Węgorzewo z Krainy w Kratkę

repository_WEGORZEWO_5

Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej leży Węgorzewo Koszalińskie, miejscowość, którą tworzyły pokolenia Kaszubów, Niemców i Polaków.

Nazwa miejscowości wywodzi się od istniejącego przed wiekami płytkiego i rybnego jeziora, którego zarys mimo osuszenia, jest wciąż widoczny na zachód od miejscowości.

Pierwsza historyczna nazwa miejscowości z 1339 roku- Wangherowe, oznaczała miejsce obfitujące w „wangorze”, które poławiali tutejsi Kaszubi.

Po wygaśnięciu pomorskiej dynastii Gryfitów w 1648 r. Pomorze Zachodnie zostało zajęte przez Brandenburgię, co przyczyniło się do zanikania języka kaszubskiego i zastępowania go przez język niemiecki na tych terenach.

Uwidoczniło się to też w zmianie nazwy miejscowości na Vangerow.


Szachulcowa leśniczówka.

Węgorzewo leży na terenie urokliwej „Sianowskiej Krainy w Kratkę”, która przypomina naturalny skansen. Zachowały się tu ostatnie przykłady regionalnego budownictwa szachulcowego, które przez wieki było tradycyjnym, elementem krajobrazu Pomorza. Najcenniejszymi obiektami tego typu są leśniczówka i chałupa gburska z 1845 r. Warto dodać, że „gburami” nazywano od XV do XIX w. bogatych niemieckich chłopów.

 
Aleja lipowa.

Węgorzewo jest otoczone z każdej strony lasami, a piękna przydrożna wiejska aleja 106 starych stuletnich lip, jest najbardziej charakterystycznym elementem miejscowości.

 
Wolontariusze 2011.

Na starym ewangelickim cmentarzu zachował się pomnik mieszkańców poległych podczas I Wojny Światowej. Obok pomnika powstało lapidarium stworzone przez 41 wolontariuszy z Węgorzewa. Jego otwarcie w 2011 r. było okazją do zaproszenia i pojednania z byłymi niemieckimi mieszkańcami.

 
Węgorzewskie lapidarium.

Mimo, że Węgorzewo zamieszkuje obecnie tylko 300 mieszkańców, to jest wśród nich wielu pasjonatów. Mieszkają tu rzeźbiarze i malarze, hodowcy psów i gołębi, miłośnicy koni i pszczelarze, pasjonaci lotów balonem, kajakarze i podróżnicy. Działają tu też dwa zespoły muzyczne, z których najbardziej znany jest „Złoty Dukat”, który specjalizuje się w ludowej muzyce …czeskiej i słowackiej.

 
Zespół Złoty Dukat.

Nazwa zespołu „Złoty Dukat” nie jest przypadkowa, bo powstał on w 2009 dla uczczenia 670- lecia Węgorzewa.

I jest to chyba jedyny przypadek w Polsce „wprowadzenia do obiegu” lokalnego dukata, który choć nie jest monetą, to jego wartość ciągle rośnie 🙂

 
Blog Sołtysa.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie: www.aktywnewegorzewo.pl

Tekst i zdjęcia
Piotr Kłobuch
Sołtys Węgorzewa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!