Fundusze na utworzenie siłowni

PYTANIE:  Witam, mieszkam w dość dużej wsi w woj.łódzkim gdzie jest wiele młodzieży, która po skończonej pracy zwykle znajduje miejsce tylko w barze. Nie ma miejsc, gdzie możnaby miło spędzić czas. Mam w domu pomieszczenie ok 50m2, które jest niewykorzystane i chciałbym je wykorzystać tworząc tam: mini siłownię oraz miejsce do gry: stół do bilarda, stół do ping-ponga, rzutki, piłkarzyki + niewielkie WC. Chciałbym zapytać czy mam szansę dostać na to dotację, tzn. na remont pomieszczenia i zakup sprzętu. Sprzęt ok 8 tys zł, kosztów remontu nie obliczałem ale myślę, że 10-20tys zł. Jeśli jest szansa uzyskania jakichś dotacji to proszę o pomoc i informację na ten temat. Dodatkowym plusem myślę mojego planu jest to, że sąsiad ma gospodarstwo agroturystyczne, które uzyskałoby dodatkowe atuty. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

ODPOWIEDŹ: Witam serdecznie, dotacja na tego typu przedsięwzięcie jest możliwa, jednak – przed decyzją o wyborze źródła finansowania – trzeba rozważyć następujące kwestie, o których piszę poniżej oraz, czy  -jest Pan rolnikiem, czy opłaca Pan ZUS/KRUS, czy jest Pan bezrobotnym zarejestrowanym – to ważne, gdyż wiele programów dotacyjnych kieruje swoją ofertę albo tylko do bezrobotnych, albo tylko do rolników, albo do początkujących przedsiębiorców itp… Moja odpowiedź jest dlatego ogólnikowa, bo nie znam Pana sytuacji, ani szczegółowych planów.
Sytacja nr 1.
Otwiera Pan działalność gospodarczą, wynajmuje swoje prywatne pomieszczenie i sprzedaje usługi typu siłownia etc. – wtedy stara się Pan o dotację  jako początkujący przedsiębiorca z terenów wiejskich. Generalna wskazówka do poszukiwań: – PROW – ścieżka na Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstwa/Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz inne programy dla małych i średnich przedsiębiorców, a także Fundusz Pracy.
Sytuacja nr 2.
Natomiast jeśli myśli Pan o działalności społecznie użytecznej, nie będzie Pan pobierał opłat za dane usługi, tylko chce Pan stworzyć przyjazne miejsce dla młodzieży – wtedy inwestycja w takie pomieszczenie i pozyskiwanie na nią dotacji wiąże się z użyczeniem takiego pomieszczenia na cele społeczne (np. stowarzyszenie). Odbiorcą dotacji na inwestycje wówczas będzie stowarzyszenie, które Pan może wraz z innymi mieszkańcami powołać i użyczyć temu stowarzyszeniu swoje pomieszczenie. Chodzi o to, że nie może Pan jako osoba prywatna otrzymać dotacji na swoje prywatne pomieszczenie mieszkalne, nawet jeśli będzie Pan je bezpłatnie udostępniał, to musi być jasne – albo jest to dzialalność dochodowa, albo działalność społecznie użyteczna.
Obecnie kończy się finansowanie z puli środków europejskich na lata 2007-2013 i rozpoczyna nowe rozdanie, tak więc jest to okres przejściowy, wiele naborów już się zakończyło, bądź jeszcze nie zaczęły się nowe nabory i nie znamy jeszcze zasad wielu programów.
Można jeszcze się starać o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 z osi 4. o nazwie Leader, o ile działa u Państwa w gminie/powiecie Lokalna Grupa Działania. I tak jak wspominałam, zależnie od Pana statusu są możliwe dwie ścieżki ( i to może być na teraz najbardziej aktualna oferta dla Pana):

– Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
obie ścieżki w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich 2007-2013.
Wnioski składać można jeszcze do swojej Lokalnej Grupy Działania, o ile jest aktywna na Pana terenie. Musi Pan to sam sprawdzić ( a nie do powiatowych oddziałów Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, jak to było możliwe do niedawna na te same ścieżki z osi 3 PROW).
Podaję link:
Pewnie mniej interesujący dla Pana będzie nabór ogłaszany przez Polską Akademię Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP z Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka oraz PO Kapitał Ludzki, ale też podaję link:
Proszę pytać także o dotację z Funduszu Pracy (w swoim Powiatowym Urzędzie Pracy) na rozkręcenie własnej firmy – teraz jest dobry czas, bo to początek roku i dopiero zaczyna się nowe rozdanie z funduszu pracy.
Jako przedstawiciel organizacji pozarządowej – np. lokalnego stowarzyszenia będzie Pan miał do wyboru jeszcze inne źródła finansowania na tego typu przedsięwzięcie, m.in. z różnych fundacji, które wspierają pozalekcyjną aktywność dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Ale nie rozpisuję się na ten temat, bo nie znam Pana planów.
Sądzę jednak, że chce Pan otworzyć działalność gospodarczą, proszę zatem przejrzeć (krytycznie, bo niektóre programy już skończyły przyjmowanie wniosków) poradnik Roberta Skwary o dotacjach dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes:
Proszę także śledzić rubrykę na ngo.pl pt. Fundusze:
W imieniu Witryny Wiejskiej,
życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie,
Monika Kaczmaryk

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!