Fundusze na działalność grupy młodzieżowej we wsi

Witam. Jestem mieszkańcem wsi. Na co dzień obserwuje błąkającą się młodzież, która nie ma co zrobić ze swoim wolnym czasem. Dzieciaki są chętne coś robić. Potrzebują osoby, która ich poprowadzi i tu jestem w stanie im pomóc. Od zawsze chciałam to robić, mam 28 lat, nie mam własnych dzieci, jestem mężatką od 8 lat. Chcę coś zrobić dla innych.

Nie wiem czy mogę was o to prosić, potrzebuje porad w dziedzinie:
1.jak to wygląda od strony prawnej, jak założyć coś w rodzaju odłamu koła gospodyń wiejskich, młodzieżowe koło wiejskie albo coś w rodzaju młodzieżowej grupy rozwoju? Chciałabym, żeby to oni uwierzyli w siebie, że są potrzebni, zaradni, ja chcę być tylko tym motorem, żeby ich „popchnąć do działania”.
2. czy możemy nasze wykonane rękodzieło gdzieś sprzedawać w celu pozyskiwania środków na dalsze działanie?
3. czy nasza młodzież może startować w jakiś konkursach?

Nasza młodzież jest uzdolniona plastycznie, przedsiębiorcza, odważna. Bardzo zależy mi, żeby obudzić w nich chęć pracy. Od kilku tygodni siedzę i czytam, zbieram informację jak, wykonać pewne drobiazgi. Dziś trafiłam na waszą stronę. Potrzebują jakiegoś zastrzyku finansowego. Dziś mam się z nimi spotkać, przeprowadzić rozmowę. W zeszłym tygodniu zaproponowałam świetlicowej chęć pomocy, ustaliśmy wstępnie z tą Panią, żeby opracować im jakiś plan pozyskania środków pieniężnych (ze swojej strony) i powstał pomysł, żeby dzieciaki zbierały: segregowane odpady wtórne (papier, butelki PET, nakrętki). Celem byłoby nie tylko pozyskanie środków, ale również wypracowanie wśród mieszkańców nawyku segregowania odpadów i stworzenie podstaw do rozwoju inicjatyw społecznych. Bardzo proszę o pomoc, ta młodzież naprawdę chce coś zrobić dla siebie.

ODPOWIEDŹ NR 1:

Dzień dobry. Dziękuję za kontakt. Mam nadzieję, że zapał Pani i młodzieży z Pani wsi – pozwolą na zorganizowanie pożytecznych i ciekawych sposobów wspólnego spędzania czasu. O szczegółową odpowiedź na Pani pytania poprosiłam moją fundacyjną koleżankę Monikę Kaczmaryk, która najlepiej wyjaśni Pani wątpliwości.

Krótko i na tyle, na ile sama potrafię podpowiadam:
1.Mogą Państwo założyć stowarzyszenie zwykłe, tu porada, jak to zrobić: http://poradnik.ngo.pl/x/340827 Takie stowarzyszenie nie ma jednak osobowości prawnej i nie we wszystkich konkursach o dotacje może startować.
2. Żeby zarabiać sprzedając jakieś rzeczy zgodnie z prawem, powinni Państwo zarejestrować stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą. To jest możliwe, do zrobienia, ale wymaga dokładności. Nasza fundacja prowadzi bezpłatne szkolenia w tym zakresie. Jeśli chciałaby Pani wziąć udział w takim szkoleniu, proszę o kontakt z Moniką Słotwińską (mslotwinska@fww.org.pl).
3. Młodzież może startować w konkursach o dotacje. Takie konkursy organizuje m. in. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Czasami też nasza Fundacja organizuje konkursy grantowe, w których mogą startować również grupy nieformalne. Informacje zamieszczamy na stronie
www.witrynawiejska.org.pl

Na początek jednak, zanim podejmą Państwo dalsze kroki, serdecznie namawiam do próby zorganizowania czegoś ciekawego bez zewnętrznych środków. Z pomocą rodziców, dziadków, strażaków, Gospodyń Wiejskich i Pani dzieci na pewno mogą zorganizować sobie ciekawie czas. Może zainteresują Państwa jakieś pomysły na działania, opisane w Atlasie Inicjatyw na Witrynie Wiejskiej

Pozdrawiam serdecznie,
Klara Malecka FWW

ODPOWIEDŹ NR 2:

Witam serdecznie,
dostałam Pani e-mail od mojej koleżanki z Fundacji Wspomagania Wsi – Klary Maleckiej.
Choć pracuję dla redakcji Witryny Wiejskiej, także jestem mieszkanką maleńkiej wsi na Podkarpaciu, i tak jak Pani – próbuję coś tu pożytecznego dla wsi zrobić z młodzieżą. Dlatego Pani e-mail i pytania są mi bardzo bliskie i spróbuję jakoś Pani pomóc, uzupełniając to, co napisała już Klara.

