Agroturystyka – prowadzenie

W nawiązaniu do Pani pytania dot. agroturystyki, pragnę nadmienić, iż agroturystyka tym różni się od innych form turystyki, zwłaszcza wiejskiej, że oparta jest na funkcjonującym gospodarstwie rolnym i atrakcjach związanych z rolnictwem.

Pewnie stąd Pani pytanie i podpowiedz kogoś, iż – aby prowadzić agroturystykę trzeba mieć gospodarstwo rolne. A gospodarstwo rolne w dzisiejszym rozumieniu prawa to jest obszar powyżej 1 ha użytków rolnych i kilka dodatkowych warunków, o których później.

Oczywiście nie musi Pani posiadać czy dzierżawić gospodarstwa rolnego żeby zajmować się turystyką wiejska, czy prowadzić pensjonat na wsi – będą to jednak inne formy turystyki zielonej czy wiejskiej, a nie agroturystyka i inne także konsekwencje prawno-podatkowe.

Jeśli natomiast chce Pani prowadzić właśnie agroturystykę i dopiero Pani planuje kupno bądź dzierżawę domu z działką/ziemia, to od 2003 roku sytuacja wygląda tak [Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003r.], że prawo pierwokupu ziemi rolnej (także zabudowań położonych na działkach rolnych) ma osoba, która ją wcześniej dzierżawiła od właściciela, lub – jeśli taka sytuacja nie występowała – Agencja Rynku Rolnego – ARR.
Czyli – jeśli nie jest pani rolnikiem (rolnik to osoba, która już posiada <własność lub/i dzierżawę> powyżej 1 ha ziemi rolnej w gminie, w której jest zameldowana i ma odpowiednie wykształcenie/kwalifikacje do prowadzenia działalności rolniczej), to najpierw ARR podejmuje decyzje, czy ziemię wystawioną do sprzedaży, którą Pani [nie będąc rolniczką] chce kupić. Jeśli ARR nie jest zainteresowana jej kupnem to dopiero po tym fakcie, może Pani kupić ziemię. Oczywiście sprawami formalnymi i procedurą zajmie się notariusz, który będzie prowadził Pani sprawę. ARR ma ok. 30 dni na podjęcie decyzji.

Radzę skontaktować się z najbliższym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego – ODR w gminie, w której zamierza Pani kupić dom/działkę budowlaną/ziemię i zapytać o różne szczegóły – im głębiej w las tym więcej pytań będzie Pani miała ( a my nie jesteśmy Pani w stanie precyzyjnie doradzić). Pracownicy ODR powinni dysponować pełną wiedzą w zakresie agroturystyki, zresztą większość takich ośrodków w Polsce specjalizuje się od dawna w agroturystyce, która jest jedną z najwyraźniejszych szans na rozwój polskiej wsi. Poza tym poradziłabym Pani, aby zapisała się Pani i ukończyła kurs agroturystyczny, który prowadzą właśnie ODR-y. Podczas tego krótkiego, zazwyczaj kilkudniowego kursu, znajdzie Pani wiele odpowiedzi (koszt takiego kursu dla osób, które nie są ubezpieczone w KRUS to ok. 80 złotych, dla ubezpieczonych w KRUS -bezpłatnie). Lista adresowa wszystkich ODR mieści się na stronach Witryny.

Zachęcam także do przeczytania naszego poradnika pt. Agroturystyka to też biznes.autorstwa Janusza Majewskiego oraz polecam portal agroturystyczny: www.agroturystyka.pl

Proszę pamiętać, że niniejsza odpowiedź nie jest poradą prawną.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!