Fundusze unijne na usługi medyczne i małe ogspodarstwo rolne

PYTANIE: witam, znalazłem ta stronę przez przypadek i cieszę się, bo może państwo mi cos doradzą, mieszkam na wsi mam, zarejestrowana działalność – ratownik medyczny i mógłbym rozpocząć szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, pracuje także w podmiotach świadczące usługi medyczne, forma szkoleń miała by być dodatkowa, czy mam szanse na jakaś pomoc unijna.

mam także pytanie odnośnie mojej żony – pracuje i jest płatnikiem ZUS, posiada także małe gospodarstwo 3,5 h i prowadzi produkcję zwierzęcą, czy może skorzystać z dopłat z ARiMR na podwyższenie dobrostanu zwierząt np. wymiana okien, utwardzenie placu manewrowego, zakup pieca na biomasę np. itp.; korzysta z dopłat bezpośrednich do hektara; jest to wieś i cała gmina leży w narodowym parku krajobrazowym. pozdrawiam

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,

2013 rok jest ostatnim rokiem finansowania w ramach puli środków programowanych na lata 2007-2013, dlatego wiele naborów już się zakończyło, bądź jeszcze nie zaczęły się nowe nabory. Natomiast istnieje jeszcze możliwość ubiegania się o dotację z następujących ścieżek finansowania, które mogą Pana interesować: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (usługi dla ludności) oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (usługi dla ludności) w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich 2007-2013. Wnioski składać można jeszcze do swojej Lokalnej Grupy Działania, o ile jest aktywna na Pana terenie. Musi Pan to sam sprawdzić ( a nie do powiatowych oddziałów Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, jak to było możliwe do niedawna na te same ścieżki z osi 3 PROW).

Podaję link, proszę sprawdzić LGD: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lokalne-grupy-dzialania-przyjmuja-wnioski-o-wsparcie-inwestycji-z-prow-2007-13-kopiuj-1-1.html

Pewnie mniej interesujący dla Pana będzie nabór ogłaszany przez Polską Akademię Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP z Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka oraz PO Kapitał Ludzki, ale też podaję link, bo nie wiem, czego konkretnie miałaby dotyczyć pomoc unijna w Pana działalności (sprzęt, wyposażenie itd.):

http://www.parp.gov.pl/index/index/1411

Jeśli chodzi o Pana żonę:

skoro żona posiada już numer producenta i składa wnioski o dotacje obszarowe do ARiMR, to najłatwiej będzie zapytać w tym samym źródle tj. pewnie w powiatowej ARiMR (tam, gdzie żona składa wnioski o dotacje obszarowe) – jakie jeszcze ma możliwości w tym roku ubiegania się o dopłaty z PROW np. do modernizacji gospodarstwa rolnego (1.4.) lub 2.3. Płatności rolnośrodowiskowe tzw. pakiety rolnośrodowiskowe – proszę sprawdzić czy są jeszcze pieniądze z tej puli 2007-2013. Następne rozdanie obejmie już okres 2014-2020 i jeszcze nie wiemy jak będą wyglądały ścieżki finansowania i np. pakiety programu rolnośrodowiskowego.

Proszę także przejrzeć (krytycznie, bo niektóre programy już skończyły przyjmowanie wniosków) poradnik Roberta Skwary, który ukazał się w naszej Witrynie Wiejskiej o dotacjach dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes:

http://ww.org.pl/data/DK.pdf

http://ww.org.pl/?p=1891&c=9850

W imieniu Witryny Wiejskiej,

pozdrawiam i życzę Panu i Pana żonie powodzenia w działalności,

Monika Kaczmaryk

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!