W dniu 15 sierpnia 2014 r. Dziektarzew był miejscem uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Mieszkańców Wsi Dziektarzew.
Cyklicznie organizowane Święto Dziektarzewa w tym roku zostało połączone z odsłonięciem obelisku poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy tutaj spędzili swoje lata dziecięce i chłopięce. Obelisk poświęcony jest Stanisławowi Leopoldowi, który się tutaj urodził oraz jego dwóm braciom ciotecznym Andrzejowi Romockiemu i Janowi Romockiemu, którzy spędzali tu długie miesiące w okresie letnim a później w czasie wakacji i ferii szkolnych.
Święto Dziektarzewa obok chwil poważnych pełne było atrakcji i zabaw przygotowanych dla mieszkańców wsi oraz gości przybyłych z okolicy i dalszych stron.
Uroczysty dzień rozpoczął się o godzinie 10 wyścigiem kolarskim „TOUR de Dziektarzew” dla dzieci i dorosłych. Zwycięzcy wyścigu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Franciszka Śmietankę.
O godzinie 11.45 przemarszem pocztów sztandarowych rozpoczęła się główna część uroczystości – odsłonięcie obelisku. W przemarszu uczestniczyły następujące poczty sztandarowe:
– Jednostki Wojskowej z Łasku
– harcerzy z Hufca Konstantynów Łódzki
– Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku
– Gimnazjum im. Leszka Czarnego w Lutomiersku
– Jednostki Strzeleckiej 4008 Łódź
– Straży Pożarnej
O godzinie 12 odbyła się polowa msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii w Lutomiersku ks. Marka Kowalskiego w towarzystwie proboszcza parafii w Mikołajewicach ks. Romana Ochnickiego.
Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed obeliskiem, gdzie z udziałem wojskowej asysty honorowej garnizonu w Łasku, przy dźwiękach hymnu została wciągnięta na maszt flaga państwowa, a następnie major Bień odczytał apel poległych.
Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt Gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski, wicestarosta Pabianic Irena Grenda, radny Powiatu Pabianice Robert Rządziński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomiersku Barbara Świstek.
Na zakończenie wystąpień głos zabrał Jan Leopold – bratanek Stanisława Leopolda.
Aktu odsłonięcia obelisku dokonał Jan Leopold i Jan Grabowski a towarzyszyli im: wójt gminy Lutomiersk Tadeusz Borkowski oraz sołtys wsi Dziektarzew Ryszard Krawczyk. Poświęcenia obelisku dokonał ks. Marek Kowalski w towarzystwie ks. Romana Ochnickiego.
Od godziny 15 trwała część artystyczna uroczystości. Na estradzie wystąpiły: Zespół Dziecięcy Pieśni i Tańca „Lutomierzaczki”, zespół „Szycha” z Lutomierska, zespół „Kwiaty Polne” z Kwiatkowic, a na zakończenie orkiestra dęta z Kwiatkowic.
Wszystkie występy spotkały się z gorącym przyjęciem zgromadzonej widowni.
Organizatorzy, tak jak zadbali o wrażenia artystyczne, tak również zadbali o miłe wspomnienia kulinarne uczestników.
Uroczystość ta oraz postawienie obelisku były możliwe dzięki wsparciu hojnych sponsorów: rodziny Leopoldów, rodziny Konopackich, Zbigniewa Maślanki, Przedsiębiorstwa „KONSPORT” Mieczysława Majewskiego z Dobkowa k/Lutomierska, P.W. „BUD-MASZ” Macieja Stachlewskiego z Lutomierska, PH-U „WOJTMASZ” Wojciecha Stachlewskiego z Lutomierska, Jamir Sobieraj i Wspólnicy Sp. j. z Bechcic k/ Lutomierska, Piekarni Grażyny Pawłowskiej z Lutomierska, Zakładu Masarskiego Rozbiór i Przetwórstwo Mięsa Marka i Zbigniewa Czołczyńskich z Wrzącej k/Lutomierska, Zakładu Betoniarsko-Kamieniarskiego Dominika Czołczyńskiego z Dziektarzewa, oraz wszystkich, którzy kupili cegiełki
***
Poniżej publikujemy tekst przemowy, którą wygłosił Jan Leopold, bratanek bohaterskich Powstańców: