Wynajem maszyn rolniczych w gospodarstwie rolnym a sprawy podatkowe

PYTANIE: Czy zakładając swoja firmę z programu mikroprzedsiebiorstwa trzeba dodatkowo przestawić gospodarstwo na VAT? Firma ta związana będzie z wynajmem maszyn rolniczych bez obsługi, wiec gospodarstwo nie ma udziału ? Jak i gdzie nauczyć sie prowadzenia dokumentacji dla tej nowo powstałej firmy?

ODPOWIEDŹ: Witam, na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej. Pytanie, które Pan zadał jest mało konkretne, tzn. rodzi kolejne pytania. O pomoc w odpowiedzi poprosiłam kolegę z Fundacji – Wojciecha Chmiela.
Domyślamy się, że prowadzi Pan gospodarstwo i zamierza Pan uruchomić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu maszyn rolniczych. Z punktu widzenia prawa dla działalności gospodarczej prowadzone są odrębne księgi rachunkowo-podatkowe , a dla gospodarstwa oddzielne. W zasadzie w Polsce wg obowiązującego prawa dla małych gospodarstw nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowo-księgowych. Rolnicy płacą podatek rolny naliczany przez gminy z tytułu posiadanych hektarów (hektarów przeliczeniowych), a nie z tytułu wypracowanego obrotu, jeżeli taki jest.
Przedsiębiorcy zobowiązani są płacić podatek dochodowy od osiągniętego dochodu wg obowiązującej skali podatkowej. Formę opodatkowania przedsiębiorca wybiera przy zakładaniu działalności gospodarczej od najprostszej (karta podatkowa) , do pełnej księgowości (produkcja i usługi). Pośrednią formą może być księga przychodów i rozchodów – jest to forma najbardziej rozpowszechniona.
Kolejna sprawa to podatek VAT.- dla przedsiębiorców . W przypadku działalności gospodarczej – według obowiązujących przepisów podatek VAT przedsiębiorca zobowiązany jest płacić -po przekroczeniu 150 tys. zł. przychodu

Następna sprawa to podatek VAT -dla gospodarstwa. W tym przypadku rolnik prowadząc gospodarstwo rolne i chcąc odliczać od zakupionych materiałów do produkcji podatek VAT tzw. zapłacony, powinien zarejestrować się w lokalnym Urzędzie Skarbowym jako tzw. czynny podatnik podatku VAT-R.

Najlepiej, gdyby skontaktował się Pan z naszym doradcą pożyczkowym i przedstawił mu swoją sytuację oraz plany, bo sprawa może być bardziej skomplikowana, przepisy prawno-podatkowe bardzo szybko się zmieniają i często są niespójne niestety. Podaję namiary na doradców z Podkarpacia (nie wiem gdzie Pan mieszka). Podaję link do informacji o programie pożyczkowym na Podkarpaciu, tam są telefony do doradców pożyczkowych:
http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/component/k2/item/155-program-po%C5%BCyczkowy-wspierania-przedsi%C4%99biorczo%C5%9Bci-%E2%80%93-dofinansowanie

W imieniu Witryny Wiejskiej,
Serdecznie pozdrawiam,

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!