Jest 400 – będzie więcej!

repository_RECZNIK1_001xyXYxXX
Inwentaryzacja ręcznika obrzędowego, prowadzona od kilku miesięcy przez Fundusz na terenie gminy Bielsk Podlaski, wkracza w decydującą fazę. Członkowie organizacji odwiedzili kilkanaście miejscowości. Można ich było spotkać w Augustowie, Dubiażynie, Grabowcu, Haćkach, Hołodach, Konorozach, Konorydach, Kozłach, Kożynie, Krzywej, Lewkach, Mokrem, Orzechowiczach, Parcewie, Pasynkach, Pilikach, Ploskach, Proniewiczach, Rajkach, Rajsku, Treszczotkach i Zubowie.

– Jak do tej pory dzięki życzliwości mieszkańców gminy udało się zinwentaryzować blisko 400 ręczników – mówi Alina Dębowska, członek Funduszu, koordynator projektu. –  każdy z nich jest wyjątkowy, nie ma dwóch identycznych wzorów. Opisane ręczniki zachwycają bogactwem wzorów szydełkowych koronek i haftów.

Spopularyzowanie projektu wśród mieszkańców gminy spotkało się z odzewem osób mających ręczniki w domowych pieleszach. – Ta sytuacja bardzo nas ucieszyła – mówi Katarzyna Sołub, członek Funduszu. – Duże zainteresowanie sprawiło, że badaniami objęliśmy również sąsiednie gminy.

Tym samym baza danych ręcznika poszerzyła się o gminę Boćki (Jakubowskie, Krasna Wieś), Orla (Koszki, Orla, Topczykały), a nawet spoza powiatu bielskiego (Kleszczele). Efekt pracy badaczy – inwentaryzatorów można było obejrzeć na objazdowej wystawie fotograficznej. Zawitała ona m.in. do Augustowa, Bielska, Narewki, Parcewa i Pasynek.

Wysiłki podjęte przez członków organizacji pozwoliły stworzyć wzorniki tradycyjnych koronek i haftów zdobiących ręczniki. Oprócz wartości badawczej znalazły one swoje zastosowanie w kwestii praktycznej. – Oryginalne wzory posłużyły nam ozdobienia współczesnych przedmiotów – opowiada Alina Dębowska. –  Na warsztatach z mieszkankami gminy powstały ekologiczne, wzorowane na tradycyjnych torby na zakupy, zakładki, igielniczki zdobione wzorzystymi wstawkami zaczerpniętymi z ręczników. Pokusiliśmy się też o odtworzenie ręcznika w oparciu o tradycyjne wzornictwo. Okazało się, że połączenie przedmiotów codziennego użytku ze wzorem zaczerpniętym ze sztuki ludowej może przynieść zaskakujące efekty.

Baza ręczników, wzorniki oraz inspiracje na stronie internetowej http://www.bielskirecznik.pl

Ale to nie koniec projektu. Jak tylko poprawi się pogoda inwentaryzatorzy odwiedzą kolejne miejscowości. Zachęcamy ich mieszkańców do udostępnienia swoich zbiorów.

Działanie realizowane w ramach projektów:

Z ręcznikiem i piosenką przez życie w ramach Lokalnego Partnerstwa PAFW programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Lider partnerstwa: Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

Ochrona ręcznika obrzędowego w gminie Bielsk Podlaski w ramach programów:

– „Kultura Bliska 2010” ze środków Fundacji Wspomagania Wsi

– Programu Wspierania Aktywności Lokalnej „Razem możemy więcej” ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

 ***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!