Autorskie spotkanie. Z cyklu: Klub pod Gruszą.

Autorskie spotkanie to pomysł dla tych, którzy chcą ożywić amatorski ruch literacki. Poezja i proza to nie hasła, które zapomina się kończąc szkołę.  Ludzie czytają i piszą, czasem redagują. Z żalem niekiedy omijają księgarnię, bo nie stać ich na kupno interesującej książki. W bibliotece zapisują się w kolejce do atrakcyjnych wydawnictw.

Bywa, że  doświadczenia, te radosne i przykre, skłaniają ich do napisania wiersza, opowiadania, tekstu piosenki, a nawet powieści. Swoje prace wysyłają na ogólnopolskie konkursy, czytają na dużych i małych przeglądach, drukują w czasopismach, popularyzują w tomikach poezji. Czasem piszą do przysłowiowej szuflady.  Wbrew komercji, zawrotnemu tempu życia znajdują czas na twórczą refleksję. Wokół nas jest wielu poetów i prozaików, jeśli więc znasz sąsiadów którzy piszą, to daj  im szansę podzielić się pasją. Zaproś ich na autorskie spotkanie.

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

  • Pamiętaj, że celem projektu jest rozwijanie zainteresowania prozą i poezją, ożywienie lokalnego, amatorskiego ruchu literackiego, popularyzowanie osiągnięć i pasji lokalnych twórców. Zorganizowanie spotkania jest zadaniem do wykonania, dzięki któremu można zrealizować cele.
  • Zaproś do współpracy przy organizacji spotkania nauczycieli języka polskiego, pracowników bibliotek, opiekunów świetlic czy kół teatralnych. O wsparcie merytoryczne możesz też poprosić wojewódzki ośrodek kultury. Dzięki sojusznikom łatwiej Ci będzie ustalić listę lokalnych twórców.
  • Ustal dzień, godzinę, miejsce spotkania. Gości warto zaprosić na godziny popołudniowe. Dobrym miejscem do spotkania będzie czytelnia czy świetlica wiejska albo wiejskie centrum kultury. Sala powinna umożliwić stworzenie kameralnej atmosfery.
  • Przygotuj zaproszenia i program spotkania, który wręczysz gościom, gdy przybędą na spotkanie. W programie powinna się znaleźć informacja o twórcach oraz tytuły prezentowanych na spotkaniu prac.
  • Pozyskaj środki na realizację pomysłu. Projekt nie wymaga dużych nakładów finansowych. Potrzebne będą materiały do przygotowania zaproszeń i programów: kolorowy papier, komputer z drukarką, koperty. Warto pomyśleć też o kawie, herbacie, ciasteczkach. Środki na organizację spotkania można pozyskać z grantów, od lokalnego biznesu czy też z środków rady sołeckiej lub urzędu gminy. Sprzęt  wyposażony w program MS Publisher do tworzenia zaproszeń ma większość szkół i bibliotek, korzystających z komputerów przyznanych z dotacji ministerialnych.
  • Możesz wzbogacić projekt o: konkurs dla lokalnych poetów i pisarzy, czy autorów tekstów piosenek lub wydanie zbioru opowiadań albo tomiku poezji.
  • Pochwal się swoim projektem. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij je do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza na spotkanie.

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Wzmacniamy lokalny, amatorski ruch literacki.

·  Promujemy twórczość lokalną.

·  Popularyzujemy wartościowe pasje.

·  Rozwijamy zainteresowanie poezją i prozą.

·  Nawiązujemy współpracę  i pozyskujemy sojuszników.

!

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!