Fundusze na działalność stowarzyszenia integracji polsko-czeskiej

PYTANIE: Witam! miałbym do Pani prośbę o informacje. Jeśli pozwoli sobie Pani zabrać 5 minut, to będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. mam w planach założenie stowarzyszenia i nie wiem skąd by wytrzasnąć pieniądze na jego rozruch. Będzie to stowarzyszenie integracji polsko-czeskiej i wysłałem maile do organizacji pl-cz, polskich i czeskich osobno z zapytaniami o jakieś datki na promocję początkową, jakiś czynsz biura na pierwsze dwa miesiące, paliwo do samochodu itp. Niestety nikt nie odpowiedział. I tu pojawia się moje pytanie: Skąd by tutaj wziąć pieniądze na start? Co Pani radzi? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ: 

Szanowany Panie, otrzymałam Pana e-mail od mojej koleżanki z Fundacji. Postaram się odpowiedzieć Panu zgodnie z moją wiedzą.

Radziłabym Panu/Państwu na początku zebrać grupę osób (minimum 15), która będzie tworzyła stowarzyszenie, wspólnie opracować misję tego stowarzyszenia, napisać statut, zarejestrować organizację w sądzie i przygotować jakiś plan działania, np. na rok. Dopóki Pan tego nie zrobi, trudno będzie Panu przekonać potencjalnych partnerów do samego pomysłu, a tym bardziej do dania jakichkolwiek datków. Najpierw musi być misja, statut, plan działania, dopiero później określa się budżet/kosztorys przedsięwzięcia. Myślę, że ta kolejność jest podstawą przy zbieraniu jakichkolwiek funduszy. Na sam pomysł nikt z reguły nie daje pieniędzy. Co innego, gdyby chciał Pan na tym etapie zaprosić do Stowarzyszenia (np. do jego rady) przedstawicieli organizacji polskich i czeskich. Ale nie powinno się najpierw prosić o pieniądze.

Jeśli chodzi o fundusze na działalność tego przyszłego stowarzyszenia. Takich źródeł funduszy może być całkiem sporo, ale znowu – możliwość ubiegania się o dotacje z tych źródeł zależeć będzie od planu działań stowarzyszenia i wynikających z niego projektów. Źródłem może być np. lokalny konkurs grantowy dla organizacji lokalnych w Pana gminie, mogą być składki członkowskie od członków „Pana” stowarzyszenia, mogą być firmy polsko-czeskie, itd. wreszcie Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: POLSKA – REPUBLIKA CZESKA.

info:

Głównym celem tego typu programów jest promowanie współpracy i bezpośrednich kontaktów wspierających rozwój gospodarczy i społeczny oraz ochronę środowiska w obszarach przygranicznych. Wspólne działania mają dotyczyć m.in. rozwoju turystyki, kultury, ochrony dóbr naturalnych i dóbr kultury, rozwoju i wspólnego wykorzystania infrastruktury, w szczególności w takich dziedzinach jak ochrona zdrowia, kultura i edukacja itd. Program obejmuje swoim zasięgiem obszar (po stronie polskiej): jeleniogórsko-wałbrzyski, opolski, rybnicko-jastrzębski, bielsko-bialski oraz obszar powiatu pszczyńskiego (podregion centralny śląski). Gdzie szukać informacji?
Na stronie internetowej: www.ewt.gov.pl

Informacji udziela także Departament Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego: www.mrr.gov.pl oraz Urzędy Marszałkowskie: Województwa Dolnośląskiego, Opolskiego, Śląskiego, a także Regionalny Punkt Kontaktowy w Bielsku-Białej. Instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Pradze, Czechy: www.mmr.cz;
Wspólny Sekretariat mieści się w Olomouc, Czechy www:
www.cz-pl.eu

Ponadto polecam  Panu zaglądanie na stronę www.ngo.pl – ważna strona dla organizacji, w zakładce http://fundusze.ngo.pl/ – to tam znajdzie Pan informacje o aktualnych funduszach dla organizacji pozarządowych. Jeśli będzie Pan miał już projekt działań – łatwiej będzie dopasować właściwe źródła do działań Waszego stowarzyszenia.

w imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

życzę powodzenia i pozdrawiam,

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!