Zabytek Zadbany. Co to znaczy?

zabytekzadbany

Staraniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa ukazała się książka pt. „Zabytek Zadbany. Co to znaczy?”. Jest to próba opisania w sposób profesjonalny, a zarazem jasny i zrozumiały dla szerokiego grona czytelników zasad dobrej konserwacji, zaprezentowania dobrych praktyk konserwatorskich, poglądów ekspertów oraz doświadczeń właścicieli i użytkowników zabytków. W publikacji opisano również dzieje samego konkursu, którego historia liczy sobie już 40 lat oraz zaprezentowano oraz zaprezentowano obiekty nagrodzone w okresie 2011 – 2015.

 

Materia zabytków bardzo często narażona jest na utratę swoich wartości. Ochrona tego zasobu wymaga szerokiej wiedzy, szczególnej odpowiedzialności i troski, zarówno w sprawowaniu codziennej opieki, jak też przy realizacji różnorodnych zamierzeń inwestycyjnych. Zasady i normy postępowania w tej dziedzinie definiuje prawo i teoria konserwatorska. Na co dzień poza armią profesjonalistów różnych specjalności kultura obcowania z zabytkami współtworzona jest przez ich właścicieli i użytkowników. Szczególnie udane, prowadzone z największą starannością i poszanowaniem wszystkich wartości prace przy zabytkach nagradzane są w konkursie „Zabytek Zadbany”.

Zabytek Zadbany. Co to znaczy?, praca zbiorowa pod red. I. Liżewskiej, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Warszawa 2015, ss. 254, il. 304.

Uprzejmie informujemy, że nakład publikacji został wyczerpany.

Plik do pobrania: 
Zabytek Zadbany_publikacja.pdf

 

Źródło: http://www.nid.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!