W jaki sposób ruszyć z organizacją działań społecznych w miejscu, gdzie zabrakło lidera?

Myślę, ze w sytuacji, w której zabrakło inicjatora zmian i pewnego rodzaju przywódcy, ktoś z Waszej grupy powinien taką liderską rolę przejąć. Może właśnie Ty, skoro już pytasz i szukasz informacji? To zwykle jest naturalny proces – ktoś ma zdolności przywódcze i organizatorskie, ale inni muszą to oczywiście akceptować.

Rozumiem, ze tworzycie jakąś zgraną grupę, która chciałaby kontynuować to co robił ksiądz w Waszej miejscowości: m.in. organizować życie społeczne, kulturalne, sportowe… To już bardzo, bardzo dużo! Jako nieformalna grupa aktywnych, młodych (nie wiem w jakim wieku jesteście) możecie bardzo wiele na Waszej wsi zmienić i nie czekać na starszych (bez względu na to czy jesteście pełnoletni czy nie).

Zastanówcie się wspólnie, co chcielibyście zrobić w perspektywie pół/całego roku dla siebie i dla Waszych rówieśników oraz sąsiadów i Waszego miejsca zamieszkania.
Młodzieżowe grupy nieformalne mogą uzyskać pomoc finansową na realizację swoich pomysłów (ale także szkoleniowa, doradcza, która w zasadzie powinna taką pomoc finansową poprzedzać) m.in. od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. www.pcyf.org.pl – skontaktujcie się z nimi (tel.0-22,826-10-16) e-mail:pcyf@pcyf.org.pl,

W tej Fundacji pracują młodzi ludzie, podobni do Was i na pewno Wam pomogą.
Ale też najpierw musicie wiedzieć, co chcecie robić dla siebie, Waszych rówieśników, Waszej miejscowości.

Ja polecam Wam na początek zorganizowanie kilku narad i zrobienie sobie burzy mózgów –

1. Co chcielibyśmy zrobić/zmienić w swojej miejscowości (lista pomysłów)

2. Jak, kto nam może w tym pomóc – lokalnie, może nowy ksiądz, może sołtys, pani bibliotekarka, może któryś nauczyciel, a może lekarz, a może ktoś zupełnie inny, do kogo macie zaufanie, kto rozumie tak jak Wy potrzebę zmian na wsi, potrzeby młodych ludzi.

Zróbcie też rozeznanie, jaka organizacja sformalizowana działa w Waszej okolicy – może to być Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenie lokalne, towarzystwo lokalne, klub? Ja znam np. Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne „Mezenin” z Platerowa -ale nie wiem, czy to nie za daleko od Was?

Jeśli przygotujecie swoją listę pomysłów, sprzymierzeńców i jakiś plan działania a będzie związany z aktywnością Waszych rówieśników i zrobieniem czegoś pożytecznego dla wsi, to możecie startować do konkursu Aktywna Wiosna Fundacji J&S Pro Bono Poloniae
http://jsenergy.web.mcnet.pl/programy.php?skin=1 – ale termin jest bliski, bo wnioski należy złożyć do 21 marca, więc może nie ma co się tak spieszyć?

Przemyślcie najpierw pomysły i plan działania, a potem mogę Wam pomóc w znalezieniu odpowiedniego źródła finansowania. Nasza Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła obecnie konkurs Kultura Bliska. Wnioski składać należy do 23 kwietnia br. – a projekty mają być związane z aktywizacją mieszkańców wsi w dziedzinie kultury. Będą wkrótce też nowe konkursy grantowe.

Najważniejsze jednak abyście wiedzieli, co chcecie robić i byli pewni, że tworzycie silną grupę nieformalną, która może się podjąć realizacji jakiegoś przedsięwzięcia. Być może w niedalekiej przyszłości to Wasza grupa będzie stanowić zalążek lokalnego stowarzyszenia, które w sposób systematyczny będzie się zajmowało aktywnością sportową, kulturalną, społeczną w Waszych miejscowościach?!

Postaram się jeszcze poszukać jakiejś organizacji w Waszej okolicy, która mogłaby Wam na miejscu pomóc się zorganizować, może zrobić dla Was jakieś szkolenia.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!