie. Nie mam tej pewności, gdyż pisze Pan o 15 arach: czy to znaczy, że ma Pan tylko 15 arów, czy też jest Pan właścicielem gospodarstwa rolnego (powyżej 1 hektara), a tylko te 15 arów ma Pan obsadzone świerkami? Proponuję zwrócić się z tymi pytaniami do najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ewentualnie Nadleśnictwa – powinni udzielić Panu wszelkich szczegółowych informacji.

Polecam też kontakt z innymi plantatorami, którzy mogą udzielić Panu praktycznych informacji. Opisy ich działalności oraz dane kontaktowe znajdzie Pan w Bazie Agrinpol Fundacji Fundusz Współpracy

Bezpośredni link do opisów dotyczących plantacji drzewek iglastych

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwijaniu swojej działalności,

Monika Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!