Fundusze na plac zabaw dla dzieci ze wsi

PYTANIE: Witam serdecznie, pochodzę z województwa zachodniopomorskiego osobiście mieszkam w mieście natomiast mam wielu przyjaciół w pobliskiej wsi, w której plac zabaw to pobojowisko… zamieszkuje tam około 15 wspaniałych dzieci, których jedyną rozrywką jest plac zabaw składający się z rozwalonej piaskownicy, jednej przestarzałej huśtawki, rozpadającej się zjeżdżalni oraz ogrodzenia, z którego odpadają deski. W związku z powyższym chciałabym zasięgnąć informacji – czy można im jakoś pomóc – stworzyć normalne warunki do zabawy nie obciążając tym samym ich już i tak biednego portfela ?

ODPOWIEDŹ:
Witam także serdecznie! Oczywiście może Pani pomóc. Radzę po pierwsze sprawdzić, kto jest właścicielem obecnego placu zabaw, bo bez zgody właściciela nic nie można na tym placu zrobić, chyba że myśli Pani o zupełnie nowym miejscu dla dzieci. Istnieje kilka instytucji, które wspierają bezpośrednio budowę placów zabaw lub zajęcia dla dzieci, które mogą być realizowane na placu zabaw. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że place zabaw muszą mieć porządne uzasadnienie – odpowiednia liczba dzieci we wsi, które będą mogły korzystać z placu; organizacja/instytucja, która będzie dbała o bezpieczeństwo na placu zabaw i sam sprzęt, który wymaga certyfikatów bezpieczeństwa i konserwacji itd. Środki finansowe są najmniejszym problemem, bo można je pozyskać naprawdę z różnych i wielu źródeł. Z mojego doświadczenia w tego typu działalności największym wyzwaniem i zarazem problemem jest znalezienie chętnych, którzy zrealizują takie przedsięwzięcie i będą je kontynuować, bo o taki plac trzeba dbać i coś dzieciom proponować. To jest bardzo absorbujące i czasochłonne zajęcie.
Najlepiej gdyby znalazła Pani lokalną organizację, która zgodnie ze swoim statutem może wspierać działania edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci, może tym partnerem być sołectwo danej wsi (sołtys i rada sołecka) – ale wtedy wszelkie dotacje z zewnątrz będą przechodziły przez konto gminy, co ma swoje i zalety i wady.
Proszę sprawdzić kwestie własności placu oraz kto mógłby formalnie wystąpić o ew. dotację, gdyż nie może tego zrobić osoba prywatna. Podaję kilka możliwych źródeł. Trzeba będzie przygotować projekt zawierający plan działań dla dzieci, potrzebne środki, narzędzia, określić budżet, wypełnić wniosek, wskazać formalnego odbiorcę ew. dotacji. Może szkoła mogłaby się włączyć w taką inicjatywę, albo biblioteka, albo parafia, albo Koło Gospodyń Wiejskich, nawet Ochotnicza Straż Pożarna? – podaję różne opcje, nie znając lokalnych realiów tej okolicy. W pojedynkę jest niezwykle trudno zrealizować cokolwiek w zakresie tzw. pożytku publicznego czy dobra wspólnego. Trzeba najpierw zbudować grupę wspierającą daną inicjatywę i gotową do zaangażowania się na poszczególnych etapach jej realizacji.

Podaję możliwe źródła:

Fundacja AVIVA, wkrótce ma ogłosić nową edycję konkursu na inicjatywy m.in. tworzenia placów zabaw. Podaję link: www.todlamniewazne.pl – trzeba tę stronę pilotować, żeby nie przegapić terminu rozpoczęcia konkursu, zebrać dużą rzeszę przyjaciół, którzy będą przez jakiś czas „klikać” i wspierać Pani/Wasz pomysł np. remontu placu zabaw i zajęć na nim. Im więcej głosów poparcia, tym większa szansa otrzymania dotacji.

Są też inne możliwości starania się o fundusze na wzbogacenie oferty edukacyjnej i rekreacyjnej dla dzieci na wsi. Jeśli napiszecie Państwo projekt, który będzie zawierał pomysł na spędzanie wolnego czasu przez dzieci ze wsi i jakiś program zajęć, a elementem tego projektu będzie plac zabaw we wsi, to proponuję przyjrzeć się takim konkursom dotacyjnym:

„Razem Możemy Więcej” – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej www.efrwp.pl– programy i dotacje

„Na dobry początek” – Fundacja im.J.Kantego Steczkowskiego – www.fundacja-steczkowskiego.pl

„Bank Dziecięcych Uśmiechów” – Fundacja Banku Zachodniego WBK – http://fundacja.bzwbk.pl/

” Akademia Orange” – Fundacja Orange – http://fundacja.orange.pl oraz www.akademiaorange.pl/wnioski

„Równać szanse” – Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ( z tym, że jest to konkurs adresowany do młodzieży i do osób pracujacych z młodzieżą z małych miejscowości): www.rownacszanse.pl

Proszę także sprawdzić, czy są jeszcze fundusze w ramach „Małych projektów” Waszej Lokalnej Grupy Działania – LGD (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2014), gdyż tam – o ile Lokalna Strategia Rozwoju na to pozwala – są fundusze na tworzenie placów zabaw.

Warto też sprawdzić na stronie Programu Działaj Lokalnie www.dzialajlokalnie.pl, czy na Waszym terenie działa Lokalna Organizacja Grantowa. Taka organizacja byłaby najlepszym źródłem i dotacji i informacji dla Państwa.

Zwracam Pani uwagę na kilka tylko źródeł, ale jest ich więcej, wszystko zależy od pomysłu i projektu, który Państwo przygotujecie dla dzieci. Można przecież strać się o fundusze na ten cel bezpośrednio z gminy, w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych, w ramach funduszu sołeckiego, czy innych programów edukacyjnych realizowanych przez gminę. Polecam uwadze przewodnik po funduszach:

http://ww.org.pl/data/FWW_-_poradnik_DM_2011.pdf

Gdyby miała Pani jakieś dodatkowe pytania w tej kwestii, proszę do nas pisać.

W imieniu Witryny Wiejskiej życzę Pani i innym osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – powodzenia i serdecznie pozdrawiam,

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!