Narzędzia on-line

(aktualizacja listopad 2020)

Dzisiejszy Internet to coraz więcej serwisów oferujących aplikacje sieciowe pomocne w różnych sytuacjach.

Wielość zastosowań, tego typu serwisów świadczy o coraz większej funkcjonalności i użyteczności Internetu.

Zalety używania narzędziowych serwisów internetowych to:

  • używanie aplikacji internetowych nie jest związane z koniecznością instalacji oprogramowania na komputerze.
  • możliwość korzystania z serwisów sieciowych praktycznie z każdego komputera podłączonego do sieci, a nie tylko z własnej maszyny, jak jest to w przypadku klasycznych programów komputerowych.
  • bezpłatny charakter.
  • społeczności wokół serwisów, które są źródłem praktycznej wiedzy, często bardziej przystępnej niż instrukcje klasycznych programów komputerowych.

W sieci istnieje wiele różnych serwisów narzędziowych. Większość z nich to serwisy angielskojęzyczne. Jeśli nie jest to nasz drugi język, nie wszystko jeszcze stracone. Po pierwsze nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć się uczyć języków, korzystając z wielu kursów dostępnych w sieci. Po drugie obsługa większości ze stron jest intuicyjna i nie wymaga zaawansowanej znajomości języka angielskiego.

SIECIOWE EDYTORY TEKSTU

Kolejną kategorią narzędziowych serwisów sieciowych są edytory tekstu.

https://www.zoho.com/docs/

 Serwis zoho umożliwia :

·  import i edycję dokumentów w popularnych formatach jak: Microsoft Word DOC, OpenOffice ODT i SXW, HTML, RTF,  JPG, GIF i PNG

·  zespołową pracę nad jednym dokumentem w tym samym czasie.

·  eksport gotowych dokumentów do formatów: DOC, ODT, SXW, RTF, HTML i TXT.

·  publikację dokumentów do ogólnego lub określonego wglądu.

·  tworzenie i zapisywanie dokumentów w wielu językach.

https://www.google.pl/intl/pl/docs/about

Serwis Dokumenty i Arkusze Google jest dostępny również w polskiej wersji językowej. Umożliwia on między innymi :

·  Tworzenie podstawowych dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych od podstaw.

·  Import plików w popularnych formatach takich jak DOC, XLS, ODT, ODS, RTF, CSV itd z zachowaniem oryginalnego formatowania.

·  Udostępnianie plików dla wybranych użytkowników.

·  Możliwość jednoczesnej edycji dokumentu przez wielu użytkowników.

·  Dostęp z każdego komputera podłączonego do sieci.

·  Bezpieczne przechowywanie plików na dedykowanym serwerze.

·  Eksport plików do formatów:  DOC, XLS, CSV, ODS, ODT, PDF, RTF i HTML.

·  Możliwość publikacji stworzonych dokumentów w formie strony internetowej.

SIECIOWE KONWERTERY PLIKÓW

oferują swoim użytkownikom możliwość zamiany formatu plików, bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerze, co często, szczególnie w wypadku programów bezpłatnych, wiąże się również z instalowaniem oprogramowania reklamowego lub szpiegującego.

http://www.freepdfconvert.com/

Konwerter dający sobie doskonale radę z konwersją formatów dokumentów MS Office, obrazów, stron internetowych, grafik wektorowych do formatu PDF. Unikalną funkcją tego serwisu jest możliwość konwersji również z formatu PDF do plików programu Word (format doc) i Exel (format xls).

http://www.zamzar.com

Jest to serwis, który oprócz zamiany różnych formatów dokumentów i plików graficznych, oferuje również konwersję plików audio i video. Obsługiwane są następujące formaty plików audio: aac, ac3, flac, m4a, mp3, wav, wma. Obsługiwane są następujące formaty plików video: avi, flv, gvi, m4v, mov, mp4, mpg, wmv.

 
http://convertalot.com/clothing.html

Konwerter rozmiarów odzieży w różnych systemach.

 
http://kalkulator.przepis-na.pl

Kalkulator Kulinarny Online to właściwie trzy w jednym: Kalkulator miar pojemności i wag obsługujący większość jednostek używanych w kuchniach całego świata, kalkulator kalorii i wartości odżywczych oraz prosty kalkulator umożliwiający przeliczanie stopni Farenheita na stopnie Celsjusza i odwrotnie.

http://www.docx2doc.com

Konweruj dokumenty w formacie DOCX do formatu DOC on-line.

http://www.youconvertit.com

Serwis oferuje możliwość konwersji wielu formatów i wysyłanie skonwertowanych plików mailem. Dodatkowo obsługiwane są również formaty video online.

