Ekologiczne rozwiązania techniczne w małym gospodarstwie ekologicznym – Ekocentrum ICPPC

repository_EKOfot_1miniX

 

Autorka artykułu: Jadwiga Łopata

 

ICPPC – Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi www.icppc.pl powstała w 2000 roku. Organizacja podjęła się ochrony różnorodności biologiczno-kulturowej polskiej wsi poprzez zachowanie małych, rodzinnych gospodarstw oraz promocję na wsi najnowocześniejszych, proekologicznych technologii. Dlatego w 2002 roku zdecydowaliśmy rozszerzyć działalność ICPPC w kierunku praktycznej promocji ekologicznych technologii i ekologicznego stylu życia. W tym celu stworzyliśmy EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl. Zakładaliśmy, iż najlepszym sposobem na przekonanie do ekologicznych technologii jest pokazanie, że działają one również w Polsce i w miejscowych warunkach, a ich stosowanie jest opłacalne.

Ekocentrum ICPPC jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można zobaczyć, jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne zbudowane na bazie małego, tradycyjnego gospodarstwa ekologicznego. Tutaj wszystkie urządzenia pracują np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia lub oczyszczając ścieki. Praktycznie działające urządzenia bardzo ułatwiają zrozumienie zasad ich działania.

W EKOCENTRUM można znaleźć przykłady integracji bardzo wydajnych, tradycyjnych technologii z technologiami nowoczesnymi. Nagroda Goldmana (Ekologiczny Nobel), która dostaliśmy w 2002 roku, pozwoliła nam zrealizować nasze marzenia.

EKOCENTRUM ICPPC – rozwiązania służące do produkcji czystej energii

Eksperymentalne słoneczne dosilanie energetyczne zainstalowane na budynku konferencyjnym wybudowanym z bloczków gliniano-słomianych na bazie starej stodoły. Na dachu budynku znajdują się 22 moduły fotowoltaiczne tworzące 2,5 kW system dosilania elektrycznego podłączonego do sieci. Energia elektryczna wytworzona „na dachu” jest od razu wysyłana do sieci. Sieć elektryczna w tym rozwiązaniu spełnia funkcję akumulatorów. Moduły fotowoltaiczne są to urządzenia służące do przemiany światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Podstawowym elementem modułu jest ogniwo fotowoltaiczne. Obecnie ogniwa najczęściej produkuje się z krzemu (98% światowej produkcji), który jest drugim (po tlenie) najpopularniejszym pierwiastkiem na kuli ziemskiej (występuje m.in. w piasku).


Budynek konferencyjny z gliny i słomy zasilany energią słoneczną.

Instalacja do pasywnej wymiany ciepła w domu zbudowanym z gliny i słomy w technologii szalunkowej. Instalacja ta w postaci „ogrodu zimowego” wygląda jak kulista szklarnia zintegrowana z bryłą budynku, w której powłoki szklane pochylone zostały pod kątem 60°. Ciepło wpadające do środka jest magazynowane w posadzce złożonej z 20 cm warstwy gliny oraz 50 cm warstwy kamieni. W nocy posadzka oddaje ciepło pozostałej części budynku.

System kolektorów słonecznych zainstalowany na dachu tradycyjnego domu drewniano-kamiennego. Kolektory słoneczne, wykorzystując energię słoneczną, służą do ogrzewania wody. Zaspokajają całkowicie zapotrzebowanie na gorącą wodę przez ok. 6 miesięcy w roku. Jeden płaski kolektor słoneczny o wymiarach 1 x 2 m pozwala podgrzać od 80 do 100 l wody. Kolektory słoneczne (zwane również potocznie solarami) mogą być używane przez cały rok, gdyż ich stosowanie jest opłacalne nawet, jeśli podgrzeją wodę tylko o kilka stopni. Największa efektywność przypada na okres od kwietnia do września. Kolektory słoneczne można instalować wszędzie, w dowolnej konfiguracji. Mogą być instalowane zarówno na dachu, jak i na ziemi – na stojaku.
Szczegóły techniczne: firma Solarshop www.solarshop.pl.

Cieplarnia sferyczna zajmuje centralne miejsce w ogródku ziołowym. Ze względu na kształt jak najbardziej zbliżony do kuli, cieplarnia ma większą powierzchnię poboru promieni słonecznych i w związku z tym jej efektywność jest większa o 20% od tradycyjnych cieplarni.

