Produkcja przetworów z ogórków oraz dżemów

PYTANIE: Mieszkam od 5-ciu lat na wsi, mam 66 lat i wiele czasu i energii, ale bardzo niską emeryturą 690 zł. Mam wypróbowany wspaniały produkt z ogórków oraz przepis na dżem, który wspomaga trawienie a jeszcze nikt go nie produkuje. Mam wydzierżawioną ziemię i ogórki mam własne. Chciałabym dorobić do tej nędznej emerytury. Jak mam do tego się zabrać, ewentualnie proszę o wskazówki od czego zacząć. Nadmieniam że domowym sposobem robione te dwa przetwory nie przekroczą kwoty nieopodatkowanej 5000 tys.

ODPOWIEDŹ: Szanowna Pani, po pierwsze przepraszam, że tak późno odpowiadam na Pani pytania.

Sytuacja pierwsza:

Jeśli będzie Pani sprzedawać ogórki z własnego ogródka i będą to tylko ogórki świeże lub np. kiszone to nie musi Pani rejestrować działalności gospodarczej, ale ma Pani obowiązek jedynie zarejestrowania się jako producent rolny u Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, na 30 dni przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. Musi Pani wypełnić wniosek o wpis do rejestru zakładów oraz załączyć zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych.

Może Pani sprzedawać żywność nieprzetworzoną pochodzenia roślinnego w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej, oczywiście pod pewnymi warunkami:

– działalność ta ma dotyczyć małych ilości surowców, które może Pani wyprodukować w ramach własnego gospodarstwa rolnego (z własnej uprawy)

– sprzedawać musi Pani bezpośrednio do konsumenta finalnego (na targach, we własnym gospodarstwie, itp.) lub do lokalnego sklepiku detalicznego/lokalnej restauracji/stołówki szkolnej/baru w celu ich finalnego zaopatrzenia (a nie dalszej odsprzedaży)

– przestrzegać Dobrej Praktyki Rolniczej i zachować podstawowe zasady higieny dotyczące miejsca sprzedaży, jego wyposażenia oraz postępowania z surowcem (ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia – oczywiście racjonalnie ograniczając te rozbudowane zasady z ustawy do zakresu i typu swojej działalności i w tym przypadku będzie łatwo je spełnić).

Sytuacja druga:

Natomiast przetwarzanie żywności (poza kiszeniem ogórków), czyli robienie przetworów z ogórków oraz z owoców (w przypadku dżemów) podchodzi pod inne regulacje prawne. Sprzedaż produktów przetworzonych wymaga:

– rejestracji działalności gospodarczej;

– zarejestrowania i zatwierdzenia swojego zakładu u Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (czyli nie tylko złożenie wniosku i otrzymaniu decyzji administracyjnej, jak w sytuacji pierwszej, ale także uzyskanie zatwierdzenia przez PPIS co się wiąże z kontrolą PIS w miejscu wytwarzania żywności – w tzw. zakładzie).

– produkcja i sprzedaż żywności podlega inspekcji sanitarnej i przepisom sanitarnym dot. higieny środków spożywczych.

Gdyby Pani miała jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości polecam artykuł p. Iwony Raszeja-Ossowskiej:

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1891&c=10636

oraz publikację Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich:

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1891&c=10462

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Pani pytania. W imieniu Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w prowadzeniu tej działalności.

 

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!