Fundusze na tworzenie niepublicznych przedszkoli, sali zabaw oraz placu zabaw dla dzieci na terenach wiejskich

PYTANIE: Witam serdecznie, chciałam zapytać się o aktualne, otwarte konkursy, projekty odnośnie tworzenia niepublicznych przedszkoli, sal zabaw ( budynek ) oraz placów zabaw dla dzieci w województwie śląskim i łódzkim na terenach wiejskich. Gdzie mogę uzyskać informację w tych województwach. W gminie, w której mieszkam ? Czy w mieście powiatowym ? Jakie instytucje się tym zajmują? Pozdrawiam serdecznie […]

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry,  proszę skontaktować się z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego
http://www.frd.org.pl/

Warto włączyć się w działania Partnerstwa Edukacyjnego na Rzecz Dzieci PREMED – myślę, że PREMED, jak i Fundacja Komeńskiego będą najlepszym źródłem różnorodnych informacji dla Państwa:
http://www.premd.org.pl/aktualnosci_2/?cid=608

Można śledzić programy dotacyjne np. takich instytucji jak:

– Fundacja BGK J.K. Steczkowskiego – Program „Na dobry początek”
http://www.fundacjabgk.pl/Programy/Dotacje_Na_dobry_pocz%C4%85tek!/

A źródeł finansowania jest bardzo wiele – zależy kto będzie składał projekt, jaka będzie koalicja instytucji, która tego zadania się podejmie, jak Państwo uzasadnicie potrzebę realizacji tych działań i na co położycie nacisk. Bo zarówno przedszkole, czy plac zabaw mogą być częściowo dofinansowane z funduszu sołeckiego, z programów samorządu gminnego i powiatowego, urzędu marszałkowskiego przez lokalne fundacje i agencje oraz ogólnopolskie instytucje. Z pewnością dobrym programem dla lokalnej organizacji/koalicji/grupy, która będzie tworzyła przedszkole na wsi będzie Program Działaj Lokalnie – trzeba szukać w swojej okolicy najbliższej lokalnej organizacji grantowej, która prowadzi lokalny konkurs dotacyjny pn. Działaj Lokalnie. http://www.dzialajlokalnie.pl/log/przegladaj.html#.VT3n1NLtmko

Akurat teraz w wielu miejscach ogłaszane są lokalne konkursy Działaj Lokalnie, proszę tylko sprawdzić, gdzie można składać wnioski do tych programów woj. śląskim i w woj. łódzkim.

Mogą to być także inne konkursy dotacyjne (każdy konkurs ma swój temat, priorytet wsparcia i termin), podaję kilka propozycji np.:
Fundacji Banku Zachodniego WBK
http://fundacja.bzwbk.pl/tag/programy-grantowe/

Fundacji PZU
http://fundacjapzu.pl/275.html

– Program „Razem Możemy Więcej” Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
http://www.efrwp.pl/spolecznosci-lokalne/razem-mozemy-wiecej/o-programie-sl

Regulamin konkursu:
http://www.efrwp.pl/dir_upload/photo/53dc413ae024c4372c8facdce6e9.pdf

Program MALUCH 2015 – jest to program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (ale nabór niestety skończył się w marcu br.) – proszę śledzić tę stronę i dowiedzieć się, kiedy będą kolejne edycje programu:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/resortowy-pogram-maluch/rok-2015/ogloszenie-o-konkursie/

Jeśli chodzi o fundusze europejskie – trzeba śledzić działalność Lokalnej Grupie Działania (LGD) w danej gminie/powiecie – jak będą rozkładane środki z programu wspierania obszarów wiejskich (dawny Leader) w nowej puli środków na lata 2014-2020, co przewidują Lokalne Strategie Rozwoju w danych gminach/na obszarze działania LGD?

Ogólne informacje o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 są tu:
http://witrynawiejska.org.pl/data/Nowy%20Leader%20w%20nowej%20perspektywie%20PROW.pdf

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020/Rozwoj-Lokalny-Kierowany-przez-Spolecznosc-RLKS

Jeśli chodzi o inne fundusze europejskie na tworzenie przedszkoli, to najlepiej pytać bezpośrednio w punkcie informacyjnym o funduszach europejskich w danym województwie.
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/

Proszę także zajrzeć do naszego przewodnika po funduszach (oczywiście trzeba weryfikować terminy przyjmowania wniosków i zmieniające się priorytety organizacji przyznających dotację).
http://ww.org.pl/data/VademecumPoFunduszach_kwiecien2010.pdf

 

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów.
Monika Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!