Mieszkasz na terenie zagrożonym powodzią? Przygotuj się i ogranicz straty jakie możesz ponieść

Napadało dużo śniegu. Niedługo zacznie topnieć. Jeśli przyjdzie gwałtowne ocieplenie, powódź będzie na pewno. Jeśli mieszkasz na terenie, który może być zalany przygotuj się na nią. Przed powodzią nie uchronią cię służby, ani straż, ani wojsko, ani policja – one mogą tylko działać doraźnie.  

Niniejsze porady sporządzono na podstawie doświadczeń powodzi z lat 90.

Sprawdź w gminie lub w OSP czy są jakieś plany alarmowe, dowiedz się jak masz się do nich dostosować. Zapytaj o to sołtysa. Jeśli teren, na którym mieszkasz może być zagrożony, a urząd gminy nie dostrzega tego zagrożenia- upomnij się o takie informacje.

Zastanów się, które sprzęty domowe wynieść na wyższe piętra, lub postawić na podwyższeniu na parterze. Przenieś także wszystko co może zamoknąć: pościel, ubrania, ksiązki.

Wszystkie dokumenty dotyczace własności, ubezpieczenia, polisy, informacje dotyczące ewentualnych chorób i zażywanych leków( + zapas na kilka dni) umieść w foliowej torbie w miejscu, do którego w czasie alarmu łatwo będzie dotrzeć.

Z sąsiadami zastanówcie się gdzie będą parkowane samochody, traktory, inne maszyny, tak aby nie zalała ich woda.

Niektóre sprzęty i rzeczy mogą spłynąć z wodą – spróbuj je przywiązać. 

Jeśli masz paszę dla zwierząt, zastanów się gdzie można ją przenieść by nie uległa zniszczeniu. Jeśli masz ją w belach i nie ma gdzie jej przenieść, to przynajmniej ułóż ją w taki sposób, by nie stracić całych zapasów.

Zastanów się dokąd w razie czego ewakuować zwierzęta i ptactwo, może na jakąś górkę, albo na podwyższenie, może uda się skonstruować tam jakąś wiatę by je ochronić od wiatru i deszczu.

Zgromadź dla zwierząt paszę, karmę dla ptaków, tak aby przez jakiś czas można je było karmić, zanim ewentualna powódź nie ustąpi (bądź przygotowany na to, że nie od razu zwierzęta będą mogły wrócić do obory).

Nie zapomnij o wodzie do pojenia zwierząt – ta z rzeki może być szkodliwa.

Nie zapomnij o psie – przypięty do budy może utonąć lub spłynąć razem z wodą.

Zgromadź zapasy niepsującej się żywności (konserw, zup w proszku, herbaty, cukru, innej żywności).

Zrób zapasy wody pitnej – jej brak w czasie powodzi to główny problem.

Przygotuj latarki, lampy naftowe (wozówki) i naftę do nich– są niezawodnym źródłem światła gdy nie ma prądu, oraz świece. latarki diodowe mogą długo świecić, więc jeśli zdecydujesz się na kupno latarek zastanów się nad diodowymi.

Agregat prądotwórczy jest dość drogi ale będzie niezastąpiony w czasie, gdy nie będzie prądu. Jeśli się zdecydujesz nie zapomnij o paliwie do niego oraz o tym, że musi stać na zewnątrz. Gdy zdarzy się tak, że zostaniesz zalany oprócz agregatu na pewno przyda się pompa do wypompowywania wody – jest ich duży wybór.

Miej zawsze naładowany do pełna telefon komórkowy – to może być jedyna łączność z światem przez jakiś czas.

Nie zapomnij o apteczce, środkach opatrunkowych i dezynfekcyjnych, także o aspirynie i środkach antybólowych.

Przygotuj coś do podgrzewania żywności (np. kuchenka gazowa).

Przygotuj ciepłą odzież i bieliznę – może być tak, że jakiś czas nie będzie można zrobić prania. Kalosze są najbardziej pożądanym towarem, gdy dookoła jest woda.

Jeśli twoja wieś jest chroniona wałem przeciwpowodziowym, ustal (lub dowiedz się w gminie) jak będzie prowadzona obserwacja wałów i w jaki sposób mieszkańcy zostaną zaalarmowani, gdy wał „pęknie”?

 ***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!