Fundusze na wybudowanie centrum kulturowo-dydaktycznego Osady, działalność dydaktyczną oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych

PYTANIE:

Szanowni Państwo, prosimy o możliwość konsultacji u Was lub w jednostce z wami współpracującej ​, w następujących sprawach:

​1. Czy możemy uzyskać wsparcie i dotacje na wybudowanie centrum kulturowo-dydaktycznego naszej Osady?

2. Czy możemy uzyskać wsparcie i grant na program mikrokogeneracji energii elektrycznej i cieplnej, opartej o biomasę pozyskiwaną w najbliższej okolicy?

Nasza Fundacja nastawia się na działalność społeczną w sferze zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. W akcie założycielskim postanowiliśmy, że Fundacja […] otrzyma 0,86 ha naszej ziemi rolnej we wsi […]. Na tym terenie ma powstać centrum kultury i życia osady, otwarte dla wszystkich.

 z poważaniem​ […]

ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za list do naszej redakcji. Po obejrzeniu materiału telewizyjnego, dowiedziałam się, że macie Państwo przemyślaną strategię działania na najbliższe lata! To ogromne przedsięwzięcie i wspaniałe w zamyśle! Nie jestem jednak pewna, jakiego zakresu konsultacji oczekujecie Państwo od nas. Czy chodzi jedynie o wskazanie potencjalnych źródeł finansowania czy polecenie kogoś, kto pomoże w zbieraniu funduszy? Jaki jest zakres finansowy tego przedsięwzięcia? Domyślam się, że budowa osady będzie przebiegała etapami i pewnie etapami będą prowadzone prace związane ze zbiórką funduszy, ale nie mam wyobrażenia, jakie koszty pociągnie za sobą ta inwestycja? Przy działalności dydaktycznej – planowanej w Osadzie – źródeł finansowania będzie znacznie więcej, niż na pierwszym etapie – budowania samej osady, jej obiektów, co będzie dużym wyzwaniem dla Państwa! Ale odpowiedź na pytanie, czy możecie Państwo uzyskać wsparcie finansowe na tego typu przedsięwzięcie jest pozytywna!

To co mogę doradzić ze swojej strony i przy nieznajomości Państwa planów fundraisingowych ( być może Państwo macie już listę potencjalnych darczyńców, a pytacie nas np. czy Fundacja Wspomagania Wsi wsparłaby taki projekt?) J. Nadmienię, że Fundacja Wspomagania Wsi nie udziela obecnie żadnych dotacji. Przyznaje natomiast niskooprocentowane pożyczki dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą na wsi i w małych miastach.

Jeśli chodzi o kontakt do organizacji, która mogłaby pomóc /skonsultować wnioski o dotację, czy plan pozyskania funduszy – warto nawiązać kontakt z organizacją, która jest członkiem Sieci SPLOT – organizacji powołanych do niesienia pomocy innym organizacjom, m.in. w zakresie pozyskiwania funduszy itd.. Podaję link do strony takich organizacji z woj. łódzkiego.

Polecam też kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Samopomocowych – BORIS z Warszawy – i np. umówienie się na konsultację ze Zbigniewem Wejcmanem lub Pawłem Jordanem.

Jeśli chodzi o potencjalne źródła finansowania, które warto wziąć pod uwagę, a które mi przychodzą do głowy, to proponuję:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ale także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GW

np. z konkursem pn. Lemur – energooszczędne budynku użyteczności publicznej ,czy Edukacja Ekologiczna.

 

Proszę także przejrzeć dość zwięzły przewodnik po funduszach europejskich – strona 20 . Są tam wymienione fundusze dla organizacji pozarządowych (obszar: Transport energia i technologie informacyjno-komunikacyjne ICT).

 

Myślę, że warto wziąć pod uwagę także te bliższe źródła, jeśli zakładacie Państwo metodę małych kroków  – : tj. samorząd lokalny – gmina (budżet obywatelski, konkurs dotacyjny dla lokalnych organizacji pozarządowych), podobnie w przypadku powiatu. Warto sprawdzić jaki program dla organizacji pozarządowych ogłasza Samorząd Województwa – Sejmik oraz Urząd Wojewódzki.

Proszę też poszukać Lokalnej Grupy Działania, która pracuje na Waszym terenie (gminy,powiatu) i sprawdzić, czy ma już przygotowaną Lokalną  Strategie Działania na najbliższe lata, czy profil działalności Waszej Fundacji mieści się w tej strategii, czy są przewidziane i kiedy konkursy dotacyjne. To pewnie jest Wasza LGD.

Posiadacie Państwo działki rolne – warto też sprawdzić, czy możecie korzystać z dopłat bezpośrednich do gruntów, do lasu, czy brać udział w programach rolno-środowiskowych (bo rozumiem, że obecnie to Fundacja jest właścicielem działek rolnych i leśnych). Może też warto rozważyć inne ścieżki finansowania w ramach Programu Operacyjnego Wspierania Obszarów Wiejskich.

Być może jest większa liczba potencjalnych darczyńców budowy Eko-Osady i jej działalności, ale trzeba dobrze sprecyzować cele i rezultaty tych cząstkowych działań – wtedy łatwiej znaleźć fundusze.

Pewnie niewiele Państwu pomogłam, ale życzę powodzenia w realizacji tej odważnej i pięknej inicjatywy! Widzę, że współpracujecie Państwo z Wioską Garncarską i Fundacją Nida – to wspaniali ludzie i na pewno także chętnie udzielą aktualnej i użytecznej informacji, gdzie sięgnąć po fundusze na tego typu przedsięwzięcie!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!