SERWISY DO BUDOWY STRON INTERNETOWYCH


http://www.weebly.com

Serwis oferuje możliwość budowy i publikacji strony internetowej w sposób bardzo szybki i łatwy. Aby móc korzystać z serwisu musimy się w nim zarejestrować. Po rejestracji, otrzymujemy dostęp do panelu administracyjnego, gdzie znajdziemy elementy do budowy naszej strony. Na początku możemy wybrać kolorystykę i układ budowanej strony. Metoda budowania strony polega na przeciąganiu i upuszczaniu elementów. Jeśli chcemy usunąć element, po prostu przeciągamy wybrany plik do kosza. Do wyboru mamy następujące elementy: tekst, zdjęcia, video, mapy, czytnik RSS  i reklamy. Aby umieścić pliki video na budowanej stronie, musimy najpierw opublikować je w jednym z dedykowanych serwisów: Youtube, Googlevideo albo YouAreTvVideo. Po zbudowaniu strony, możemy ją opublikować na serwerze Weebly, na własnym serwerze, lub zapisać na dysku w formie skompresowanego pliku zip.


http://pl.wix.com/

Wix.com to platforma budowy stron, korzystająca z rozwiązań chmurowych. Serwis oferuje stworzenie darmowej strony internetowej metodą „przenieś i upuść’ . Stronę budujemy w oparciu o jeden z wielu dostępnych szablonów. Serwis oferuje również darmowy hosting.

 

SERWISY DO TWORZENIA SKLEPÓW INTERNETOWYCH


http://www.sklepna5.pl/

Polski serwis oferujący możliwość bezpłatnego założenia i prowadzenia sklepu internetowego. Bardzo ciekawa oferta, z której skorzystało już wiele osób.

SERWISY DO WYSYŁANIA DUŻYCH PLIKÓW

Serwisy tego typu przydatne stają się wtedy, gdy chcemy wysłać bardzo duże pliki, które są za duże, aby je wysyłać za pomocą poczty internetowej. Serwisy tego typu różnią się między sobą:

  • dopuszczalną wielkością przesyłanych plików.
  • czasem, przez jaki plik będzie dostępny w sieci.

 
https://www.myairbridge.com

Serwis umożliwia wysyłanie dużych plików. W podstawowej, darmowej wersji można przesłać do 20 GB. Pliki zostaną usunięte z serwera po 3 dniach.


https://www.wetransfer.com/

W podstawowym, darmowym planie możemy wysłać do 2 GB. Pliki zostaną usunięte z serwera po 7 dniach.

WSPÓŁPRACA ZESPOŁOWA

Need Quick Info on How to Zoom? Check Out These New Videos

https://zoom.us

ZOOM to komunikator internetowy do prowadzenia spotkań online. Charakteryzuje się wysoką jakością audio i wideo HD. Umożliwia nagrywanie spotkań, dzielenie pulpitu i wysyłanie plików. Darmowa wersja pozwala na prowadzenie rozmów przez 100 uczestników przez okres 40 minut. Zoom jest aplikacją uniwersalną pozwalającą na bezproblemowe łączenie użytkowników korzystających z różnych platform i systemów.

 

http://www.twiddla.com/

Serwis oferuje możliwość wspólnej pracy w edytorze graficznym on-line. Istnieje też opcja pobierania stron internetowych i rysowania na nich.

MIESZANKI

Mieszanki – Mieszanki(ang. mashups) są aplikacjami sieciowymi, agregującymi dane z innych sieciowych aplikacji lub stron internetowych. Serwisy te układają zebrane dane zgodnie z potrzebami użytkownika, rekombinując zawartość wielu różnych żródeł.


http://www.netvibes.com/

Serwis Netvibes oferuje swoim użytkownikom platformę do budowy własnej strony startowej.
Użytkownik dostaje do dyspozycji moduły z treścią, których parametry ustala wg. własnego wyboru.

Dostępne moduły: pogoda, poczta,multiwyszukiwarka, notatki, moduł video- wyszukujący filmy z jednego z video serwisów: Google, My space, YouTube, Dailymotion. Kolejne moduły wyświetlają nagłówki wiadomości z serwisów: wiadomościgazeta.pl, polskiSport.Info, które możemy zamienić na inne serwisy generujące kanał RSS. Dostępna jest również galeria zdjęć, wyświetlająca fotografie z jednego z serwerów ze zdjęciami: Flickr, Google, Yahoo i Zoomr.
Wszystkie modyfikacje zapisywane są na bieżąco. Kiedy wejdziemy na stronę ponownie, będzie ona wyglądała dokładnie w taki sposób w jaki ją skomponowaliśmy. Jeśli chcielibyśmy oglądać naszą stronę z innego komputera, wymagało będzie to zalogowania się.

