W jaki sposób ruszyć z organizacją działań społecznych w miejscu, gdzie zabrakło lidera?

Myślę, ze w sytuacji, w której zabrakło inicjatora zmian i pewnego rodzaju przywódcy, ktoś z Waszej grupy powinien taką liderską rolę przejąć. Może właśnie Ty, skoro już pytasz i szukasz informacji? To zwykle jest naturalny proces – ktoś ma zdolności przywódcze i organizatorskie, ale inni muszą to oczywiście akceptować.

Rozumiem, ze tworzycie jakąś zgraną grupę, która chciałaby kontynuować to co robił ksiądz w Waszej miejscowości: m.in. organizować życie społeczne, kulturalne, sportowe… To już bardzo, bardzo dużo! Jako nieformalna grupa aktywnych, młodych (nie wiem w jakim wieku jesteście) możecie bardzo wiele na Waszej wsi zmienić i nie czekać na starszych (bez względu na to czy jesteście pełnoletni czy nie).

Zastanówcie się wspólnie, co chcielibyście zrobić w perspektywie pół/całego roku dla siebie i dla Waszych rówieśników oraz sąsiadów i Waszego miejsca zamieszkania.
Młodzieżowe grupy nieformalne mogą uzyskać pomoc finansową na realizację swoich pomysłów (ale także szkoleniowa, doradcza, która w zasadzie powinna taką pomoc finansową poprzedzać) m.in. od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. www.pcyf.org.pl – skontaktujcie się z nimi (tel.0-22,826-10-16) e-mail:pcyf@pcyf.org.pl,

W tej Fundacji pracują młodzi ludzie, podobni do Was i na pewno Wam pomogą.
Ale też najpierw musicie wiedzieć, co chcecie robić dla siebie, Waszych rówieśników, Waszej miejscowości.

Ja polecam Wam na początek zorganizowanie kilku narad i zrobienie sobie burzy mózgów –

1. Co chcielibyśmy zrobić/zmienić w swojej miejscowości (lista pomysłów)

2. Jak, kto nam może w tym pomóc – lokalnie, może nowy ksiądz, może sołtys, pani bibliotekarka, może któryś nauczyciel, a może lekarz, a może ktoś zupełnie inny, do kogo macie zaufanie, kto rozumie tak jak Wy potrzebę zmian na wsi, potrzeby młodych ludzi.

Zróbcie też rozeznanie, jaka organizacja sformalizowana działa w Waszej okolicy – może to być Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenie lokalne, towarzystwo lokalne, klub? Ja znam np. Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne “Mezenin” z Platerowa -ale nie wiem, czy to nie za daleko od Was?

Jeśli przygotujecie swoją listę pomysłów, sprzymierzeńców i jakiś plan działania a będzie związany z aktywnością Waszych rówieśników i zrobieniem czegoś pożytecznego dla wsi, to możecie startować do konkursu Aktywna Wiosna Fundacji J&S Pro Bono Poloniae
http://jsenergy.web.mcnet.pl/programy.php?skin=1 – ale termin jest bliski, bo wnioski należy złożyć do 21 marca, więc może nie ma co się tak spieszyć?

Przemyślcie najpierw pomysły i plan działania, a potem mogę Wam pomóc w znalezieniu odpowiedniego źródła finansowania. Nasza Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła obecnie konkurs Kultura Bliska. Wnioski składać należy do 23 kwietnia br. – a projekty mają być związane z aktywizacją mieszkańców wsi w dziedzinie kultury. Będą wkrótce też nowe konkursy grantowe.

Najważniejsze jednak abyście wiedzieli, co chcecie robić i byli pewni, że tworzycie silną grupę nieformalną, która może się podjąć realizacji jakiegoś przedsięwzięcia. Być może w niedalekiej przyszłości to Wasza grupa będzie stanowić zalążek lokalnego stowarzyszenia, które w sposób systematyczny będzie się zajmowało aktywnością sportową, kulturalną, społeczną w Waszych miejscowościach?!

Postaram się jeszcze poszukać jakiejś organizacji w Waszej okolicy, która mogłaby Wam na miejscu pomóc się zorganizować, może zrobić dla Was jakieś szkolenia.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!