Przemysław Wolan – reprezentant Polski w Speed-ball’u zamierza wybudować kadrę trenując uczniów szkół.
Speed-ball to młoda dyscyplina sportowa, wykorzystująca rakietki i piłkę podobną do tenisowej. Różnica polega na tym, że piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Sport narodził się w Egipcie i reprezentanci tego kraju ciągle są w nim najlepsi na świecie.
W Europie najlepiej radzą sobie Francuzi, w Polsce Speed-ball dopiero zyskuje swoich zwolenników.
Przemysław Wolan jest mieszkańcem miejscowości Jadachy w gminie Nowa Dęba na Podkarpaciu. Po studiach wraz z żoną wyjechał do pracy do Egiptu, tam poznał sport zwany Speed-ball. Nauczył się zasad i zafascynowany jego uniwersalnością zaczął trenować. Międzynarodowa Federacja Speed-ball’a w Kairze doceniła jego zaangażowanie i wyposażyła w profesjonalny sprzęt. Po kolejnych kilku miesiącach będąc pod wrażeniem jego wyników w konkurencji Super-solo prezes Federacji dr Ahmad Lotfy zaprosił go do udziału w XXIII Mistrzostwach Świata w Speed-ball’u w Kuwejcie. Wolan w lutym tego roku przywiózł z Mistrzostw 9 miejsce indywidualnie i 6 miejsce dla Polski w Speed-ball’u w konkurencji Super-solo.
Przemysław Wolan i Masato Hikino – Wicemistrz Świata z Japonii.
Aby zacząć grać w speed-ball nie potrzeba ani wielkich nakładów finansowych, ani dużo miejsca. Wystarczy nieco samozaparcia, ponieważ początki jak w każdym sporcie mogą być trudne i już na pierwszym treningu można zauważyć, że sport wykorzystuje niemal każdy mięsień ciała zawodnika, rozwija refleks, szybkość koordynację ruchową i zręczność.
– Swoją pasją udało mi się zarazić rodzinę i znajomych w Polsce, dzięki czemu stworzyliśmy pierwszą i największą, polskojęzyczną stronę internetową na temat Speed-ball’a www.speed-ball.pl oraz funpage na Facebook’u. – Mówi Przemysław Wolan, który obecnie promuje w Polsce nieznaną tutaj praktycznie dyscyplinę sportu.
Będąc na Mistrzostwach otrzymał również propozycje, z których nie można nie skorzystać.
– Jeśli uzbieram w Polsce zawodników, którzy będą wystarczająco obiecujący i będą chcieli grać na najwyższym poziomie – Federacja przyśle najlepszych egipskich zawodników, aby trenowali Polaków. Dodatkowo od Federacji z Algierii otrzymałem zaproszenie dla siebie wraz z reprezentacją Polski na Mistrzostwa typu Open w Algierii zaplanowane na listopad tego roku. – relacjonuje Przemysław Wolan.
Przemysław Wolan podczas pojedynku z Masato na Mistrzostwach Świata.
Wolan kierując się patriotyzmem lokalnym zaczął promocję gry w rejonie, z którego pochodzi i chciałby tam stworzyć kolebkę Speed-ball’a w Polsce. Jak twierdzi, plany są ambitne i nie zamierza się ograniczać do Podkarpacia.
Promocję sportu prowadzi dwutorowo. Po pierwsze pokazuje się na najróżniejszych imprezach plenerowych organizowanych przez lokalne władze czy inne organizacje, gdzie promuje Speed-ball, jako przyjemną formę spędzania wolnego czasu.
Druga forma promocji podchodzi do Speed-ball’a w sposób bardziej profesjonalny.
– Od września tego roku planujemy organizację pokazów i treningów w szkołach z naszego regionu. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której młodzież będzie uczyć się gry w Speed-ball na zajęciach z Wychowania Fizycznego. Taka droga wydaje się najodpowiedniejsza, jeśli na serio chcemy myśleć o znalezieniu talentów w naszej okolicy, z którymi będziemy mogli pojechać na najbliższe zawody międzynarodowe. – opowiada o swoich planach Wolan.
Przemysław Wolan i Ali Imam – Mistrz Świata z Egiptu.
Przed wakacjami udało mu się wprowadzić Speed-ball do zajęć WF w pierwszej szkole, a dzięki przychylności zarządu lokalnego klubu sportowego w Jadachach juniorzy ze wspomnianego klubu mają możliwość trenować na terenie klubu.
Wolan w swoich działaniach stara się współpracować z lokalnymi władzami i organizacjami, powołuje też do życia Stowarzyszenie Speed-ball Polska.
My mocno kibicujemy, życzymy szybkiego zbudowania kadry i czekamy na kolejne sukcesy już w większym gronie.
Foto: http://www.speed-ball.pl/
Kontakt do Przemka Wolana:
***