Fundusze dla młodych rolników

PYTANIE: Dzień Dobry. Znalazłem w sieci informację, że zajmujecie się pomocą w uzyskaniu dotacji z UE. Mam 24 lata, od pół roku jestem inżynierem rolnictwa. Chciałbym uzyskać informacje, czy jest możliwość uzyskania dotacji z programów młody rolnik czy podobnych w najbliższym czasie. Interesują mnie również dopłaty do pszczelarstwa ponoć jest jakaś pomoc z UE dla pszczelarzy na rozwinięcie pasieki itd. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,

2013 rok jest ostatnim rokiem finansowania w ramach puli środków programowanych na lata 2007-2013, dlatego wiele naborów już się zakończyło, bądź jeszcze nie zaczęły się nowe nabory. Natomiast istnieje jeszcze możliwość ubiegania się o dotację z następujących ścieżek finansowania, które mogą Pana interesować: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich 2007-2013. Wnioski składać można jeszcze do swojej Lokalnej Grupy Działania, o ile jest aktywna na Pana terenie. Musi Pan to sam sprawdzić ( a nie do powiatowych oddziałów Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, jak to było możliwe do niedawna na te same ścieżki z osi 3 PROW).

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lokalne-grupy-dzialania-przyjmuja-wnioski-o-wsparcie-inwestycji-z-prow-2007-13-kopiuj-1-1.html

Pewnie mniej interesujący będzie nabór ogłaszany przez Polską Akademię Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP z Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka oraz PO Kapitał Ludzki, ale też podaję link:

http://www.parp.gov.pl/index/index/1411

Jeśli o chodzi o dopłaty do pasiek, proszę pytać w LGD, czy np. w ramach ścieżki: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej może Pan ubiegać się o dopłatę do pasieki. Podsyłam link do artykułu z Witryny Wiejskiej o zakładaniu pasiek:

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1891&c=10155

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w działalności!

w imieniu Witryny Wiejskiej,

Monika Kaczmaryk

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!