Uprawa choinek – czy jest konieczne pozwolenie na taką uprawę?

PYTANIE: witam, na stronie witryna wiejska natknęłam się na artykuł dotyczący uprawy choinek, interesuje mnie czy do prowadzenia takiej uprawy potrzebne są jakieś pozwolenia, czy należy gdzieś zgłosić chęć rozpoczęcia takiej działalności? pozdrawiam [nazwisko znane redakcji]

ODPOWIEDŹ: Witam serdecznie, przepraszam za zwłokę w odpowiedzi na Pani pytanie. Na początku muszę zastrzec, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, a jest tylko informacją. Tak jak Pani wspomniała w rozmowie telefonicznej, jeżeli posiadacie Państwo (tata) gospodarstwo rolne i ziemię powyżej 1 ha, to uprawa choinek jest traktowana jako uprawa rolnicza i nie wymaga żadnych pozwoleń. Najlepiej, gdyby Pani dopytała o to, w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego http://www.sodr.pl/ ew.
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=409 (tam możecie Państwo otrzymać też informację o możliwych dotacjach na założenie takiej plantacji/uprawy, pielęgnację).
Dodam tylko, z doświadczeń pracowników Kół Łowieckich, że plantacja choinek traktowana jest jako uprawa rolnicza (użytkowanie rolnicze) w przypadku strat spowodowanych na plantacjach choinek przez zwierzynę leśną i na tej podstawie plantatorzy mogą starać się o odszkodowanie. Podaję to jako ciekawostkę, ale też potwierdzenie traktowania tej uprawy jako rolniczej.

Podam Pani też adres do bazy danych Agrinpol Fundacji Fundusz Współpracy. Może Pani skontaktować się z innymi plantatorami drzewek iglastych (znajdzie Pani dane adresowe i telefoniczne do osób, które prowadzą takie plantacje, nawet w Państwa okolicy).
http://www.agrinpol.pl/index/
Podaję bezpośredni link do opisów dotyczących plantacji drzewek iglastych:
http://www.agrinpol.pl/search/?lang_id=1&word=plantacja+choinek&x=36&y=6

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w rozpoczęciu tej działalności!
w imieniu Witryny Wiejskiej
Monika Mazurczak-Kaczmaryk
 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!