Działalność gospodarcza – VAT czy nie VAT?

PYTANIE: Mam nadzieje, że nie zawracam Pani głowy i, że może mi Pani jakoś pomoże.. Otóż mam 27 lat i od pewnego czasu byłam bezrobotna. Postanowiłam więc skorzystać z dotacji Funduszu Europejskiego na założenie działalności gospodarczej. Właśnie otrzymałam pieniądze na rozkręcenie swojego własnego biznesu, a dokładniej Poradni Żywieniowej, tylko nie za bardzo wiem jak powinnam rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Teoretycznie jestem już oczytana na ten temat, tylko problem polega na tym, że każdy inaczej mi doradza i nie wiem gdzie mogę szukać fachowej porady. Jeżeli byliby Państwo w stanie mi pomóc, podam więcej szczegółów dotyczących mojej działalności – za co byłabym bardzo wdzięczna.

ODPOWIEDŹ NR 1:
Szanowna Pani, dostałam Pani list od mojej koleżanki z Fundacji. Postaram się w miarę swoich możliwości Pani pomóc, ewentualnie skierować Panią do odpowiedniej osoby, czy instytucji doradczej. Proszę jednak o więcej szczegółów – na czym polega problem, czy chodzi o wybranie formy opodatkowania? na czym polega Pani działalność – czy jest to działalność usługowa, doradcza? Proszę podać gminę, w której będzie Pani prowadzić działalność? serdecznie pozdrawiam,

PYTANIE NR 2:

Witam, z góry dziękuję za zainteresowanie.
Otóż moja działalność polega na doradztwie żywieniowym – układaniu diet i ocenie stanu żywienia oraz zmianie sposobu odżywiania na lepszy. Zamierzam mieć swój gabinet, jednak ze względu na to, iż miejscowość, w której mieszkam to wieś – kładę nacisk na doradztwo przez Internet. Jako osoba bezrobotna dostałam dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie. Nie za bardzo wiem jak powinnam rozliczać sie z urzędem skarbowym. Niektórzy doradzają mi żebym rozliczała sie na zasadach ogólnych i do kosztów wpisała cały sprzęt jaki zakupie za pieniądze z dotacji – a niektórzy proponują mi być VAT – owcem, z tego względu, że będę mogła sobie od kupionych urządzeń za dotację odliczyć VAT. Tylko, że przy mojej działalności  w przyszłości ja nie będę kupowała dużo rzeczy, więc nie będę miała na co wystawiać faktur..
Z tego tematu jestem troszkę oczytana, jednak nie za bardzo ogarniam tą tematykę i dlatego potrzebuję porady kogoś, kto się na tym zna.
Dlatego też za jakąkolwiek informacje byłabym bardzo wdzięczna.

ODPOWIEDŹ NR 2: Pani Joanno, przesyłam odpowiedź od mojego kolegi – Tomasza Dolińskiego w sprawie VAT-u. Mam nadzieję, że ostatecznie rozwieje Pani wątpliwości. Moim zdaniem bycie płatnikiem podatku VAT i zasady ogólne to tylko korzyść. Podkreślam, że to moje zdanie. Oczywiście są pewne sytuacje, w których taki wybór jest bezzasadny. W przypadku opisanym w pytaniu (działalność usługowa, głównie przez Internet dla os. fizycznych) wybór bycia płatnikiem podatku VAT wydaje się bezcelowy głównie ze względu na bardziej skomplikowane ewidencjonowanie przychodów (na cele VAT) i stosunkowo niskie (przynajmniej na początku) obroty.Niesłuszne natomiast jest stwierdzenie że nawet jeśli zaistnieje możliwość odliczenia VAT od zakupionego wyposażenia ze środków z dotacji to nie będzie możliwości jego odzyskania (bo nie będzie faktur). Każdy przychód z działalności jest objęty podatkiem VAT i wcześniej czy później zaistnieje sytuacja, w której płatnik wykaże nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym i wpłaci ją do Urzędu. Podsumowując, w sytuacji kiedy rozpoczynamy działalność gospodarczą (tu ujmujemy stopień ryzyka niepowodzenia), warto zastanowić się nad ryczałtem bez VAT. Analizując podany przypadek, nie sądzę (chociaż życzę powodzenia), aby przychody z działalności osiągnęły poziom obligujący do zarejestrowania się jako podatnik VAT i instalacji kasy fiskalnej. W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej pozdrawiamy i życzymy powodzenia w działalności gospodarczej,

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!