Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Deszczno w ramach oferty realizacji zadania publicznego Upowszechniania kultury fizycznej, sportu i turystyki na terenie Gminy Deszczno w 2012r rozpoczęło realizację projektu „Szachy z muzyką dla najmłodszych” – nauka gry w szachy.
Projekt zakłada prowadzenie zajęć w klasach tzw. „zerowych„ szkół: Bolemin, Ciecierzyce, Deszczno, Ulim oraz przedszkola Deszczno. Jest to nowatorski cykl zajęć – połączenie nauki gry w szachy z rytmiką i muzyką. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany pedagog.
Czym są szachy? Na czym polega ich fenomen ?
Najkrócej rzecz biorąc – na wszechstronności. To harmonijne połączenie sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki.
Celem projektu jest :
- popularyzacja gry w szachy,
- wprowadzenie do edukacji na terenie naszej gminy innowacyjnego elementu jakim niewątpliwie są szachy,
- wyrównywanie szans dzieci zamieszkujących obszary wiejskie w dostępie do tej formy spędzania czasu wolnego,
- rozwijanie aktywności twórczej,
- budowanie pomostów łączących pokolenia.
Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę nie zdając sobie sprawy, że doskonalą swoje umysły.
Jak każda gra, szachy wymagają przestrzegania określonych zasad i reguł. Szachista musi wykazać się zdyscyplinowaniem, wolą walki, wyobraźnią. Biorąc pod uwagę najnowsze badania dotyczące wpływu gry w szachy na rozwój dziecka, można stanowczo stwierdzić, że szachy :
- uczą logicznego myślenia,
- rozwijają zainteresowania,
- wyzwalają i pobudzają aktywność twórczą,
- kształtują pamięć i uwagę,
- doskonalą myślenie logiczno- wyobrażeniowe,
- rozwijają pozytywne sfery osobowości,
- uczą konsekwencji i wytrwałości w działaniu.
Mówiąc o szachach nie można pominąć aspektu wychowawczego, jaki niesie ze sobą gra. Aspektu rozpatrywanego w kategorii nagrody i kary, bo czymże innym jak nie karą jest przegrana? To samo można powiedzieć o nagrodzie, jaką bez wątpienia jest dla młodego człowieka zwycięstwo osiągnięte dzięki sile własnego umysłu.
Szachy to narzędzie stymulujące rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, kształtujące jego osobowość i pozwalające na rozwój twórczego potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku.
***