Rodzinki. Z cyklu: KLUB POD GRUSZĄ

Rodzinki to projekt dla tych, którzy chcą zorganizować interesujące spotkanie dla dzieci bądź młodzieży z terenu gminy. Jest to pomysł na wspólne spędzenie czasu, ale też dobrą zabawę i zajęcia integracyjne.

 

 

Może być atrakcją wakacji czy zimowych ferii albo wieńczyć wspólnie realizowane przedsięwzięcie. Tytułowe „rodzinki”, to dziecięce lub młodzieżowe grupy, reprezentujące miejscowości, osady czy sołectwa, albo też instytucje takie jak szkoła, świetlica, klub. Spotykają się na dwa-trzy dni w jednej z miejscowości i razem bawią, uczą, organizują czas, czyli wzbogacają katalog swoich doświadczeń. Nocleg poza domem, wspólne przygotowanie posiłków, zapakowanie plecaka czy też poznawanie nowych rówieśników to doskonała okazja by uczyć się współpracy i współdziałania, samodzielności i odpowiedzialności.

Rodzinki to projekt tani, nieskomplikowany logistycznie, ale dający frajdę wielu dzieciom, szczególnie tym, które nie mają okazji często wyjeżdżać ani brać udziału w formach zorganizowanego wypoczynku.

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

  • Pamiętaj, że celami  projektu są: uczenie odpowiedzialności, rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania, efektywne spędzanie czasu wolnego. Jeśli spotkanie jest tematyczne, to cele oczywiście będą także wynikały z zaplanowanych zagadnień. Może to być na przykład rozwijanie umiejętności  plastycznych /warsztaty malarskie/, wdrażanie do życia w otwartym społeczeństwie obywatelskim /warsztaty samorządności/, rozwijanie zainteresowań technologią cyfrową /warsztaty fotografii cyfrowej/. Spotkanie jest zadaniem do zrealizowania, które będzie służyło realizacji określonych celów.
  • Określ czas, miejsce i formę spotkania. W trakcie roku szkolnego najlepszym terminem są weekendy, a w czasie wakacji mogą to być dowolne dni. Miejsce spotkania powinno dać możliwość realizacji programu. Jeśli uczestnicy mają spędzić tam noc i przygotowywać posiłki, to konieczne są i łazienki i kuchnia. Dobrym miejscem na organizację spotkania będzie szkoła z salą gimnastyczną i salą komputerową. Spotkanie może mieć formę biwaku, warsztatów, turnieju, albo łączyć wszystkie te formy.
  • Skonsultuj pomysł organizacji imprezy z innymi zainteresowanymi, czyli nauczycielami,  opiekunami świetlic czy też liderami organizacji pozarządowych. Warto wspólnie uzgodnić termin, ale także program.
  • Ustal program spotkania. Rozpisz go w punktach, a następnie ustal listę spraw do załatwienia wraz z harmonogramem i wskazaniem osób odpowiedzialnych za poszczególne punkty.  Możesz zaplanować nocny bieg patrolowy, marsz na orientację, konkursy przedmiotowe lub artystyczne, turniej sportowy, gry i zabawy integracyjne, prezentacje artystyczne przygotowane przez uczestników, warsztaty z wykorzystaniem komputerów, warsztaty samorządności, koncert i wszystko to na co pozwalają Ci warunki i możliwości organizacyjne. W programie pomiń oglądanie telewizji, bo nie pozwoli ci na realizację celów i musisz przyznać, że taki punkt programu to „pójście na łatwiznę”. Nad programem warto pracować w grupie. Może być nią zespół opiekunów świetlic, czy nauczyciele – opiekunowie uczniów, albo grupa osób z Twojej organizacji.
  • Pozyskaj środki na realizację zadania. Projekt  jest tani. Mimo to warto rozważyć próbę pozyskania środków na organizację imprezy. Wsparcia mogą udzielić: rada rodziców, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, urząd gminy, czy grantodawcy /fundacje i stowarzyszenia/, a także lokalny biznes. Pamiętaj o pisemnej formie prośby! Uczestnicy mogą przyjechać z własnym prowiantem, autokar może nieodpłatnie użyczyć gmina, a salę szkoła. Wtedy koszty organizacji będą minimalne. Ale warto mieć przygotowane napoje i słodycze, materiały papiernicze i koniecznie apteczkę.
  • Nie zapomnij o przygotowaniu zaproszeń wraz z programem dla gości, jeśli za przygotowanie spotkania odpowiada tylko Twoja organizacja. Jeśli w programie zaplanowałeś prezentacje uczestników lub inne zadania, do których muszą się przygotować, to także o nich poinformuj z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Pochwal się swoim projektem. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij je do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza na spotkanie.

 

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Uczymy współpracy i współdziałania oraz odpowiedzialności i samodzielności.

·  Dajemy szansę efektywnego spędzenia czasu wolnego.

·  Wzbogacamy ofertę edukacyjną, szczególnie wychowawczą, organizacji działających na terenie gminy.

·  Nawiązujemy współpracę z różnymi partnerami i pozyskujemy sojuszników.

!

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Polanka Wielka
19.05.2024
- 19.05.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Polanka Wielka
19.05.2024
- 19.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!