Fundusze na urządzenie świetlicy wiejskiej

PYTANIE:
Witam, mieszkam w małej wsi (ok 1 tys mieszkańców) na Podkarpaciu. Przy wsparciu sołtysa i Koła Gospodyń planuję założyć Stowarzyszenie, którego celem będzie wspieranie rozwoju wsi. Uważam, że bardzo potrzebna nam jest świetlica, w której dzieci i młodzież będą mogły spędzać razem czas. W tej chwili dysponujemy malutką biblioteką, gdzie nie ma fizycznie możliwości zorganizować miejsca dla młodzieży oraz „dojazdowe” Grupy zabawowe którym także przydałby się własny kąt. Obecnie wójt zaplanował remont budynku sali wiejskiej, ale bez urządzenia go wewnątrz. W jaki sposób można uzyskać pieniądze na wyposażenie takiej świetlicy? pozdrawiam

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani!

Po pierwsze przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam na Pani pytanie. Jeśli napiszecie Państwo projekt np. na działalność w tej świetlicy z dziećmi, młodzieżą, seniorami, to w budżecie projektu można umieścić konieczne wyposażenie. Najlepiej napisać jeden projekt, a zwrócić się do kilku źródeł o dofinansowanie różnych pozycji budżetowych przedsięwzięcia (projektu), bo pewnie będzie ich wiele. Podaje możliwe źródła, jest ich wiele, ale każde ma swoje priorytety i na to należy zwrócić uwagę, bo raczej żadne ze znanych mi źródeł nie daje dotacji wyłącznie na doposażenie pomieszczeń. Wyposażenie może być natomiast częścią projektu działań dla różnych grup. Pewnie Państwo doskonale o tym wiedzą, ale wspomnę, że wyposażenie świetlicy można częściowo/całkowicie sfinansować ze środków funduszu sołeckiego, o ile jest w Waszej gminie uchwalony.
Jeśli uda się Państwu założyć Stowarzyszenie, to oczywiście poszerzycie Państwo sobie (jako społeczność) możliwości starania się o różne dotacje, bo dla stowarzyszeń jest ich sporo. Ale to długi proces. Dlatego nadmieniam, że możecie też ubiegać się o dotację jako grupa nieformalna (rada sołecka), znaleźć natomiast lokalnego partnera w postaci stowarzyszenia, czy zarejestrowanego koła gospodyń wiejskich, ochotniczej straży pożarnej itd… , który będzie formalnym odbiorcą dotacji w Waszym imieniu.

Trzeba też przemyśleć inną kwestię – kto będzie właścicielem sprzętu, wyposażenia świetlicy? Jak rozumiem z Pani e-maila – właścicielem świetlicy będzie gmina. Jeśli to gmina będzie formalnym odbiorcą ewentualnej dotacji, którą Państwo zdobędziecie (bo tak też może być, choć zaznaczę, że nie każde źródło/sponsor może przekazywać dotacje gminom), to właścicielem środków trwałych będzie gmina. Jeśli to Wasze Stowarzyszenie otrzyma grant na zakup wyposażenia – to wtedy Stowarzyszenie stanie się właścicielem wyposażenia. To wszystko jest oczywiście do uzgodnienia, ja tylko zwracam Państwu uwagę na problemy, które trzeba sobie teraz przemyśleć.

Podaję źródła, którym warto się przyjrzeć myśląc o działaniach w świetlicy i koniecznych środkach na zakup wyposażenia, zostawiając Państwu decyzję, które kryteria i warunki możecie spełnić:

Możliwe źródła:
1/

www.dzialajlokalnie.pl

– trzeba sprawdzić, czy na Waszym terenie (gmina, powiat) działa Lokalna Organizacja Grantowa i realizuje program grantowy pod nazwą „Działaj Lokalnie” oraz dowiedzieć się, kiedy jest najbliższy konkurs dotacyjny, jakie warunki musicie spełnić itd. Bardzo ważne źródło dla inicjatyw takich jak Wasza.

2/ BDU – Bank Dziecięcych Uśmiechów, konkurs dotacyjny Fundacji Banku Zachodniego WBK, obecnie trwa nabór do 19 października!
http://fundacja.bzwbk.pl

3/ Fundacja PZU – konkurs pn. „Z PZU po lekcjach”
http://fundacjapzu.pl

4/ Konkurs Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (ogólnopolski i regionalny, każdy w innym terminie ogłaszany, ale zwykle raz do roku każdy z nich) –
www.rownacszanse.pl

– termin do regionalnego konkursu grantowego upływa 5 listopada 2015!!!

5/

www.fundacja.orange.pl

– np. na komputery z Internetem? http://fundacja.orange.pl/o_programie_program_dotacji.html

6/ Fundacja ING Dzieciom – świetlice z Internetem
http://www.ingbank.pl/o-banku/odpowiedzialnosc-spoleczna/relacje-ze-spoleczenstwem/fundacja-ing-dzieciom

7/ Być może także Fundacja KGHM
www.fundacjakghm.pl

8/ Konkurs „To dla mnie ważne”
http://todlamniewazne.pl/

9/ Konkurs „Na dobry początek!”
http://www.fundacjabgk.pl/Programy/Dotacje_Na_dobry_pocz%C4%85tek!/

Wskazałam tylko kilka źródeł. Mam nadzieję, że okażą się pomocne.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w realizacji planów i zdobyciu potrzebnych funduszy!!
Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!