Agroturystyka – sprawy podatkowe

PYTANIE: witam, w ferworze internetowych poszukiwań, trafiłam na Państwa, jakże ciekawa stronę. Jestem już od kilku lat organizatorem Warsztatów artystycznych w swojej agroturystyce, niestety co jakiś czas pojawia się problem z klientami – chodzi o wystawianie faktur – jestem rolnikiem Vatowcem i organizując warsztaty, wystawiam faktury za pobyt w agroturystyce – są to warsztaty fotografii artystycznej, jest prowadzący fotograf, ale warsztaty maja bardziej charakter wspólnego pleneru. Szukałam podpowiedzi jak biurokratyczny problem rozwiązać w Waszym wpisie, ale nie znalazłam odpowiedzi. Czy moglibyście mi podpowiedzieć, jak stanowi prawo w tym przypadku? Jak radzą sobie z biurokracja osoby organizujące np. warsztaty jogi? Czy nie maja problemów z US? Rozmawiałam z jednym doradca podatkowym i on niestety doradził mi, bym wystawiała faktury za szkolenia, ale ja przecież jestem rolnikiem i moje warsztaty nie maja charakteru szkoleń zawodowych…

ODPOWIEDŹ NR 1:

Witam serdecznie, po pierwsze muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej. Jeśli prowadzi Pani agroturystykę w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne i agroturytyka jest działalnością dodatkową do produkcji rolniczej oraz spełnia Pani inne warunki dotyczące rolników prowadzących usługi turystyczne (m.in. liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, budynek, w którym wynajmowane są pokoje należy do budynku mieszkalnego na terenie gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym itd.) – to nie musi Pani rejestrować działalności gospodarczej i płacić podatku dochodowego. Jeśli chodzi o rachunki/faktury – najlepiej dopytać o to w swojej gminie. W mojej ocenie powinna Pani wystawiać zwykły rachunek za pobyt w agroturystyce i dodatkowe usługi w ramach gospodarstwa agroturystycznego jak np. te warsztaty fotograficzne dla swoich gości (jest to świadczenie w gospodarstwie rolnym innych usług związanych z pobytem turystów). Ale też nie wiem jak to jest w Pani konkretnym przypadku, skoro jest Pani płatnikiem Vatu? Nie znam też szczegółów dotyczących świadczonych przez Panią/Państwa usług agroturystycznych? (Państwa strona internetowa jest niezwykle ciekawa i zachęcająca do wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych- gratuluję! ale też nie sugeruje, że to przede wszystkim agroturystyka, może jednak agroturystyka jest tu dodatkiem do warsztatów fotograficznych, nie wiem?). I tu musiałabym zadać Pani kolejne pytania. Dlatego polecam tekst p. Teresy Zaworskiej, który dość drobiazgowo tę zawiłą sprawę tłumaczy i może tam Pani znajdzie odpowiedź adekwatną do swojej sytuacji prawno-podatkowej. Może jednak powinna Pani oddzielić wynajem pokoi i wyżywienie turystów od innej działalności, którą Pani prowadzi (inne usługi) i te powinny być opodatkowane?

w imieniu Witryny Wiejskiej,

życzę powodzenia i pozdrawiam,

ODPOWIEDŹ NR 2:

Nasza prawniczka doradziła mi, by wystąpiła Pani z tymi pytaniami i z prośbą o jednoznaczną interpretację podatkową do Izby Skarbowej (opłata wynosi 30 złotych, po 2 miesiącach otrzyma Pani oficjalne stanowisko Izby i będzie miała Pani pewność co do poprawności lub nie swoich działań). Niestety nie możemy bardziej pomóc, bo jest to sprawa zdecydowanie dla doradcy podatkowego (z którego porad zresztą Pani już korzystała), a nie do prawnika. Może zatem pytanie do Izby Skarbowej będzie najlepszym rozwiązaniem, a odpowiedź z Izby Skarbowej rozwieje wreszcie Pani wątpliwości.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!