Zasmakuj w tradycji

W sobotę 16 października 2010r. w Sali Domu Ludowego w Brzyskach odbyła się impreza promocyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „LIWOCZ” połączona z konkursem kulinarnym „Zasmakuj w tradycji”.

W konkursie udział wzięło dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Lokalnej Grupy Działania „LIWOCZ” z następujących miejscowości: Mokrzec, Łęki Górne, Brzostek, Jodłowa Górna, Dzwonowa, Brzyska, Ujazd, Kłodawa i Dąbrówka. Ponadto w imprezie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia LGD „LIWOCZ” oraz zaproszeni goście.

Głównym zamierzeniem organizatorów konkursu, wpisującym się również w cele i działania statutu LGD „LIWOCZ”, było promowanie obszarów wiejskich poprzez pobudzenie aktywności społeczności lokalnej, w tym przypadku Kół Gospodyń Wiejskich, stworzenie możliwości zaprezentowania przez Panie działające w KGW swojego dotychczasowego dorobku kulinarnego oraz kulturalnego.

Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursie oceniane były przez Komisję Konkursową składającą się z losowo wybranych członków Stowarzyszenia w następujących kategoriach: najlepsza potrawa, wygląd stołu oraz dotychczasowe osiągnięcia. Praca jurorów nie należała do najłatwiejszych, gdyż uczestniczki konkursu przygotowały sporą ilość smacznego, tradycyjnego jedzenia. Również wystrój stołów wprawiał w zachwyt niejednego z zaproszonych gości.

W trakcie prac Komisji wszyscy zaproszeni goście, przy akompaniamencie Zespołu Ludowego „Brzostowianie”, degustowali tradycyjne potrawy i regionalne specjały. Najważniejszą chwilą dla stowarzyszeń biorących udział w konkursie był moment ogłoszenia zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Komisja Konkursowa w pierwszej kolejności wręczyła przewodniczącym KGW nagrody gwarantowane w postaci robota kuchennego, po czym przeszła do wręczania nagród głównych.

W kategorii „najlepsza potrawa” wyróżnione zostało Koło Gospodyń Wiejskich „Ujeździanki” w Ujeździe, wyróżnienie w kategorii „wygląd stołu” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Nasz los w naszych rękach” w Brzostku, natomiast w kategorii „dotychczasowe osiągnięcia” najlepsze okazały się Panie z Dzwonowej. Wyróżnieni laureaci otrzymali nagrodę w postaci kuchenki mikrofalowej.

Rezultatem konkursu kulinarnego będzie wydanie publikacji w formie książki, w której zostaną zamieszczone przepisy oraz zdjęcia potraw prezentowanych w konkursie, co pozwoli uchronić od zapomnienia wiele cennych przepisów na tradycyjne jadło.

 

 Autor: T. Żygłowicz

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!