Fundusze unijne/dotacje na udostępnienie dzieciom ze wsi oferty szkoły językowo-kreatywnej (dojazdy, czesne itd.)

PYTANIE:

Szanowni Państwo, nie jestem przekonana czy mój mail powinien trafić właśnie do Państwa, mimo to kieruję go z nadzieją, że otrzymam od Państwa pomocne informacje. Wraz z moim narzeczonym jesteśmy zdecydowani otworzyć szkołę językowo-kreatywną na obszarze wiejskim. Myślimy o miejscowości […] lub [..]. Oboje pochodzimy z obszarów wiejskich i wiemy jak nierówne szanse mają mieszkańcy obszarów wiejskich w starciu z mieszkańcami miast. Chcielibyśmy otworzyć szkołę, która nie tylko będzie aktywnie nauczała języków, ale była również szkołą kreatywną rozwijającą zdolności i zainteresowania dzieci z obszaru: biznesu i marketingu, matematyki, teatru i plastyki. Szkoła wyróżniałaby się na tle innych możliwością dowozu i przywozu dzieci jak również dorosłych. Chcielibyśmy również prowadzić kursy językowe dla dorosłych przygotowujące do pracy za zagranicą. Przy szkole działałaby również świetlica/ klubik, w przypadku kiedy dzieci musiałyby wcześniej zostać dostarczone lub odebrane później. Zdajemy sobie sprawę, że to przedsięwzięcie niesie ze sobą sporo ryzyka, ale jednocześnie może pomóc wielu dzieciakom i ich rodzinom. Wiemy również jak kluczowe mogą okazać się finanse. Stąd pytanie czy fundusze unijne są w stanie pomóc sfinansować na przykład dojazdy dzieci do szkoły lub pokryć część czesnego tak aby wszystkie dzieci nawet z rodzin ubogich mogły uczęszczać na takie zajęcia? Czy istnieje inna forma finansowania takiego przedsięwzięcia. Chodzi nam o to, aby zajęcia były dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla rodzin, które zwyczajnie na to stać. Liczymy na Państwa pomoc i kontakt. Serdecznie pozdrawiamy, […]

ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo!
Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej.
Jeżeli Wasza szkoła kreatywno-językowa będzie szkołą prywatną, musicie Państwo szukać dotacji w ścieżce dla przedsiębiorców. Podaję link do dobrej strony o funduszach europejskich, ze świetną wyszukiwarką tematyczną dotacji:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Ewentualnie polecam kontakt z pracownikami najbliższego punktu informacyjnego o funduszach europejskich w woj.warmińsko-mazurskim:
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/wojewodztwo=warmi%C5%84sko%20-%20mazurskie

Zależnie od charakteru Państwa przedsięwzięcia (dla zysku – nie dla zysku, prywatne – publiczne itd.) pojawiają się różne drogi dofinansowania, także pozarządowe – myślę tu o różnego rodzaju fundacjach, stowarzyszeniach i krajowych programach dotujących działania edukacyjne, wyrównujące szanse edukacyjne dzieci i młodzieży itd. Podaję link do dobrego przewodnika po np. fundacjach korporacyjnych w Polsce i ich dotacjach. Opracowanie autorstwa Iwony Raszeja-Ossowskiej ukazało się niedawno w naszej Witrynie Wiejskiej. Tam znajdziecie Państwo wiele źródeł finansowania takiej właśnie inicjatywy jak Wasza.
http://witrynawiejska.org.pl/data/2fundacje%20korporacyjne_o1_05_2015.pdf

Mi bardzo trudno odpowiedzieć na Państwa pytanie precyzyjnie, gdyż nie znam wielu szczegółów, które znacie tylko Państwo. Inaczej mówiąc, możliwości zdobycia dofinansowania jest obecnie bardzo wiele, ale są one obwarowane różnymi wymogami formalnymi i merytorycznymi tj. np.. kto może ubiegać się o dotację, a kto nie, kiedy można ubiegać się o dotację, na co? itd.

Dlatego wiele zależy od tego jaki podmiot będzie szkołę organizował – osoby prywatne jako szkołę prywatną (for profit) czy publiczną, czy też Stowarzyszenie i czy będzie to działalność o charakterze – nie dla zysku. Sposób zorganizowania tego przedsięwzięcia od strony prawnej (podmiotu prawnego) będzie wpływał na możliwe sposoby dofinansowania etapów tworzenia takiej szkoły i klubiku oraz możliwości dofinansowania dla uczniów. Przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach.
Ze swojej strony, po przemyśleniu kwestii formalnych, polecałabym Państwu kontakt z praktykiem, który prężnie działa od wielu lat w Państwa okolicy (tzn. w ramach tego samego województwa) i w podobnym temacie, a mianowicie z panią Barbarą Margol – prezesem Stowarzyszenia Nidzicki Fundusz Lokalny, z siedzibą w Kamionce niedaleko Nidzicy. Jest to organizacja, która działa w obszarze edukacji i wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, a także lokalna organizacja grantodawcza. Nie ma charakteru szkoły, ale może być dla Państwa źródłem ważnych informacji, przykładów i inspiracji.
http://www.funduszlokalny.nidzica.pl/niezapominajka

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów!
Monika Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!