W sąsiedztwie stolicy, z dala od zgiełku miasta

alejazabytkowa

Wieś Rozalin położona jest w województwie mazowieckim, powiecie pruszkowskim, gminie Nadarzyn, przy drodze krajowej S8 (Trasa Katowicka), tylko 30 km od centrum Warszawy. Jest tu 630 zameldowanychmieszkańców, ale z roku na rok przybywa ich coraz więcej.

– Tak to już jest, że każdy szuka swojego miejsca na ziemi. Wielu znajduje je tu – właśnie w Rozalinie. Pracując w Warszawie, kiedy komuś mówię, że mieszkam w Rozalinie, przeważnie słyszę pytania w rodzaju: – a gdzie to właściwie jest? A Rozalin jest właściwie na wyciągnięcie ręki, bo dojazd do, czy z Warszawy po budowie trasy S2 i modernizacji połączonej z nią trasy S8 zajmuje około 20 minut. Dla tych, którzy nie są zmotoryzowani jest dyspozycji komunikacja podmiejska w postaci linii 733 – podpowiada Agnieszka Palmowska, sołtys Rozalina.

 

Stawy w Krakowianach.

Jak wiele podwarszawskich wsi Rozalin jest miejscem życia tych, którzy są tu od pokoleń i nowych osadników, którzy często są zawodowo związani z Warszawą. Ale też tych, którzy mają tu domki letniskowe i przyjeżdżają tylko latem, bo tu jest ich zielony, spokojny zakątek. O tym świadczy też rozwijająca się tu agroturystyka. Co ich wszystkich tu w zasadzie sprowadza i co sprawia, że zostają?

Ludzie, rezerwat, daniele…

– Po pierwsze ludzie. Wyjątkowi, otwarci, zorganizowani i pomocni. Po drugie klimat i okolica – wylicza Agnieszka Palmowska.

10
Aleja Zabytkowa.

– Jest cicho, zielono, przytulnie i pięknie dookoła. Podczas spaceru można spotkać startującego do lotu bażanta, uciekającą kuropatwę, zrywającego się zająca, czy spłoszone stado danieli. Służy tu świeże powietrze Rezerwatu Młochowski Grąd, gdzie drzewostany dębowo-sosnowe i dębowe liczą sobie 180 lat. Są wyznaczone trzy szlaki turystyczne.

14
Ule w Rozalinie.

W 2003 roku została tu zaaklimatyzowana grupa danieli. Poza rezerwatem, w najbliższej okolicy znajduje się przepięknie odrestaurowany park w Młochowie (3 km), nieopodal malownicze stawy w Krakowianach (6 km), pałac w Radziejowicach (15 km) i termy w Mszczonowie (18 km), a z ciekawszych miejsc jeszcze Muzeum Motoryzacji i Techniki oraz Matecznik Mazowsze w Otrębusach (15 km).

7
Pałac w Radziejowicach.

Za atrakcyjnością tego miejsca przemawiają również aspekty praktyczne takie jak: przedszkola, szkoły, sklepy, ośrodek zdrowia, poczta, prężnie działająca świetlica wiejska, bliskość centrum handlowego Janki, trasy katowickiej (S8), lotniska no i oczywiście stolicy.

12
Park  w Młochowie.

– Mamy to coś, co sprawia, że wielu ludzi nas tu odwiedza i chętnie zostaje na weekendy, by wypocząć. Może historia kilkusetletnich murów Pałacu w Rozalinie, może przelatująca nisko paralotnia lub balon, może bardziej sielska podmiejska atmosfera, czy też malownicze ścieżki rowerowe, biegowe i amatorskie trasy do nart biegowych, a może fakt, że u nas pada rzadziej niż w Warszawie, tak przynajmniej twierdzą Ci, którzy tu mieszkają od lat.

Trochę historii…

…bo historia ludzi kiedyś tu mieszkających jest wyjątkowa. Rozalin do połowy XIX wieku nosił nazwę Stara Wioska. Pierwsze pisane wzmianki o miejscowości pochodzą z 1371 roku. W 1847 roku właścicielką wsi została Rozalia z książąt Lubomirskich Rzewuska.

8
Pałac w Rozalinie.

Inicjatorką zmiany nazwy wsi na Rozalin była jej córka Aleksandra, która chciała utrwalić w nazwie imię swojej matki. Jako dziecko była z nią w Paryżu podczas Rewolucji Francuskiej. W kwietniu 1794 roku matkę aresztowano pod zarzutem udziału w spisku. Pomimo starań paryskiej Polonii oraz interwencji samego Kościuszki, została zgilotynowana w czerwcu 1794 roku. Mała Aleksandra przebywała wraz z matką w więzieniu, po jej śmierci została umieszczona w więziennym szpitalu. Odnalazł ją wysłannik jej ojca i sprowadził do kraju.

9
Pałac w Rozalinie.

Na temat dziejów rozalińskiego pałacu zachowało się niewiele przekazów historycznych. Wybudowano go przed 1857 rokiem, wtedy właścicielka po raz pierwszy spędziła tu letnie miesiące. Po wojnie, w 1949 roku, zabytkowy pałac przekazano w użytkowanie organizacjom młodzieżowym. W lutym 1993 roku Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnym wyrokiem potwierdził oddanie zespołu pałacowo-parkowego spadkobiercom dawnych właścicieli. Obecnie Pałac Rozalin wraz z otaczającym parkiem został pieczołowicie odrestaurowany i służy do organizacji imprez, przyjęć i kulturalnych wydarzeń.

15
Warsztaty ceramiczne w swietlicy.

***

Warto zajrzeć:

www.rozalin.net.pl – witryna prowadzona przez sołtysa, Agnieszkę Palmowską. Portal promuje wieś, służy do kontaktowania się z mieszkańcami i rejestruje ważne wydarzenia, także te z przeszłości.

fot. Agnieszka Palmowska

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!