Co może robić młody człowiek na wsi, w wolnym czasie?

3_Tak_Bylo_zajecia_fotograficzne_w_wstarymwnetrzuzajawka

Co może robić młody człowiek na wsi, w wolnym czasie?
Na przykład … planować i przygotować się do realizacji własnych projektów.

 

 

Podczas wakacji i ferii zimowych dużo czasu spędzacie w domach.  Czasem spotykacie się u koleżanki, kolegów i zastanawiacie się, co robić z wolnym czasem? Czasem idziecie na długi spacer i może myślicie, jak tu u nas nudno, nic się nie dzieje. W Waszej wsi może rzeczywiście nic się nie dzieje, może jedyną rozrywką jest telewizor czy stół do tenisa stołowego w świetlicy, a miejscem na wspólne spotkanie zadaszony przystanek autobusowy.

Otóż chcę Wam powiedzieć, że wcale nie musi być u Was nudno, a na dodatek, to Wy możecie to zmienić. W Polsce jest wiele takich miejscowości jak Wasza, gdzie młodzież boryka się z podobnymi problemami. Ale też wielu młodym ludziom udało się to zmienić i mają z tego powodu ogromną frajdę. Was też chcę do tego zachęcić.

Proponuje Wam na takie wolne chwile zabawę w tworzenie pomysłów na zajęcia, które będziecie mogli realizować w swoich wsiach w formie projektu. Podpowiem Wam też, kto może pomóc w realizacji Waszego pomysłu i sfinansowaniu rzeczy, za które trzeba będzie zapłacić.

A więc, jeśli rzeczywiście mało się dzieje w Waszej wsi, a Wam często doskwiera nuda i samotność, to po pierwsze:

1. PIERWSZY KROK
Spotkajcie się i pomyślcie w swoim gronie przyjaciół, jakie macie potrzeby, problemy, marzenia dotyczące Was i Waszego miejsca zamieszkania? Czego Wam tak naprawdę brakuje, i co chcielibyście wspólnie robić po zajęciach szkolnych, czy też w trakcie ferii zimowych albo wakacji?

2. DRUGI KROK
Zobaczcie, które z tych potrzeb i marzeń są wspólne dla Was wszystkich, bądź dla większości z Was. Wybierzcie właśnie te.

3. TRZECI KROK
A teraz pomyślcie, w jaki sposób możecie rozwiązać ten swój problem, czy spełnić marzenie? Wypiszcie wszystkie pomysły na kartce. Powstanie lista pomysłów. Zastanówcie się, które z Waszych pomysłów są możliwe do realizacji przez Was. Pomysły dzielą się zwykle na trzy grupy:

1) robimy coś dla siebie – np. organizujemy sobie klub spotkań lub teatrzyk; to pomysły, które wypełnią Wasz wolny czas, zapewnią dobrą zabawę i edukację zarazem, dadzą Wam szansę nauczenia się czegoś nowego, czego nie dowiecie się w szkole.
2) robimy coś dla kogoś – np. będziemy odwiedzać osoby starsze i samotne w naszej wsi i pomagać im w codziennych czynnościach; to będą pomysły, których realizacja będzie czymś pożytecznym dla kogoś innego, np. dla Waszych młodszych kolegów, dzieci niepełnosprawnych, osób starszych, samotnych ….
3) robimy coś dla czegoś ważnego – np. rozmawiamy z najstarszymi mieszkańcami naszej wsi o historii i tradycji okolicy, aby ocalić ważną historię naszej miejscowości, albo porządkujemy zapomniany i zaniedbany cmentarz i ruiny po kościele w Waszej wsi; dotyczą działań pożytecznych dla czegoś, dla jakiejś idei, czy wartości materialnej np. ocalicie zwyczaj odchodzący w niepamięć wraz z najstarszym pokoleniem, czy dawną umiejętność, stary zawód, albo zabytek….

