Ręczniki z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki na kartach albumu

scan 01azaja

30 lat – tyle liczy sobie Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. To niewiele w wymiarze całej historii miasta, a jednocześnie na tyle dużo, aby trwale wpisać się na kulturalną mapę Bielska Podlaskiego. Wśród licznych zabytków w zbiorach muzeum wyróżnia się kolekcja ręcznika ludowego.

Muzeum od wielu lat prowadzi działania mające na celu zachowanie, a w niektórych przypadkach odtworzenie tożsamości ręczników w ramach kolekcji muzealnej. Bezpośrednim impulsem do pracy nad stworzeniem kolekcji ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej, a w późniejszym czasie również stałej wystawy Tajemniczy ręcznik była obawa przed postępującym wypieraniem z codziennego życia tego jakże charakterystycznego elementu naszej tradycji.

Realizując misję, która miała ratunkowy charakter, pracownicy muzeum przeprowadzili szereg kwerend i inwentaryzacji. Udało się pozyskać kilkadziesiąt nowych ręczników, a także wiele informacji i nagrań na ich temat. W chwili rozpoczęcia prac ręcznik ludowy był niemalże zapomnianym elementem kultury ludowej, teraz jest dostrzegany i przeżywa „drugą młodość”.

W ostatnich miesiącach pracownicy muzeum realizowali projekt Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka. Do współpracy zaprosili Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który przeprowadził rekrutację uczestników do badań terenowych. Spośród kandydatów wyłoniliśmy dziesięć osób, które wraz z opiekunem oraz pracownikami merytorycznymi Muzeum w Bielsku Podlaskim spotykali się z mieszkańcami wsi, sporządzając dokumentację ręczników.

reczniki-okladkae int kopiazaja

Szczegółowa lista wsi, do których dotarli inwentaryzatorzy obejmuje 21 pozycji. Badacze odwiedzili miejscowości w gminie wiejskiej Bielsk Podlaski (Krzywa, Łoknica, Miękisze, Ogrodniki, Pasynki, Treszczotki, Widowo), w gminie Orla (Koszele, Mikłasze, Szczyty Dzięciołowo, Szczyty Nowodwory), gminie Czyże (Czyże, Kojły, Kuraszewo, Leniewo, Osówka, Podrzeczany, Rakowicze) oraz gminie Hajnówka (Nowoberezowo, Stare Berezowo).

scan 03azaja

Efektem badań jest album Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka, który przedstawia obraz zachowania ręcznika w terenie. Znajdziemy w nim zdjęcia ręczników zdokumentowanych w terenie wraz z informacjami na temat czasu i miejsca ich powstania, rodzaju tkaniny ze splotem, zdobnictwa oraz wymiarów.

scan 04azaja

Uzupełnieniem albumu jest obszerny katalog ręczników z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

scan 05azaja

W ramach projektu zostały wydane dwa wzorniki haftu krzyżykowego i płaskiego ręcznika ludowego z okolic Bielska Podlaskiego.

Zapraszamy.

wzornik

Publikacja zrealizowana w ramach projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Podlaskiego

Źródło: Informacja prasowa http://www.bielskirecznik.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!