Majówka z niezapominajką. Z cyklu: Klub pod Gruszą

Majówka z niezapominajką to pomysł dla tych, którzy szukają ciekawej propozycji na wiosenna imprezę dla dzieci.  Doskonałą okazją do organizacji projektu jest  Święto Niezapominajki, przypadające 15 maja, a obchodzone w Polsce od 2002 r.

Propozycja obchodów polskiego święta, zainaugurowana na antenie Polskiego Radia,  wyrosła z przekonania że warto jest dać dowód pamięci osobom nam bliskim – przyjaciołom, osobom, które kochamy, szanujemy i lubimy – by po prostu powiedzieć coś miłego komuś kogo się lubi.  Akcja ma też wymiar ekologiczny – ma przypominać o ochronie i zachowaniu przebogatej różnorodności przyrodniczej naszego kraju.

Pomysłów na uczczenie tego święta jest wiele. Wszystko zależy od  chęci i kreatywności.
Tylko jedno pozostaje niezmienne: nieśmiały, skromny, niebieski kwiat – symbol pamięci i miłości. Święto Niezapominajki nie wrosło jeszcze w polską tradycję, ale może wrośnie w tradycję Twojej społeczności lokalnej? Majówka z niezapominajką to dobry pomysł na tematyczne spotkanie wiosenne w świetlicy wiejskiej, bibliotece, wiejskim centrum kultury, szkole.

Kilka rad dla tych, których projekt zainspirował do działania

  • Pamiętaj, że celem projektu może być: budowanie i wzmacnianie pozytywnych relacji międzyludzkich, kształcenie wrażliwości, wzbudzanie zainteresowania ekologią, promowanie walorów przyrody ojczystej. Zadania do zrealizowania, które będą służyły realizacji celów to: pikniki, warsztaty ekologiczne, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne, akcje ekologiczne – np. wspólne sadzenie drzew, krzewów.
  • Ustal termin i godziny imprezy. Święto obchodzone jest 15 maja. Spotkanie powinno być możliwie jak najbliżej tego dnia.
  • Ustal grupę beneficjentów projektu. Możesz zaprosić dzieci, ale także ich rodziców.
  • Przygotuj program imprezy. Spotkanie będzie bardziej interesujące jeśli zaplanujesz kilka aktywności, np.: wspólne sadzenie drzew i warsztaty plastyczne połączone z wystawą prac, albo piknik rodzinny połączony z  konkursem na najpiękniejszy wiersz „niezapominajkowy”, czy wreszcie wspólne redagowanie i ilustrowanie opowiadania o przyjaźni i miłości i zaprojektowanie „niezapominajkowej” rabaty.
  • Przygotuj zaproszenia lub plakaty informacyjne. Wykorzystaj symbol niezapominajki.
  • Zaproś do współpracy wolontariuszy. Jeśli organizujesz imprezę dla młodszych dzieci ich pomoc może być konieczna.
  • Pozyskaj środki na zakup materiałów. Możesz napisać wniosek o grant. Warto również zwrócić się o pomoc do rodziców, lokalnego biznesu, rady sołeckiej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, funduszy ochrony środowiska, jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Nie zapomnij o pisemnej formie prośby!
  • Projekt nie jest ani drogi, ani skomplikowany logistycznie. Jego zaletą jest innowacyjność tematu, a nie formy.
  • Pochwal się swoim projektem. Napisz notatkę, przygotuj kilka fotografii i wyślij je do lokalnych mediów. Możesz tez zaprosić dziennikarza i pokazać mu efekt swojej pracy.

Dlaczego warto zrealizować ten projekt?

!

·  Budujemy i wzmacniamy pozytywne relacje międzyludzkie.

·  Kształcimy wrażliwość społeczną, artystyczną i przyrodniczą.

·  Wzbudzamy zainteresowanie ekologią.

·  Promujemy walory przyrody ojczystej.

·  Wzbogacamy ofertę edukacyjną organizacji lokalnej.

!

Bibliografia:

http://www.lasy.com.pl/a/artykul/ida/1454/

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/15_maja_swieto_polskiej_niezapominajki_27834.html

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!