Questing bliżej natury

images_REZ

91% Polaków organizuje swój urlop samodzielnie, a jedynie co dziesiąta osoba odpoczywa w ramach wyjazdu zorganizowanego – wynika z badań „Turyści a natura 2000”. Co więcej blisko 63% osób wybiera miejsce ze względu na piękną przyrodę oraz walory przyrodnicze, a prawie połowa kieruje się ciszą i spokojem okolicy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni szukają ciekawej rozrywki, którą może im zaoferować dane miejsce. W ten trend wpisuje się podróżowanie z questingiem, który idealnie sprawdza się na terenach „Natura 2000”.

Questing to rodzaj gry, polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków. Turysta kierowany jest informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. To zabawa angażująca uczestnika do poznania zapomnianych legend czy historii, które przybliżają go do odkrycia skarbów danego miejsca. Podróżować z questami można wszędzie, także na obszarach „Natura 2000”, gdzie tradycyjna forma turystyki jest ograniczona, o ile nie zabroniona. Tereny te są objęte ochroną przyrody w celu zachowania określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków uważanych za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Questing nie ingeruje w krajobraz na obszarze objętym ochroną. Przy budowie Questu korzysta się z elementów, które już istnieją: drzew o ciekawych kształtach, głazów, leśnych ścieżek, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek ingerencji – wyjaśnia Sylwia Woźniak, trenerka questingu z portalu www.questing.pl

– Dzięki temu questy idealnie nadają się jako narzędzie promocji dziedzictwa przyrodniczego, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia ilości tablic informacyjnych.

Gdzie rośnie pieprz?

W Polsce znajduje się ponad tysiąc obszarów „Natura 2000”. Większość z nich to atrakcyjne turystycznie miejsca, które co roku przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Wśród nich warto wspomnieć o Rezerwacie Przyrody Góry Pieprzowe w woj. świętokrzyskim. Na jego terenie można znaleźć malowniczą skarpę wiślaną, liczne wąwozy czy unikatową roślinność (np. rosarium). Góry Pieprzowe to najstarsze pasmo Gór Świętokrzyskich i jeden z najstarszych masywów górskich na świecie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku odwiedzający ten rezerwat znajdą dla siebie dodatkową atrakcję – quest „Góry Pieprzowe – czy tam rośnie pieprz?”. Podczas wycieczki z questem, rozwiązując zagadki turysta pozna nie tylko gatunki fauny i flory występującej na tym obszarze, historię tego regionu, ale także dotrze do punktu widokowego, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Sandomierz i okolicę.

Las i woda

Jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce, objętym obszarem „Natura 2000” jest Puszcza Piska na Pojezierzu Mazurskim. Występują tutaj bory sosnowe z domieszką jodły w wilgotniejszych miejscach, mieszane lasy dębowo-sosnowe i grądy, które można traktować jako relikty dawnej Puszczy Jańsborskiej. W gąszczu roślinności można spotkać, oprócz wyjątkowych okazów fauny i flory, turystów z ulotkami w ręce. To questowicze, którzy rozwiązują zagadki questu „Las i woda”. Trasa wiedzie wzdłuż jezior Guzianka Wielka i jeziora Nidzkiego. Quest odkrywa tajemnice wyłuszczania nasion oraz daje możliwość odwiedzenia jednej z niewielu zachowanych w Polsce wyłuszczarni szyszek.

Lasy, w których przebywał Julian Tuwim

Osoby szukające odpoczynku na dziewiczych terenach, powinny odwiedzić Rudę Maleniecką w woj. świętokrzyskim. Na terenie należącym do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, znajduje się rezerwat przyrody „Piekiełko Szkuckie”. Na jego terenie spotkać można drzewostan sosny w wieku 110 lat z domieszką dębu, jodły i buka występujących miejscami. Miejsce to szczególnie upodobali sobie Leopold Staff i Julian Tuwim, którzy często gościli w tych okolicach. Na turystów, którzy odwiedzą to miejsce czeka quest „Szlakami Rudzkiej przyrody”. Oprowadza on po terenach stawów hodowlanych oraz Doświadczalnej Stacji Rybackiej.

Silny jak dąb

Odwiedzając obszary „Natura 2000” nie można zapomnieć o największym w Europie zwartym kompleksie lasów dębowych – tzw. Dąbrowy Krotoszyńskie. W lasach tych znajduje się pomnik przyrody – Dąb Rozdrażewskich. Na tym terenie stwierdzono występowanie aż 12 typów cennych siedlisk (m.in. lasów łęgowych, śródlądowych muraw napiaskowych i lasów bagiennych), ponad 850 gatunków roślin, w tym licznych gatunków roślin rzadkich i ginących m.in. turzyca Buxbauma, kosaciec syberyjski, pnącze – wiciokrzew pomorski oraz storczyki. Obszar ten jest również cenną ostoją dla bociana czarnego, żurawia, muchołówki białoszyjej i skowronka borowego. I tutaj również tworzone są dwie z kilkudziesięciu nowych ścieżek questingowych w ramach największego projektu questingowego w Polsce, pt. „Questingowy projekt współpracy”.

Liczymy, że dwa questy, które powstaną na terenie Dąbrów Krotoszyńskich wpłyną pozytywnie na rozwój turystyki w tym regionie, a tym samym zwiększą jego atrakcyjność – mówi Kamila Jarocka ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski”, partner projektu – Dzięki zabawnej i przystępnej formy questingu, rozszerzy się oferta dla turystów: nie tylko przyjadą do południowej Wielkopolski osoby, które chcą uciec od zgiełku dużych miast, ale również amatorzy ciekawej rozrywki, rodziny z dziećmi czy mieszkańcy okolicznych wsi, którzy będą mieli możliwość na nowo poznania swojego regionu – jego piękna, dziedzictwa i tajemnic.

Jeden z pierwszych questów na tym obszarze to wyprawa rowerowa po Biadkach w gminie Krotoszyn, która odkrywa uroki oraz historię okolicy. Podczas jazdy, można zaobserwować piękno wielkopolskiej wsi. Trasa biegnie tuż przy granicy obszaru „Natura 2000”, w pobliżu stawów, które powstały na terenie dawnej cegielni. Natomiast quest zlokalizowany w leżącym nieopodal Smoszewie, przedstawi bogactwo naturalne, przyrodnicze oraz przybliży historię unikatowych cmentarzysk zwanych kurhanami, będących zabytkami archeologicznymi pochodzącymi z epoki brązu.

Więcej o projekcie oraz questach na stronie projektu www.partnerstwo.questing.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!