KGW Wiadrów. Historia, tradycja, kultura

1

Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Prężnie działająca organizacja uczestniczy prawie we wszystkich najważniejszych dla gminy i powiatu, a nawet województwa wydarzeniach. Oprawę muzyczną zapewnia zespół folklorystyczny „WIADROWIANIE” działający przy naszym KGW Wiadrów.

Wiadrów to malownicza wieś, położona w woj. dolnośląskim (pow. jaworski,  gm. Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem.

Pierwsza wzmianka o Wiadrowie pochodzi z 1371 roku. Miejscowość leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i Krainy Wygasłych Wulkanów.

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat przewodniczące zmieniały się, a były nimi: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tę funkcję nieprzerwalnie do 2010 r. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił wiadrowskie KGW. Pięć lat temu KGW Wiadrów zyskało nową zarządzającą – Urszulę Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW została wybrana na kolejną kadencję. Zastępcą jest Łucja Niedzwiecka, sekretarzem Ewa Brzostowska, a skarbnikiem Małgorzata Rudy.

Głównym celem koła od początku była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości.

W 1977 r. powstała żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie gminy przy okazji różnych imprez (festyny, dożynki itp.).

Panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane – jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwała do dziś.

2

W 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny „Gosposie”, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim a także na przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław.

Obecnie zespół funkcjonuje pod nazwą „Wiadrowianie”.

13

5

KGW uczestniczy w imprezach kulturalnych, jak Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, Święto Chleba i Piernika w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne.

KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów i we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie – „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa”. Bierze również udział w warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), czy wyjazdach studyjnych.

Koło współpracuje z OSP Wiadrów, drużyną sportową LKS „Nysa Wiadrów”, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółkiem RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo Kaczawskie” oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich.

4

Koło wspierają doradcy z DODR Wrocław (oddział Jawor) – wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.  Gospodynie prowadzą kronikę, która odzwierciedla działalność koła od początku jego istnienia.

Organizowane są także wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie).

6

Dwa lata temu KGW Wiadrów z wielką fetą obchodziło  swoje 60-lecie. Impreza odbyła się 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej. Zebrało się bardzo dużo osób nie tylko z Wiadrowa, ale i  z okolicznych miejscowości.

Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, sołtys wsi Piotr Chruściel, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Andrzej i Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki” z Pogwizdowa. Były przemowy, odznaczenia, gratulacje oraz dużo dobrej zabawy, występów artystycznych, kulinarnych smakołyków i domowych ciast.

8

KGW Wiadrów ponadto co roku przygotowuje Wieniec Dożynkowy, który reprezentuje nas w Dożynkach Gminnych, Dożynkach Powiatowych a także w Dożynkach Wiejskich.

KGW Wiadrów w ostatnim czasie zarejestrowano w ogólnopolskim portalu dla Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl, gdzie otrzymało certyfikat członkostwa, a także jako jedyne KGW z okręgu legnickiego- honorowe, symboliczne wyróżnienie „ZŁOTY KŁOS”. Poza tym koło otrzymało pamiątkową statuetkę dla zdobywców „ZŁOTEGO KŁOSA” oraz list gratulacyjny, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni.

9

KGW Wiadrów planuje jeszcze wiele innych ciekawych działań (warsztaty, szkolenia i inne). Ponadto zespół folklorystyczny „Wiadrowianie” działający przy KGW Wiadrów występuje na różnych imprezach, przeglądach i innych wydarzeniach, odnosząc sukcesy. Opiekę nad zespołem folklorystycznym „WIADROWIANIE” sprawuje Łucja Niedźwiecka.

12

O wszystkich nowościach KGW Wiadrów informuje na swojej stronie internetowej www.kgwwiadrow.blox.pl oraz oficjalnym fanpagu na portalu facebook.com , na profilu na stronie www.kobietynawsi.pl oraz w Ogólnopolskim Portalu Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl.

Więcej informacji i opisów różnych wydarzeń można znaleźć na wspomnianych powyżej stronach internetowych. Dostępne są tam także galerie fotografii z poszczególnych imprez, wydarzeń, warsztatów czy wycieczek.

W najbliższym czasie powstanie przy KGW Wiadrów sekcja muzyczno – teatralna dla dzieci i młodzieży, którą poprowadzą: Elżbieta Kusyk i Ilona Trybuła. Dla trochę starszej młodzieży i dorosłych KGW szykuje sekcję kabaretowo – teatralną pod opieka Urszuli Majkut, Dariusza Trybuły i Ewy Brzostowskiej.

15

DARIUSZ TRYBUŁA z KGW Wiadrów, Pedagog, Pedagog Specjalny-terapeuta, opiekun stron internetowych KGW Wiadrów/media

Zapraszamy do kontaktu

ADRES KORESPONDENCYJNY DO KGW WIADRÓW: KGW WIADRÓW –  Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowe

Przewodniczaca Urszula Majkut
Wiadrów 24 A
59-411 PASZOWICE
woj. dolnośląskie
e-mail KGW: kgwwiadrow.blox@gazeta.pl
e-mail przewodniczącej KGW: urszula-majkut@wp.pl
e-mail do Dariusza Trybuły z KGW Wiadrów: dariusz.trybula_mistero@interia.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!