Fundusze na plac zabaw

PYTANIE: Dzień dobry. W zeszłym roku zaczęłam zajmować się społecznością lokalnych gmin tj. najbiedniejszych z terenu woj. podlaskiego. Zostałam poproszona o pomoc w znalezieniu funduszy na plac zabaw. Było by to spełnienie marzeń dzieci z patologicznych rodzin, ubogich, niepełnosprawnych. Szukałam pomocy już u różnych osób, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, ale nikt bezpośrednio nie potrafił mi powiedzieć skąd mogę wziąć na to dofinansowanie, z jakich projektów, w jaki sposób …. Na waszej stronie jest fajny artykuł na temat placów zabaw, ale możliwości znalezienia funduszy niestety nie ma.

Chcę nadmienić, iż fundusz sołecki w tej gminie nie istnieje od bardzo dawana. Gmina jest tak uboga, że nie ma szans na sfinansowanie placu z własnego budżetu ani nawet dofinansowanie go w ramach projektów z LGD. Możliwość finansowania jest jeszcze z RPO, ale i tu trudno mi dobrać odpowiedni program, bo jest dofinansowanie głównie na jakieś zawody… Bardzo bym prosiła o pomoc, podpowiedź, radę… Pozdrawiam, [nazwisko znane redakcji]

ODPOWIEDŹ: Witam serdecznie, do 15 maja jest konkurs dotacyjny Krajowej Rady Notarialnej (Funduszu Społecznego Notariatu) dot. projektów zapobiegających wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży, gdyby Pani wystarczająco uzasadniła w jaki sposób taki plac zabaw w Waszej miejscowości (lub place zabaw w kilku miejscowościach) może przyczynić się do profilaktyki wykluczenia i gdyby był jakiś plan działań wokół tego placu, myślę, że mielibyście Państwo duże szanse na pozyskanie dotacji.

http://www.fundusznotariatu.pl/do-pobrania.html

Ale czasu jest bardzo niewiele.

Drugi trop – proszę poszukać w swojej okolicy – gminie, powiecie – lokalnej organizacji grantowej, która realizuje program Działaj Lokalnie, ew. Funduszu Lokalnego. Podaję adres strony internetowej programu Działaj Lokalnie, tam jest mapa – może w Pani okolicy działa taka organizacja. www.dzialajlokalnie.pl . Nie wiem skąd Pani konkretnie do nas pisze, ale w Sokółce działa Fundusz Lokalny, który może organizować otwarte konkursy dotacyjne dla społeczności lokalnych www.sfl.org.pl, poza Programem Działaj Lokalnie.

Nawet jeśli w Waszym sołectwie nie ma funduszu sołeckiego (Rada Gminy nie powołała takiego funduszu w budżecie gminy), to gmina jest bardzo dobrym adresatem takiego wniosku, gdyż tworzenie placów zabaw jako element działalności edukacyjnej, kulturalnej leży w zadaniach własnych gminy. Proszę nie rezygnować z tego źródła dotacji. To nie musi być 100% kosztów tej inwestycji, ale jakaś część. Rozumiem, że gmina jest biedna. Ale jeśli pozyskacie Państwo dotację z innych źródeł, gmina powinna też być brana pod uwagę, jako partner i inwestor. Myślę, że w swojej strategii pozyskiwania funduszy na tę inwestycję musi Pani założyć kilka/kilkanaście źródeł, które złożą się na koszt całego przedsięwzięcia. Nie znam obecnie takiego programu, którego celem jest  tworzenie placów zabaw, może poza LGD – Małe projekty (o ile tworzenie placów zabaw jest zawarte w danej, Lokalnej Strategii Działania), ale pisze Pani, że u Was to niemożliwe…

Rozumiem, że macie Państwo jakąś swoją lokalną organizację, która podejmie się realizacji tej inwestycji. Kto będzie występował jako autor projektu tworzenia placu zabaw i realizator? Pytam o to, bo to niezwykle ważne w momencie ubiegania się o dofinansowanie w różnych konkursach dotacyjnych. Inne ważne kwestie, o które zapytają potencjalni darczyńcy – to kwestia liczby dzieci, które w tych biednych miejscowościach będą korzystać z placu zabaw, czy jest ich wystarczająco dużo w odpowiednim wieku, żeby uzasadnić potrzebę budowy placu zabaw?

Inne źródła, które trzeba wziąć pod uwagę przy przygotowaniu planu pozyskiwania funduszy (być może niektóre terminy konkursów już minęły, ale zawsze można zaplanować sobie to źródło na przyszły rok lub kolejną edycję konkursu grantowego) to:

Fundacja WBK Program Bank Dziecięcych Uśmiechów

http://fundacja.bzwbk.pl/

Proszę zajrzeć do naszego przewodnika po funduszach (oczywiście trzeba weryfikować terminy przyjmowania wniosków i zmieniające się priorytety organizacji przyznających dotację).

http://ww.org.pl/data/VademecumPoFunduszach_kwiecien2010.pdf

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji zamierzeń,
Monika Kaczmaryk
Witryna Wiejska
www.witrynawiejska.org.pl

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!