Jak zacząć?
Sama zastanawiam się nad tym, czy sensowne jest reaktywowanie/tworzenie Koła Gospodyń Wiejskich, które np. w mojej wsi prosperowało i działało kiedyś całkiem nieźle. Jeśli jednak to grupa młodzieżowa z Pani wsi chce razem coś dla wsi zrobić i sama Pani chce właśnie z tą grupą pracować – to wydaje mi się, że formuła KGW może okazać się dla nich nieatrakcyjna. Nie zmienia to faktu, że w Pani wsi takie Koło może się niebawem zarejestrować i być może Pani inicjatywa i działalność społeczna tej grupy młodzieżowej – zachęci starszych mieszkańców do powołania Koła.

Jeśli jednak chodzi o młodzież, to może lepiej pomyśleć najpierw o jakieś młodzieżowej grupie nieformalnej, która później będzie mogła stanowić np. zaczyn lokalnego stowarzyszenia na rzecz rozwoju Państwa wsi. Na razie grupa ta może działać jako grupa nieformalna z wymyśloną przez siebie nazwą, ustalonym składem i celem działania, jednak do pozyskiwania dotacji będzie potrzebowała jakiegoś partnera prawnego, najlepiej lokalnego – może to być funkcjonująca i posiadająca osobowość prawną i konto bankowe – Ochotnicza Straż Pożarna, stowarzyszenie lokalne, towarzystwo lokalne, klub itd.
Uważam, że Pani założenie, że chce być Pani tylko motorem działań, a reszta należy do młodych – to bardzo dobre podejście!!! Nie wyręczać, ale pokazywać możliwości i wspomagać trochę z boku. Być może jednak będzie Pani musiała postawić ten pierwszy krok, czyli pomóc im zrealizować ich pierwszy projekt wymyślony wspólnie z młodymi i przyjąć na siebie rolę koordynatora. Bo często jest to duża psychologiczna bariera dla młodych, którzy dopiero zaczynają działać społecznie – przyjęcie na siebie odpowiedzialności za całą grupę i za wypełnienie zobowiązań względem instytucji dotujących niekiedy zniechęca i wszystkie najlepsze nawet pomysły idą do szuflady. Ale być może w Pani grupie wyłonił się już jakiś lider i będzie mógł taką rolę pełnić? Proszę to rozważyć.

I czasem ten pretekst do spotkania z drugim człowiekiem – to jest najważniejsze motto pierwszego projektu, bo ludzie są już odzwyczajeni od spotkań, od rozmów, od współpracy na rzecz dobra wspólnego i na początku trzeba ich ośmielić, pomóc zrobić coś niewielkiego, ale wspólnego, pokazać, że razem mogą naprawdę więcej.

Dotacje dla grup nieformalnych

Jest sporo konkursów dla takich nieformalnych grup młodzieżowych. Terminy składania wniosków są bardzo różne, najwięcej ogłoszeń pojawia się w pierwszych dwóch kwartałach roku.

Kilka źródeł, na które warto zwrócić szczególną uwagę w Państwa przypadku:

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży www.pcyf.org.pl a programy, które mogą być dla Was atrakcyjne to:
Równać Szanse oraz Make a Connection.

Fundacja Pro Bono Poloniae – ze swoim konkursem pt. Aktywna wiosna (rozstrzygnięcie zwykle w I kwartale roku, luty – marzec) – to jest konkurs dla młodzieży, która przygotuje swoją listę pomysłów, plan działania związany z aktywnością rówieśników i zrobieniem czegoś pożytecznego dla wsi: www.aktywnawiosna.pl

Lokalna Organizacja Grantowa z Programem „Działaj Lokalnie” – to bardzo ważny konkurs dla Was, musi się Pani tylko zorientować, czy w Pani województwie/powiecie/gminie działa już taka organizacja i jakie są terminy składania wniosków. Na podanej stronie internetowej jest mapa, łatwo się zorientować, gdzie jest najbliższa taka organizacja.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – program dotacyjny pn. Razem możemy więcej – Program wspierania aktywności lokalnej – konkursy ogłaszane raz na kwartał, najbliższego ogłoszenia należy się spodziewać w lipcu br.

Nasza Fundacja Wspomagania Wsi także wspiera grupy nieformalne w różnych konkursach. Warto zwrócić uwagę na konkursy: Pożyteczne Wakacje, Pożyteczne Ferie, Kultura Bliska, Nasza świetlica, nasz klub itd.

Działalność gospodarcza i sprzedaż
Dodam do tego co napisała Klara, iż Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła właśnie nowe terminy szkoleń z zakresu podstaw prawnych i księgowych w organizacjach pozarządowych – może warto skorzystać z tej oferty (szkolenia są bezpłatne, opłaca się samodzielnie tylko koszty dojazdu do miejsca, gdzie prowadzone są szkolenia – do Łowicza)
Jeśli będzie Pani miała jakieś dodatkowe pytania, proszę śmiało do mnie pisać, spróbuję pomóc.
Życzę powodzenia, wytrwałości i pozdrawiam,
Monika Kaczmaryk
Redakcja Witryny Wiejskiej
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!