Wiatrak produkujący energię elektryczną do zewnętrznego oświetlenia EKOCENTRUM jest urządzeniem typu mikro, o mocy 50W. Połączono go w systemie hybrydowym z modułem fotowoltaicznym, również o mocy 50W. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia jest wytwarzana w systemie niezależnie od tego, czy mamy słoneczny, bezwietrzny dzień czy też pochmurną, deszczową i wietrzną pogodę.


Tradycyjny dom stuletni doświetlany świetlikami rurowymi z
systemem kolektorów słonecznych do ogrzewania wody.

Świetliki rurowe zainstalowane w dwóch budynkach EKOCENTRUM składają się głównie z kopuły zbierającej światło, giętkiej rury światło-nośnej i rozpraszacza pryzmatycznego. W słoneczny dzień dostarczają do pomieszczenia od 6000 do 10.000 lumenów światła (dla porównania tradycyjna 100 watowa żarówka tylko ok. 1200). Są praktycznie niezniszczalne (żywotność tradycyjnej żarówki to ok. 2000 godzin) i po ich zamontowaniu nie ma już dodatkowych opłat za eksploatację. Sposób ich działania jest niezwykle prosty. Kopuła umieszczona na dachu zbiera światło ze wszystkich stron, nawet w pochmurne dni. Następnie światło wędruje światło-nośną rurą (która jest przeprowadzona np. przez strych – dzięki swojej giętkości w bardzo łatwy sposób można ominąć wszelkie przeszkody typu belki itp.) i natrafia na rozpraszacz, który łagodzi jaskrawość światła i rozprasza je po całym pomieszczeniu.

EKOCENTRUM ICPPC- budynki z gliny i słomy – tajniki ekologicznych domów

W EKOCENTRUM ICPPC dajemy możliwość obejrzenia dwóch budynków zbudowanych z wykorzystaniem różnych technologii gliniano-słomianych. Organizujemy warsztaty takiego budownictwa, w ramach których oferujemy: zwiedzanie EKOCENTRUM ICPPC, wykłady na temat ekobudownictwa, robienie bloczków z gliny i słomy, budowanie ścian oraz wykonanie glinianych tynków.


Warsztaty budowania z gliny i słomy.

Zachęcamy do zdrowego, prostego i ekologicznego sposobu budowania swoich domów. Co trzeci dom na świecie jest zbudowany z gliny i słomy. Są one zdrowe, ekologiczne i tańsze w budowie.

W EKOCENTRUM ICPPC mamy również przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków i kaskadę oraz system pozyskiwania wody deszczowej. Uprawiamy warzywa, owoce oraz hodujemy owce wrzosówki i kury zielononóżki.

Organizujemy różne warsztaty połączone z wykładami z możliwością  zakwaterowania i wyżywienia w gospodarstwach ekoturystycznych współpracujących z ICPPC.


Szklarnia sferyczna.

W ramach serii „Ginące Zawody”  organizujemy między innymi :

 • ’Cuda z wikliny i śliczne łubianki’,
 • ’Zrób swój kubek’,
 • ’Piękno ludowych gorsetów’,
 • ’Świece z wosku pszczelego’,
 • ’Od ziarenka do bochenka’,
 • ’Rzeźbienie w drewnie i ludowe malowanie’,
 • ’Wyśmienite potrawy tradycyjne’,
 • ’Ekologiczne soki’,
 • ’Tradycyjne wianki i palmy’,
 • ’Ekologiczne budownictwo’,
 • ’Odnawialne żródła energii’,
 • ’Renesans koni roboczych’,
 • ’Tradycyjne nasiona – nasze dziedzictwo i skarb narodowy’.

Działanie EKOCENTRUM przyczynia się do propagowania ekologicznych technologii i ekologicznego trybu życia oraz pokazuje, jak w praktyce chronić dziedzictwo kulturowe i biologiczne polskiej wsi.

W 2002 roku następca tronu Wielkiej Brytanii, Książe Karol, odwiedził EKOCENTRUM ICPPC i siedzibę ICPPC w Stryszowie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą budować LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ RAZEM Z EKOCENTRUM ICPPC.

Jadwiga Łopata
dyrektorka EKOCENTRUM ICPPC,
laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel),
współzałożycielka Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi,
odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

 ***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!