Marzenia się spełniają. Sport w Barłominie nabrał kolorów

1

To, co istniało jedynie w sferze marzeń uczniów małej, położonej w Barłominie (gmina Luzino, powiat wejherowski) szkole stało się rzeczywistością. Niemożliwe stało się możliwe. Mowa o boisku z prawdziwego zdarzenia – pełnowymiarowym obiekcie o nawierzchni syntetycznej wyposażonym między innymi w bramki do piłki ręcznej oraz słupki, siatkę do piłki siatkowej czy kosze do koszykówki. Obiekt powstał dzięki determinacji lidera grupy – dyrektorki placówki oraz uczniów szkoły, a także lokalnej społeczności. Było niedowierzanie, łzy szczęścia i… wielkie otwarcie. Najpierw był jednak pomysł i nieprzerwalne dążenie do celu.

Konkurs „Kolorowe boiska, czyli Szkolna Pierwsza Liga”

W ramach 9. edycji konkursu szkoły stanęły przed zadaniem opracowania wideoklipu w konwencji LipDub, którego tematem przewodnim było hasło „Kolory Inspirują”. Program jak co roku zaangażował nauczycieli i uczniów szkół podstawowych z całej Polski do twórczej rywalizacji. Jak co roku również szkoły zaskoczyły niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu prac konkursowych.

Do konkursu, który ruszył w czerwcu br. swoje prace zgłosiło kilkadziesiąt szkół z całej Polski. „Kolorowe boiska…czyli Szkolna Pierwsza Liga” to program, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci idei aktywnego spędzania wolnego czasu, a także, co najważniejsze stwarzanie im odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Dzięki akcji nawet te najmniejsze, położone na wioskach szkoły mają możliwość wygrania profesjonalnego boiska ufundowanego przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka SA.

W 2015 r. organizator konkursu skupił się właśnie na dotarciu do wsi i małych miast, by również w tych gminach, w których zdecydowanie brakuje funduszy na budowę podobnych obiektów sportowych dać dzieciom szansę na realizację sportowych marzeń. Jak się okazało… małe miasta i wsie to… wielka kreatywność.

W 2014 r. byli o krok od zwycięstwa. Nie poddali się

Barłomino po raz drugi postanowiło sięgnąć po wymarzone boisko. W ubiegłym roku mimo tego, że zdobyli wiele głosów internautów ostatecznie nie udało się im wygrać. Każda jednak porażka, jak pokazuje życie, niesie w sobie ziarno korzyści…

Barłomino to mała, malownicza kaszubska wieś położona w Gminie Luzino (powiat wejherowski, województwo pomorskie). Zamieszkuje ją 3 tys. mieszkańców. Jedynym miejscem spotkań tamtejszej lokalnej społeczności jest Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego, którą już od wielu lat skutecznie dowodzi pani dyrektor Halina Szlaga. Mimo, iż jeszcze kilka lat temu placówce z powodów ekonomicznych groziło zamknięcie, szkoła działa niezwykle prężnie. Bierze udział w ogólnopolskich akcjach, konkursach i inicjatywach. Nie próżnuje.

W konkursowym LipDup’ie udział wzięli wszyscy uczniowie podstawówki, czyli 50 osób. Pod bacznym okiem pani dyrektor i nauczycieli nagrano kolorowy filmik. Tekst piosenki „Kolory inspirują” stworzony został specjalnie na potrzeby konkursu. Dzieci zaangażowały się na 100% i włożyły w pracę konkursową całe swoje serca.

Najbardziej ekscytujący etap konkursu – głosowanie

W końcu nadszedł etap konkursu, na który czekali wszyscy uczestnicy akcji – głosowanie internetowe, które ruszyło w maju br. Codziennie, przez blisko miesiąc każdy mógł oddać jeden głos na wybraną przez siebie pracę konkursową. Dyrektorka barłomińskiej podstawówki robiła wszystko, co mogła i codziennie przypominała o głosowaniu na stronie internetowej placówki czy specjalnie utworzonym z tej okazji wydarzeniu fanpage’u gminy Luzino. Głosów codziennie przybywało, a im było bliżej zakończenia konkursu, tym emocje były większe…

W 9. edycji konkursu szkoły jak zwykle stanęły na wysokości zadania i przygotowały barwne, oryginalne i pełne dziecięcej radości filmy. Jedne nagrania bawiły, inne wzruszały, a były też takie, które skłaniały do refleksji. Co najważniejsze we wszystkich widać było ogromne zaangażowanie dzieci. Koniec końców internauci oddali w konkursie ponad milion głosów, a barłomińska podstawówka zdobyła w głosowaniu 7. Miejsce. To był sukces, bowiem znalazła się w pierwszej dwudziestce. Teraz decyzja należała już tylko do komisji konkursowej. Oceniane były między innymi: pomysłowość, kreatywności, walory artystyczne oraz zaangażowanie uczniów. Wyniki obrad miały zostać ogłoszone w serwisie organizatora 26 czerwca br.

Łzy szczęścia i radości podczas zakończenia roku szkolnego

Dzień może nie jak co dzień, ale miało to być zwykłe zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego. Nie była to jednak zwyczajna uroczystość rozdania świadectw. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów odwiedzili goście, którzy przekazali niesamowitą nowinę! Szczęście było tym większe, ponieważ zupełnie nikt nie spodziewał się delegacji komisji konkursowej plebiscytu Śnieżki! Boisko, zgodnie z założeniami miało zostać wybudowane do 15 września 2015 roku.

W Barłominie poruszenie!

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego wygrała tegoroczną edycję konkursu.

4

Do tej pory arena miejscowych zawodów sportowych nie przedstawiała się zbyt imponująco.
W sierpniu, w spokojnym zazwyczaj Barłominie rozpoczęły się prace budowlane. Na teren obok budynku szkoły wjechał ciężki sprzęt i pojawili się specjaliści.

Sport w Barłominie nabrał kolorów

10 września 2015 r. zapisze się w pamięci lokalnej społeczności Barłomina na długo, bo właśnie tego dnia nastąpiło przekazanie głównej nagrody. Inwestycja przebiegła wzorcowo, a wykonawca mógł liczyć na życzliwe przyjęcie, zainteresowanie i wsparcie lokalnej społeczności. Uroczyste otwarcie boiska uświetnił program artystyczny. Uczniowie odtworzyli swój zwycięski LipDub, a także zaprezentowali specjalnie przygotowane przedstawienie, odnoszące się do tematu kampanii – „Kolory inspirują”. Było kolorowo, barwnie i wesoło. Radości nie było końca. W tym dniu w Barłominie wszyscy czuli się jak dzieci. Boisko bowiem będzie służyć nie tylko uczniom szkoły ale całej lokalnej społeczności.

„W życiu istnieją bowiem chwile, o które warto walczyć do samego końca.”

2

3

5

Dobry pomysł, ciężka praca i determinacja to przepis na sukces? Wszystko na to wskazuje. Wszystko wskazuje również na to, że tam, gdzie jest dobry lider marzenia się spełniają.

Autorka: Marlena Wilkowska

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!