Oczywiście bardzo często te pomysły się wzajemnie przenikają i uzupełniają. Jeśli robimy coś dla kogoś, to też czegoś sami się uczymy, mamy jakąś satysfakcję itd.

4. CZWARTY KROK
A co możecie robić? Obejrzyjcie listę pomysłów, które zrealizowali Wasi rówieśnicy z innych miejscowości. Są to tylko króciutkie opisy pomysłów, a nie projekty. Przytaczam je Wam dla dodania otuchy i może inspiracji. Te pomysły zostały dofinansowane przez różne instytucje. Możecie z nich korzystać, ale na pewno macie własne.

5. PIĄTY KROK
Jeśli już wybraliście i przemyśleliście, co chcecie robić wspólnie w swojej wsi, warto i trzeba teraz porozmawiać z dorosłymi i zapytać, czy pomogą Wam, a jeśli tak, to w jaki sposób, w realizacji przedsięwzięcia. Kogo na pewno warto zapytać o pomoc? Oczywiście wszystko zależy od tematu Waszego pomysłu, ale nie zapomnijcie o tych osobach i zapytajcie:

  • sołtysa
  • księdza proboszcza
  • panią świetlicową
  • prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej
  • panią bibliotekarkę
  • nauczycieli i dyrektora Waszej szkoły
  • Waszych rodziców
  • – ……….
    – ……….

Przedstawcie im Wasz pomysł na działanie i posłuchajcie, w czym mogą Wam pomóc. To będą Wasi sprzymierzeńcy.

6. SZÓSTY KROK
A ten krok, to już wyższy stopień wtajemniczenia. Musicie znaleźć na swoim terenie organizację czy instytucję, która ma status prawny i konto w banku. Bo to formalnie z nią – Wasz potencjalny darczyńca – podpisze umowę i na jej konto przeleje pieniądze na realizację Waszego projektu. Najlepiej jeśli będzie to lokalne stowarzyszenie, które zgodnie ze swoim statutem może realizować projekt, który chcecie rozpocząć. Niektórzy darczyńcy honorują też szkoły, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, parafie, kluby. Ważne, aby ta Wasza lokalna instytucja były prawnie zarejestrowane i dysponowały kontem.

7. SIÓDMY KROK
Szukacie darczyńców. Musicie znaleźć takiego darczyńcę/darczyńców, którzy wspierają cele zbieżne z celem Waszego pomysłu. Przeglądając listę darczyńców powinniście także sprawidzić inne warunki ubiegania się o dotację np. kto może się ubiegać o wsparcie, kiedy trzeba złożyć wniosek o dotację, na jaką maksymalną kwotę itd.

Być może Wasz potencjalny darczyńca jest niedaleko Was, np. urzędzie gminy, albo w lokalnej organizacji grantowej, jeśli taka działa już na Waszym terenie. Trzeba to sprawdzić – zapytać Waszych dorosłych sprzymierzeńców.

Ale są także darczyńcy, którzy wspierają projekty napływające z całej Polski i wcale nie muszą być blisko Was.
Obejrzyjcie listę darczyńców i wynotujcie tych, którzy wspierają takie obszary programowe, w których mieści się Wasz pomysł. (sprawdzajcie ogłoszenia o funduszach na naszej stronie w zakładce: wydarzenia i fundusze oraz na www.ngo.pl).

Nie zapomnijcie zwrócić szczególną uwagę na takie konkursy grantowe, jak:

8. ÓSMY KROK
Macie już swój pomysł, listę osób sprzymierzeńców oraz instytucję, która prawnie i formalnie w imieniu Waszej grupy wystąpi o dotację na realizację Waszego pomysłu. Znacie już potencjalnych darczyńców. Zatem macie już bardzo wiele i niewiele Was dzieli od stworzenia konkretnego projektu społecznego, który może być organizacyjnie i finansowo wsparty przez różne instytucje.

