PYTANIE: Dzień dobry. Produkuję kilka wyrobów regionalnych metodą jak na dawne czasy przystało (własny młyn, piece chlebowe, wędzarnia itd. ). Dotąd produkowałem je na własny użytek, ale może warto by było wyjść z nimi na świat. Proszę o pomoc w informacji, gdzie taki zamysł zgłosić, jak wygląda sprawa z ZUS-em i podatkami no i sanepid oczywiście. Wszystkie komponenty na artykuły produkuję sam. Począwszy od pszenicy, a skończywszy na rybach. Proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDŹ: Szanowny Panie, otrzymałam Pana e-mail od kolegi – Przemka Chrzanowskiego. Na początku muszę zaznaczyć, że nie jestem prawnikiem i moje wskazówki nie mają charakteru porady prawnej. Domyślam się, że jest Pan rolnikiem, bo pisze Pan, że wszystkie komponenty na artykuły żywnościowe produkuje Pan sam. Jeśli tak jest – sprzedaż produktów może Pan prowadzić dwutorowo przy założeniu, że nie jest to działalność na dużą skalę:
1. Sprzedaż własnych produktów w ramach sprzedaży bezpośredniej, jeśli jest to produkcja i handel małymi ilościami nieprzetworzonych produktów z własnego gospodarstwa. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan np.: http://jakosc.wip.pl/haccp/jakie-warunki-musi-spelniac-punkt-sprzedazy-bezposredniej
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0038.htm
lub [podobna tematyka, choć dotyczy wyrobów pszczelarskich] http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=9445
2. Jeśli mają to być produkty nie tylko nieprzetworzone, ale i przetworzone – druga opcja to działalność marginalna, lokalna i ograniczona – powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 8 czerwca 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej DZ.U.2010.113.753
– proszę zasięgnąć informacji u Powiatowego Lekarza Weterynarii – jakie wymogi musi Pan spełnić, by rozpocząć sprzedaż produktów.
Kto powinien Panu pomóc radą? W mojej ocenie pewną wiedzą powinni już dysponować pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego albo sam Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Jeśli jednak nie jest Pan rolnikiem, albo planuje Pan szeroką działalność np. otwarcie jakiegoś punktu gastronomicznego, czy sprzedaż na szerszą skalę, to zwykle radzę kontakt z organizacją wspierającą przedsiębiorców w Pana gminie/powiecie oraz z Sanepidem i dopytanie tam, jakie wymagania musi Pan spełnić.
Jeśli poda Pan swoją lokalizację, możemy pomóc Panu w znalezieniu takiej organizacji najbliżej Pana miejsca zamieszkania/prowadzenia działalności.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej
życzę powodzenia w realizacji swoich planów.
Dzień dobry.
Bardzo mi Pani pomogła. W/w informacje natychmiast wykorzystam i co tu mówić – działam. Pozdrawiam serdecznie.