Fundusze na budowę nowej świetlicy

PYTANIE:

Witam. Szukając informacji na temat pozyskiwania funduszy trafiłem na waszą stronę, postanowiłem napisać. Jesteśmy stowarzyszeniem […], które nawiązało się w czerwcu ub. roku i liczy 30-stu członków, są to głównie miłośnicy miejscowości […]. Mamy kilka pomysłów żeby poprawić jakość życia mieszkańców oraz estetykę wsi.

Jednym z naszych zamierzeń jest budowa nowej świetlicy. Obecna świetlica  (32m2) nie spełnia żadnych wymagań, nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, brak zaplecza kuchennego i gospodarczego oraz dogodnych toalet.  Obecnie udało nam się poszukać działkę i przejąć ją od gminy. Działka została również uzbrojona w wodę i elektryczność, powstała koncepcja (w załączeniu) i trwają pracę na projektem na pozwolenie na budowę, powstanie również kosztorys.  

Problem jest pozyskaniem pieniędzy, obecnie nie ma funduszu EU gdzie stowarzyszenie  może pozyskać środki na budowę świetlicy. W drugiej połowie roku 2016 ma ruszyć PROW poddziałanie 7.4 na budowę świetlic ale dla gmin, wstępnie wiemy że będzie to kwota 1mln euro na całe województwo, a na wieś może przypaść nie więcej 300 000 tys.  i jest jeszcze problem że wniosek może tylko złożyć gmina której nie zależy by świetlica powstała ze względu na wysoki koszt budowy (przewidujemy że koszt będzie się wahał w granicach 800-900 tys. ). 

Lokalna Grupa Działania też ma inne priorytety (nie ma w programie budowy świetlic). Dlatego też szukamy innych rozwiązań (środki rządowe?, prywatni inwestorzy?). Może będziecie mogli nam jakoś pomóc, pomysłem i doświadczeniem?

Dodam też, że obecna świetlica jest stale uczęszczana przez min 10 dzieci, a w nowej pragniemy również zrobić punkt diagnozy i terapii dla dzieci z zaburzeniami  sensorycznymi (członek naszego stowarzyszenia posiada uprawnienie i kwalifikacje II stopnia do pracy nad dziećmi z zaburzeniami sensorycznymi). Pozdrawiam […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie! Dziękuję za pytanie do naszej redakcji. Wspaniale, że zawiązaliście lokalne Stowarzyszenie  i że ma ono tylu członków! Zarejestrowane stowarzyszenie i aktywność osób, które powołały taką organizację do życia – znacznie ułatwiają poszukiwanie środków na działalność.

Budowa nowej świetlicy to ogromne przedsięwzięcie finansowe!  Projekt (wizualizacja tego miejsca) imponujący! Moja wątpliwość – czy naprawdę aż tak wielka świetlica jest potrzebna Waszej miejscowości (pisze Pan, że do obecnej uczęszcza tylko 10-oro dzieci). Piszę o tym wprost, bo wybudować nie jest tak trudno, jak potem utrzymać. A i koszt budowy ogromny – zwłaszcza, że złoty okres finansowania budowy świetlic wiejskich chyba mija – sam Pan już wie, że dotychczasowe źródła już nie biorą pod uwagę budowy nowych świetlic.

Nie wiem, czy potrafię Państwu pomóc. Wydaje mi się, że po pierwsze trzeba znaleźć dobry pomysł na to miejsce i przygotować strategię działania na kilka lat, uwzględniającą konkretne projekty na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i estetyki miejscowości. Nie musi nazywać się koniecznie świetlicą wiejską, może być centrum aktywności wiejskiej, itd.. może prowadzić zajęcia specjalistyczne dla dzieci, ale też zwykłe zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży – których tak bardzo na wsi brakuje, może też klubik malucha, ognisko przedszkolne? Takie centrum/ośrodek może mieć jakąś ofertę dla seniorów, dla dawnych mieszkańców wsi, może tworzyć Izbę Pamięci o historii wsi, może prowadzić Klub Miłośników Wsi itd. – ja oczywiście teraz konfabuluje, ale sądzę, że musicie Państwo trochę inaczej podchodzić do samego miejsca – wtedy łatwiej będzie znaleźć potrzebne fundusze. Czyli zapomnieć o budowaniu jedynie świetlicy, a zastanowić się nad czymś znacznie „szerszym”, bo to otworzy inne źródła finansowania i też Waszą grupę otworzy na przygotowanie różnych pomysłów do działania, które wypełnią ten nowy budynek życiem.

Inwestorzy prywatni –tak, myślę, że to dobry kierunek myślenia w poszukiwaniu źródeł, ale także dla firm ważny jest cel dofinansowania, chwytliwy pomysł, coś „świeżego”, nowego, coś, co daje rozwój.  Źródła centralne/publiczne – proszę przeglądać zakładkę na ngo.pl

Ja proponowałabym na początku zrobić wśród założycieli Stowarzyszenia dyskusję (burzę mózgów) – co tak naprawdę chcecie przez to miejsce zmieniać w Buszowie i okolicach, co chcecie robić, bardzo konkretnie. Może Państwo macie już taką strategię działania i pomysł? Bez tego pomysłu – bardzo trudno doradzić mi jakiś kierunek poszukiwań, jeśli chodzi o źródła.

Myślę też, że konkretna wizja działalności takiego miejsca – nie powinna zniechęcać gminy do udziału w finansowaniu tego przedsięwzięcia z PROW. Nie odpuszczałabym gminie, jeśli tylko może wziąć udział w programie i wspomóc budowę! Tylko może trzeba „popracować” nad burmistrzem/wójtem i radą gminy, przekonać swoją wizją, zapytać, jak gmina sobie wyobraża funkcjonowanie takiego miejsca, czyli znaleźć jakiś obszar wspólny dla Stowarzyszenia i gminy (w ramach zadań własnych gminy, bo tylko takie może wspierać).

Zwykle podaję/proponuję jakieś źródła finansowania aktywności świetlic czy takich centrów rozwoju wsi – są dostępne w rubryce Ludzie Listy Piszą np. tutaj, lecz tym razem czuję się trochę bezradna. Chciałabym Państwu pomóc, ale na tym etapie mojej wiedzy o całym przedsięwzięciu, bardzo trudno mi napisać coś więcej. Może ktoś z regionalnej organizacji wspierającej w woj. [..] mógłby Państwu pomóc np. w napisaniu strategii działania czy znalezieniu funduszy? Mogę poszukać takiej organizacji czy osoby? Ale nie wiem, czy jest Państwu potrzebna?

Jeśli będzie Pan miał jeszcze jakieś pytania,  czy jakieś dodatkowe informacje – to proszę pisać, w miarę możliwości i wiedzy postaram się odpowiedzieć.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Monika Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!