Fundusze na rozwój dziecięcego zespołu folklorystycznego, stroje regionalne, plenery

PYTANIE: Witam. Mam na imię Katarzyna, jestem instruktorem gry muzyki podhalańskiej w dziecięcym zespole pieśni i tańca. Zespół istnieje już niemal od trzech lat i liczy 22 osoby. Niestety z powodu braku wystarczających funduszy na stroje regionalne czy ewentualne plenery, zgrupowania, cieszy się on coraz to mniejszą popularnością i atrakcyjnością wśród dzieci w naszej wsi. Chciałabym dowiedzieć się czy jest jakaś szansa na pozyskanie tych środków pieniężnych dzięki jakimś funduszom bądź dotacjom. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie,

po pierwsze przepraszam, że dopiero teraz Pani odpisuję. Myślę, że źródeł wsparcia działalności tego dziecięcego zespołu jest wiele. Trzeba będzie jednak napisać projekt (cel, działania, rezultaty, budżet, harmonogram działań np. na rok).

A jeśli chodzi o źródła:
– trzeba sprawdzić, jakie są możliwości uzyskania części środków z funduszu sołeckiego w Waszej wsi; jeśli zespół jest znany, lubiany, występuje dla lokalnej społeczności jakaś część budżetu funduszu sołeckiego może zasilić budżet projektu zespołu np. sfinansowanie strojów. Będzie to zgodne z celami funduszu sołeckiego, gdyż mieści się w zadaniach własnych gminy z zakresu kultury, czy promocji gminy – powinna Pani położyć nacisk w uzasadnieniu wydatków z funduszu sołeckiego na podtrzymywanie tradycji i kultury ludowej oraz promocję sołectwa i gminy przez udział zespołu w przeglądach, koncertach itd.

Czy zespół jest zarejestrowany jako stowarzyszenie, czy ma osobowość prawną? To będzie sprawa kluczowa przy przekazaniu ewentualnej dotacji – jaki podmiot ma konto w banku (dom kultury, gmina, szkoła, lokalne stowarzyszenie)? Jeśli jest to grupa nieformalna, dobrze znaleźć sobie lokalną organizację, która w imieniu zespołu wystąpi o taką dotację. (a z organizacją podpisać ew. umowę o współpracy).

Moje propozycje dotyczą następujących źródeł:
– konkurs Razem Możemy Więcej – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – www.efrwp.pl – w ramach celu: rozwój kulturowo-historyczny dziedzictwa regionu.

– Na dobry początek” – Fundacja im.J.Kantego Steczkowskiego – www.fundacja-steczkowskiego.pl (ale dotyczy inicjatyw tylko dla dzieci małych, do 5 lat)
– Program grantowy „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, a także program grantowy „Bank Aktywnej Młodzieży – Fundacja Banku Zachodniego WBK – http://fundacja.bzwbk.pl/

– ” Akademia Orange” – Fundacja Orange – http://fundacja.orange.pl oraz www.akademiaorange.pl/wnioski (edukacja kulturalna)

– „Równać szanse” – Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ( z tym, że jest to konkurs adresowany do młodzieży i do osób pracujących z młodzieżą z małych miejscowości) – www.rownacszanse.org.pl

Fundacja PZU – prowadzi dwa konkursy grantowe: Z PZU PO LEKCJACH, DO 10 LIPCA 2014 ORAZ PZU Z KULTURĄ, DO 10 KWIETNIA 2014 www.pzu.pl/grupa-pzu/fundacja-pzu

Warto też sprawdzić na stronie Programu Działaj Lokalnie www.dzialajlokalnie.pl, czy na Waszym terenie działa Lokalna Organizacja Grantowa. Taka organizacja byłaby najlepszym źródłem i dotacji i informacji dla Państwa.

Podaję Pani tylko kilka możliwych źródeł, ich wybór będzie uzależniony od tego, co tak naprawdę Pani planuje, jakie są potrzeby zespołu, jakie cele Pani przed nim stawia? Proszę pamiętać, że cel projektu zakłada jakąś zmianę w określonym czasie, ta zmiana ma dotyczyć i dzieci w zespole i mieszkańców wsi/wiosek. Może Pani/Państwo/dzieci ten cel realizować na różne sposoby, dlatego trudno mi jednoznacznie wskazać właściwe źródła dla Waszego zespołu.
W imieniu Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w realizacji planów i pasji i w zdobyciu funduszy na nie.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!