Bezpieczeństwo w sieci

(aktualizacja listopad 2020)

W poniższym spisie publikujemy adresy stron, z których można pobrać darmowe oprogramowanie, które pomoże zabezpieczyć nam dane na naszym dysku.

Należy pamiętać o potrzebie aktualizacji oprogramowania. Szczególnie istotne jest to w przypadku programów antywirusowych, które wymagają częstych uaktualnień definicji nowych wirusów. Pamiętajmy o tym, że codziennie powstają nowe odmiany wirusów i robaków internetowych. Aby zachować bezpieczeństwo musimy pamiętać o częstym uaktualnianiu zainstalowanych aplikacji.

PROGRAMY ANTYWIRUSOWE

Program antywirusowy – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie, usuwanie i zabezpieczanie systemu przed wirusami komputerowymi, a często także naprawianie w miarę możliwości uszkodzeń wywołanych infekcją wirusową. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Źródło: http://pl.wikipedia.org

Avast!
Avast! jest skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym przed wirusami komputer pracujący pod kontrolą systemów operacyjnych MS Windows.

AVG Anti-Virus 
Na stronie dostępna jest darmowa, zachowująca podstawowe funkcjonalności wersja programu.

Ad-Aware 11 
Darmowy antywirus.

ZAPORY SIECIOWE

Zapora sieciowa (ang. firewall – doslownie „ściana ognia”) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Źródło: http://pl.wikipedia.org

Comodo Firewall – darmowa zapora sieciowa do monitorowania połączeń przychodzących i wychodzących.

 

PROGRAMY ANTYSZPIEGOWSKIE

Spyware to programy komputerowe, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika. Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org

Microsoft Security Essentials – Narzędzie zabezpieczające system Windows przed wirusami, trojanami, rootkitami i innym złośliwym i szpiegującym oprogramowaniem. Stanowi kontynuację programu Windows Defender.

SpyBot – Search & Destroy
Według wielu najlepsze, darmowe oprogramowanie chroniące prywatność.

SERWERY PROXY

Dzięki użyciu serwerów proxy możemy anonimowo serfować po Internecie.

Na tej stronie znajdziemy listę darmowych serwerów: http://spys.one/free-proxy-list/PL/

ANTY – ROOTKITY

Rootkit – narzędzie pomocne we włamaniach do systemów informatycznych. Ukrywa on niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem. Źródło: http://pl.wikipedia.org

Antyrootkity to oprogramowanie wykrywające rootkity.

Malwarebytes Anti Malware

AVG Anti-Rootkit Free

RootkitRemover McAfee

CYBERNIANIE

Są to specjalne programy klasyfikujące pobierane treści. Programy te identyfikują strony zawierające niedozwolone dla dzieci treści i blokują do nich dostęp.

Beniamin darmowa,14- dniowa wersja, polski program.

 

Opracowanie: P.S.

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!