 GRAFIKA


http://www.typetester.org

Sieciowa porównywarka fontów.

 
http://www.webresizer.com

Przy użyciu tego serwisu można łatwo i szybko zoptymalizować zdjęcia do użycia na stronach internetowych. Dostępne są również podstawowe funkcje edycji zdjęć.


http://www.photofunia.com

Fotomontaż – zabawny serwis, w którym możemy wkomponować swoje zdjęcie w jeden z przygotowanych wzorów.

 
http://www.colourlovers.com

Serwis monitoruje trendy w kolorystyce. Bardzo przydatny serwis dla wszystkich mających do czynienia z kolorami, np. przy planowaniu kampanii reklamowych, przy projektowaniu produktów, ustalaniu specyfikacji i projektów architektonicznych.

SIECIOWE EDYTORY GRAFIKI

Są to serwisy oferujące możliwość poprawienia jakości naszych fotografii, edycję plików graficznych lub nawet stworzenie grafiki od podstaw. Dostępne są różne narzędzia graficzne na wielu tego typu stronach.

https://www.canva.com/pl_pl

Canva to prosty editor graficzny, działający na zasadzie „przeciągnij I upuść”. Edytor nie wymaga instalacji na komputerze. Próbna wersja aplikacji jest bezpłatna na okres miesiąca.

http://www.epassportphoto.com/75/Free/Poland/Passport/step1

Serwis, w którym możemy przeprowadzić edycję zdjęć paszportowych. Po załadowaniu zdjęcia, użytkownik serwisu jest instruowany, w jaki sposób przeprowadzić kolejne kroki edycji, aby w rezultacie otrzymać zdjęcie, które będzie zgodne z wymogami urzędu paszportowego. Po skończeniu edycji możemy przygotować zdjęcia do druku w rozmiarach zgodnych z wymaganiami norm europejskich lub amerykańskich.

Inne sieciowe edytory graficzne to:

Google+ Photos Editor –  https://support.google.com/plus/answer/1053729?hl=pl

PicMonkey – http://www.picmonkey.com/

iPiccy – http://ipiccy.com/feature/free-graphic-design-software

PIXLR – http://apps.pixlr.com/editor

Phixr – http://www.phixr.com/

PROJEKTOWANIE ON-LINE


http://www.printfreegraphpaper.com

Na tej stronie znajdziemy gotowe do druku wzory różnego typu papierów technicznych. Wszystkie rodzaje papierów przygotowane są w formacie PDF. Aby móc je obejrzeć, należy zainstalować program Adobe Reader lub alternatywny program obsługujący format PDF.


http://www.blog.spoongraphics.co.uk/freebies/5-fantastically-high-res-brown-paper-textures

Serwis udostępnia do pobrania tekstury brązowego papieru w wysokiej rozdzielczości.

http://www.simwebsol.com/ImageTool/Default.aspx

Kolejny projektant logotypów w stylu Web 2.0 on-line.


http://www.degraeve.com/business-cards

Serwis umożliwia szybkie tworzenie wizytówek. Gotowe projekty zapisywane są w formie gotowego do druku arkusza wizytówek w formacie PDF.

 
http://bighugelabs.com/flickr/badge.php

Serwis umożliwia projektowanie identyfikatorów on-line.


http://posterazor.sourceforge.net/index.php?page=features&lang=english

Serwis do tworzenia plakatów ze zdjęć. PosterRazor dzieli obraz na części, które mogą być później złożone w całość i wydrukowane w formie plakatu. Rezultat pracy zapisywany jest jako wielostronicowy dokument PDF. Aby użyć tego programu, należy ściągnąć go i zainstalować na dysku.

https://cacoo.com/ –  Serwis oferuje możliwość tworzenia diagramów on-line. Wersja darmowa może być używana przez 15 użytkowników, aby wspólnie budować różnego typu diagramy.

