Świeto języków w świetlicy wiejskiej. Z cyklu: KLUB POD GRUSZĄ

Europejski Dzień Języków, obchodzony we wrześniu lub Dzień Europy, obchodzony w maju to doskonałe okazje do organizacji imprez ukazujących różnorodność językową i promujących uczenie się języków przez całe życie.

 

 

Organizując festiwal, konkurs językowy, spotkanie z obcokrajowcem możemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych. I to nie tylko w szkole, ale przez całe życie. Jest to także doskonała okazja do podkreślenia znaczenia wszystkich języków jakimi posługujemy się w Europie. Przede wszystkim zaś tworzymy okazję do uczenia się i poznawania różnych kultur poprzez zabawę.

Projekt Święto języków jest propozycją dla współpracujących ze sobą świetlic wiejskich. Może być także wykorzystany w pracy szkół, bibliotek lub innych organizacji działających na terenach wiejskich. W ramach przedsięwzięcia grupy dzieci i młodzieży, reprezentujące daną świetlicę, pod opieką osoby dorosłej: wyszukują informacje na temat wybranych państw Europy, przygotowują stoisko poświęcone promocji tego państwa, a także  opracowują układ taneczny do utworu muzycznego pochodzącego z danego państwa. Każda grupa samodzielnie wykonuje flagę oraz przygotowuje sobie przebrania nawiązujące do strojów, historii, symboli wskazanego państwa. Grupy spotykają się na festiwalu, gdzie prezentują państwa – dekorują salę swoimi stoiskami, wykonują układ taneczny. Ponieważ jest to Święto języków uczą się też zwrotów grzecznościowych i piosenek w oficjalnych językach Unii Europejskiej. Podsumowaniem spotkania jest bal lingwisty.

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

  • Pamiętaj, że celem projektu jest wzmacnianie świadomości językowej, ukazywanie różnorodności kulturowej, promowanie uczenia się języków obcych przez całe życie, uczenie się we współpracy. Święto języków to zadanie do zrealizowania, które będzie służyło realizacji wskazanych celów.
  • Skonsultuj pomysł z opiekunami dzieci i młodzieży ze świetlic działających w Twojej gminie lub w gminach zaprzyjaźnionych. Powinniście wspólnie ustalić miejsce i termin spotkania oraz listę państw, które zostaną zaprezentowane w czasie Święta języków. Efektem spotkania powinien być także regulamin spotkania z określeniem zadań do przygotowania przez poszczególne grupy /na spotkaniu należy przydzielić państwa/.  Ważne może okazać się także ustalenie listy spraw do załatwienia i podzielenie się obowiązkami. Nie zapomnijcie o transporcie uczestników, wynajęciu sali jeśli to konieczne, przygotowaniu sprzętu nagłaśniającego, instrumentach muzycznych. Pomyślcie też o mini-śpiewniku. Jeśli Twoja organizacja chce przejąć wszystkie obowiązki, to oczywiście jest to możliwe, ale ciekawiej i efektywniej będzie współpracować z innymi świetlicami także przy organizacji imprezy.
  • Zaproś do współpracy osoby, które nie tylko znają języki obce, ale potrafią także poprowadzić interesujące językowe spotkanie z młodzieżą i nauczyć ją piosenki oraz zwrotów grzecznościowych. O pomoc możesz poprosić najbliższe nauczycielskie kolegium językowe, jak też organizację AIESEC /www.aiesec.pl/ lub znanych Ci nauczycieli języków obcych. Podpowiedzi programowych szukaj na stronie: http://www.ecml.at/
  • Projekt nie jest drogi, a przy odrobinie kreatywności może być bezpłatny. Możesz poszukać wsparcia u grantodawców, lokalnego biznesu, w urzędzie gminy czy powiatu.
  • O bezpłatne materiały dotyczące kultury i geografii państw możesz poprosić ambasady, ich listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie /https://www.gov.pl/web/dyplomacja oraz takie instytucje jak British Council /http://www.britishcouncil.org/poland.htm/ czy Goethe- Institut  /http://www.goethe.de/ins/pl/war/deindex.htm/.
  • Pochwal się swoją imprezą. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij je do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza na spotkanie.

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Podnosimy efektywność nauczania języków obcych.

·   Wzmacniamy świadomość  językową.

·  Ukazujemy różnorodność kulturową.

·  Promujemy uczenie się języków obcych przez całe życie.

·  Uczymy poprzez zabawę.

·  Kształcimy umiejętność uczenia się we współpracy.

·   Pozyskujemy sojuszników.

·  Wzbogacamy ofertę świetlicy.

!

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!