Najczęściej instytucje te mają swoje własne formularze, w których pytają nas dość drobiazgowo o to, co wymyśliliśmy i jak zamierzamy to przeprowadzić, na co konkretnie potrzebujemy funduszy. Zanim zaczniecie wypełniać konkretny formularz, przelejcie na papier Wasz pomysł, odpowiadając na te pytania (one też zwykle pojawiają się we wszystkich formularzach o dotację). W ten sposób powstanie na piśmie projekt. Wasz projekt.

Jaki tytuł będzie miał nasz projekt? (najlepiej krótki, symboliczny, oddający sens Waszego projektu)

Dlaczego chcemy realizować właśnie ten projekt? Z jakiego powodu?

Jaki cel ma nasz projekt? Co chcemy osiągnąć realizując nasz projekt?

Jakimi metodami czyli konkretnymi działaniami będziemy osiągać cel naszego projektu?

Jaki musi być kalendarz działań projektu (kiedy chcemy zacząć i zakończyć realizację projektu, ile czasu potrzebujemy na określone działania)

Jakie będą rezultaty naszego projektu po zakończeniu jego realizacji: (co zostanie po realizacji naszego pomysłu, najlepiej w liczbach i konkretnie)

Kto będzie naszym partnerem? Kto nam pomoże i w czym konkretnie?

W jaki sposób inni dowiedzą się o tym co robimy, w jaki sposób nagłośnimy projekt w społeczności: promocja?

Budżet: kosztorys Waszego przedsięwzięcia (zróbcie listę zakupów, usług i policzcie, ile to będzie kosztowało, co zrobicie Wy sami społecznie i Wasi partnerzy, co trzeba będzie kupić).

Jeśli przygotujecie na piśmie odpowiedzi na te pytania, jesteście gotowi do złożenia wniosku o dotację na realizację swojego projektu do konkretnej instytucji.

9. DZIEWIĄTY KROK
Wakacje i ferie zimowe to dobry czas na przemyślenie projektu i znalezienie potencjalnego darczyńcy. Nie jest to regułą, ale wiele instytucji przyznających dotacje ogłasza swoje konkursy w pierwszym kwartale roku! Kiedy już poznacie najbliższy termin składania projektów, zacznie się dla Was czas wypełniania wniosku o dotację. Jeśli przemyśleliście wszystkie punkty projektu, wypełnienie wniosku nie będzie dla Was wielkim problemem, ale uwaga – zwykle jest to zajęcie czasochłonne!
10. DZIESIĄTY KROK
Wysyłacie czytelny i kompletny wniosek w terminie!
Pamiętajcie o obowiązującym terminie, bo często tylko z tego powodu wnioski o dofinansowanie nie są brane w ogóle pod uwagę.
Na odpowiedź zwykle czeka się od 1 do 2 miesięcy. Pamiętajcie, że Wasz projekt będzie oceniany w konkursie, a w konkursach wygrywają najlepiej przygotowane projekty. Jeśli to Wasz projekt okaże się tym jednym z najlepszych i odpowiedź będzie pozytywna, organizacja, która w Waszym imieniu wystąpiła o dotację będzie musiała podpisać z darczyńcą stosowaną  umowę, dopiero potem otrzyma dotację na swoje konto.
Organizacja ta będzie zobowiązana do rozliczenia całej dotacji tj. przedstawienia odpowiednich faktur, rachunków, umów oraz opisania w formie raportu końcowego, czy wszystko zostało zrealizowane.

W wielkim skrócie przedstawiłam Wam etapy pracy nad projektem. Dobrze byłoby, gdybyście znaleźli dorosłego opiekuna, który pomoże Wam przejść pomyślnie przez te wszystkie fazy pracy.

Na pewno warto marzyć i spełniać swoje marzenia, a jednym ze sposobów na to, jest pisanie i realizacja własnych projektów.

Jeśli będziecie mieć pytania, napiszcie: mkaczmaryk@fww.pl

Życzę Wam powodzenia!

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!