 

INTERNETOWE BAZY DANYCH


http://www.countrycallingcodes.com/index.php

Serwis umożliwiający w bardzo łatwy sposób znalezienie kodów kierunkowych połączeń telefonicznych pomiędzy wszystkimi krajami na świecie.

 
http://rozklady.pl

Serwis rozklady.pl jest portalem, którego głównym zadaniem jest zbieranie, aktualizowanie i ocenianie adresów stron internetowych z najczęściej poszukiwanymi rozkładami jazdy przewoźników w Polsce.

 
http://www.freeinfosociety.com

Duża baza danych m. in. z nagraniami dźwiękowymi przemówień postaci historycznych. Pliki dostępne są w formacie mp3


https://musopen.org/

Kolejna baza danych z dźwiękami. Tym razem są to zbiory muzyki poważnej – zarówno nagrań audio, jak i nut i partytur. Istnieje bardzo dużo muzyki, której prawa autorskie zanikły i nie zostały odnowione, natomiast sytuacja przedstawia się inaczej jeśli chodzi o nagrania muzyczne – ilość ich w domenie publicznej jest bardzo znikoma. Autorzy serwisu tworzą właśnie taką bazę nagrań muzycznych w domenie publicznej. Tworzą ją w dwojaki sposób – poprzez współczesne nagrywanie utworów oraz odszukiwanie nagrań, które nie są objęte prawami autorskimi. W dwóch słowach swoją misję określają jako: uwalnianie muzyki.

 
http://www.archive.org/index.php

Historia Internetu. W bazie danych serwisu jest ok. 85 miliardów stron internetowych. Oprócz tego znajdziemy tu miliony darmowych książek, filmów, programów, muzyki i innych cyfrowych archiwów.

WYSZUKIWARKI INTERNETOWE

Wyszukiwarka firm po NIP, REGON i KRS

 
http://www.artcyclopedia.com

Na stronie znajdziemy linki do prezentacji dzieł ponad 8 000 artystów – głównie malarzy i rzeźbiarzy. Wyszukiwanie prac możliwe jest poprzez kryteria: narodowość, styl, obiekt lub forma.

SERWISY DO TWORZENIA MAP

http://www.gpsvisualizer.com

GPS Visualizer jest darmową, łatwą w użyciu aplikacją internetową, która tworzy mapy i profile z danych GPS, adresów ulic lub z współrzędnych geograficznych. Pomocna w planowaniu podróży i w każdym przypadku, kiedy potrzebna jest wizualizacja danych geograficznych.

TRANSMISJE WIDEO PRZEZ TELEFON

Periscope https://www.periscope.tv/

Periscope jest darmową aplikacją na telefony komórkowe służącą przeprowadzaniu transmisji wideo w czasie rzeczywistym. Jest połączona z serwisem społecznościowym Twitter, co daje możliwości większej interaktywności między transmitującym a widzami. Dzięki temu aplikacja ta może być wykorzystywana do transmisji różnych wydarzeń, jak konferencje, debaty, w których istotną rolę odgrywa możliwość komunikacji między nadawcą i odbiorcami. Początkowo transmisje mogli przeprowadzać użytkownicy telefonów z systemem IOS (system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad), od maja 2015 roku aplikacja dostępna jest również dla urządzeń z systemem Android.

ANKIETY ON-LINE

http://www.ebadania.pl/

 

 Badania Ankietowe Online– serwis umożliwiający kompleksowe przygotowanie i przeprowadzenie ankiety online.

NARZĘDZIA GOSPODARSKIE ON-LINE

Kalkulator SO – Kalkulator wielkości ekonomicznej. Kalkulator standardowej produkcji

Przy pomocy „Kalkulatora SO” można w szybki i prosty sposób oszacować wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego w euro. Wielkość ekonomiczna obliczana jest na podstawie współczynników Standardowej Produkcji „2010” (SO „2010”) opracowanych zgodnie z rozporządzeniem unijnym obowiązującym wszystkie państwa UE. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.fadn.pl. Kalkulator został przygotowany w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowym Instytucie Badawczym

Kalkulator DJP


mRolnik

mRolnik – platforma wspierająca pracę rolników i doradców rolnych. Jest narzędziem do zarządzania gospodarstwem i kontaktu z doradcami. Zawiera narzędzia do planowania upraw i optymalizacji dochodu, oraz jest platformą sprzedaży bezpośredniej. Dostępne moduły i funkcje: OPTYMALIZATOR DOCHODU, PLANOWANIE UPRAW, DOKUMENTY I FORMULARZE, PORTAL SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ, ZAKUPY GRUPOWE ROLNIKÓW, BAZA WIEDZY.

Opracowanie: P.S.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!
Popularne w tym dziale:

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!