Seria rozmów z z Jolantą Łapińską, lekarką weterynarii.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Jolantą Łapińską, lekarką weterynarii, zoopsycholożką. Rozmowę prowadzi Anna Zielińska, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt.
Część 1. Zaburzenia zachowań psów. Błędy w wychowaniu – jak je korygować?
Część 1. Psy są jednym z największych sukcesów ewolucji. Pochodzą od wilków, ale ścieżka ewolucyjna obu podgatunków rozeszła się kilka tysięcy lat temu.
Część 2. Zaburzenia zachowań psów. Potrzeby psa
Część 2. Potrzeby psa dzielą się na elastyczne i nieelastyczne. Ich zaniedbanie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Potrzeby nieelastyczne to te niezbędne do przeżycia, czyli: potrzeba jedzenia, snu, pielęgnacji, bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że pies potrzebuje białka (co najmniej 16% w całym posiłku), nie może zatem być wciąż karmiony węglowodanami (np. chlebem). Dietę psa zdradza jego sierść – jeśli jest lśniąca i gładka oznacza, że pies otrzymuje zbilansowane posiłki.
Do prawidłowego, głębokiego odpoczynku pies przybiera pozycję na boku. Jeśli zwierzę nie śpi w domu, buda powinna posiadać określone wymiary – nie może być za mała (pies powinien zmieścić się w pozycji leżącej) ani zbyt duża, bo wtedy nie będzie w stanie ogrzać jej swoim ciałem. Buda wyścielona powinna być słomą. Wiele psów przez zimowe miesiące nie śpi wystarczająco efektywnie, co może doprowadzić do zaburzeń zachowania.
Pies powinien czuć się bezpiecznie, tzn. posiadać własne miejsce, azyl w którym nikt nie będzie go niepokoił czy przeszkadzał.
Elastyczną potrzeba psa jest ruch i eksplorowanie. Bez potrzeb elastycznych pies przeżyje, ale jakość tego życia będzie bardzo niska. Także psy, które przebywają w domu z ogrodem, potrzebują wychodzenia poza określony teren.
Jakie zaburzenia obserwowane są u psów, których potrzeby nie są zaspokajane? Frustracja zwierzęcia może prowadzić do ucieczek, kopania dołów, nerwowego, ciągłego chodzenia wzdłuż ogrodzenia, prób odgryzienia ogona czy łap.
Czym różni się komunikacja agresywna od agresji? Komunikacja agresywna nie jest patologią. Jeśli pies staje bokiem, odwraca łeb i oblizuje się, kłapie zębami wydaje komunikat „odejdź!”. Zachowanie nienormalne to takie kiedy pies nie ostrzega w żaden sposób i atakuje. Są różne podłoża agresji: defensywna i ofensywna, macierzyńska, na tle lękowym.
Jak wychować zrównoważonego psa? Przede wszystkim umożliwić szerokim kontakt z ludźmi i innymi psami od 3 do 12 tygodnia życia szczeniaka. To najważniejszy okres w życiu psa, który determinuje dalsze relacje zwierzęcia z innymi psami i ludźmi.
Część 3. Sterylizacja i kastracja. Adopcja psa ze schroniska
Część 3. Jakie mity narosły wokół kwestii sterylizacji i kastracji psów? Czy prawdą jest, że suka chociaż raz powinna urodzić szczeniaki? Czemu wzięcie psa ze schroniska nie jest ryzykowne?
Nie jest prawdą, że sterylizacja czy kastracja negatywnie wpływają na życie psa. Wręcz przeciwnie – likwidują ryzyko chorób narządów wewnętrznych, a tym samym wydłużają długość życia zwierzęcia i zwiększają jego jakość. Operowanie chorych psów (np. zabieg wycięcia macicy u suki, spowodowany chorobą nowotworową) jest trudny i drogi.
Psy wyczuwają inne psy nawet w odległości 10 kilometrów. Pies trzymany w boksie, który wyczuwa sukę podczas cieczki przechodzi ogromne cierpienia (psy nie jedzą, wyją, uciekają, gryzą metalowe przedmioty w boksie). Suki zaś mogą mieć ciąże urojone, prowadzące do ropomacicza, co w konsekwencji prowadzić może do śmierci. Nie ma potrzeby, by suka kiedykolwiek miała szczeniaki.
Kastracja i sterylizacja nie wpływają na charakter psa – tak samo są czujne, pilnują, bawią się. Tymczasem pies czując sukę w cieczce nie może skupić się na innych czynnościach – będzie myślał tylko o zrealizowaniu swojego popędu.
Czemu warto przygarnąć psa ze schroniska? W jaki sposób wybrać dorosłego psa ze schroniska, odpowiedniego do trybu życia właściciela? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu!
***