Ciało obce w nosie, w uchu, w oku

Małe dzieci bardzo lubią w czasie zabawy wkładać sobie do ucha lub do nosa różne drobne przedmioty. Możemy tam znaleźć: koraliki, małe kamyki, oderwane części zabawek, bateryjki, zwitki papieru, nasiona fasoli, grochu, pestki owoców, orzeszki ziemne i wiele innych.

Maluchy umieszczają je tam najczęściej same lub pomagają im w tym towarzysze zabaw. Biorąc pod uwagę związane z tym kłopoty, kierujemy apel do rodziców i opiekunów- żadnych drobnych przedmiotów w otoczeniu dzieci do 3 lat!  

Usuwanie ciała obcego z nosa musi być wykonane bardzo ostrożnie, ponieważ istnieje obawa wepchnięcia go głębiej do krtani i tchawicy. Gdy tkwi ono luźno w nosie udaje się czasem namówić dziecko, by je wydmuchało. W tym czasie należy przycisnąć palcem drugą dziurkę. Jeśli to się nie uda, nie należy próbować usuwania przy pomocy pęsety, ponieważ można pokaleczyć nos, albo wepchnąć przedmiot głębiej. Trudne do usuwania są takie ciała obce, jak fasola, groch i inne nasiona, ponieważ w miarę upływu czasu zwiększają swoją objętość. Gdy przedmiot w nosie nie zostanie przez otoczenie zauważony, po kilku dniach może wystąpić krwawienie lub wyciek surowiczy o niezbyt przyjemnym zapachu. We wszystkich takich przypadkach najbezpieczniej zgłosić się do lekarza laryngologa (np. do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny). On już na pewno, przy użyciu odpowiednich narzędzi, poradzi sobie z problemem.

Ciało obce w uchu – czasem dzieci nie przyznają się lub zapominają, że włożyły coś do ucha. Podejrzenie może nasuwać ból ucha, krwawienie lub surowicza wydzielina z przewodu słuchowego, także upośledzenie słuchu. Gdy ciało obce mieści się luźno w przewodzie, a opiekunowie od razu zauważyli problem, można spróbować potrząsnąć głową – czasem przedmiot wypadnie. Bardziej skuteczne jest płukanie ucha ciepłą wodą, jednak nie każdy potrafi to wykonać, ponadto nie można wypłukiwać ciała organicznego (np. fasolki), bo pęcznieje. Nie wolno próbować usuwać przedmiotu domowym sposobem przez „dłubanie” w uchu jakimś narzędziem, bardzo łatwo wówczas uszkodzić błonę bębenkową. Trzeba pojechać do gabinetu laryngologicznego lub na ostry dyżur laryngologiczny. Tam lekarz dysponuje specjalnymi narzędziami, które umożliwiają usunięcie ciała obcego. Może również wykonać płukanie ucha. W skrajnych przypadkach, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

Ciało obce w oku – to dość częsty problem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej są to drobiny kurzu, czy piasku, czasem rzęsa, drobny owad. Oko jest podrażnione, zaczerwienione, łzawi. Nie należy zaciskać powiek, ani trzeć oka. Zaleca się mruganie i wtedy najczęściej ciało obce wypłynie razem z łzami. Jeżeli utrzymuje się nadal, zaleca się płukanie oka. Służy do tego specjalny kieliszek lub zwykła szklanka. Naczynie wypełniamy roztworem fizjologicznym soli lub przegotowaną wodą, dotykamy okiem powierzchni wody i mrugamy. Jest szansa, że ciało obce wypłynie razem z wodą. Możemy również spróbować usunąć je rogiem czystej i miękkiej chusteczki lub gazy, ale tylko wtedy, gdy widzimy je pod dolną, lub górną powieką. W przeciwnym przypadku udajemy się do okulisty. Bardzo poważnie podchodzi się do pacjenta, któremu wpadnie do oka opiłek metalu, kawałek kamienia, farby itd. Gdy widzimy, że ciało obce ma ostre krawędzie, przylega do gałki ocznej lub wbiło się w nią, nigdy nie próbujemy usuwać go domowym sposobem tylko zakładamy na oko opatrunek z gazy i udajemy się do gabinetu lekarza okulisty, można także na ostry dyżur okulistyczny. Lekarz, po zakropleniu kropli znieczulających, na pewno poradzi sobie z tym problemem, nie uszkadzając oka. Bardzo poważnie należy podejść do uszkodzenia przez ciało obce rogówki. Nie wolno samemu usiłować usunąć przyczyny, należy założyć na jedno i drugie oko opatrunek z gazy i zgłosić się jak najszybciej do gabinetu okulistycznego. Jak postępować w przypadku oparzenia oka środkami chemicznymi? Trzeba natychmiast zacząć płukanie oka i kontynuować je przez ok.30 min, następnie zabezpieczyć oko opatrunkiem i pojechać do okulisty. Obecność ciała obcego w oku może powodować powikłania. Zdarzają się zakażenia, niekiedy, gdy ciało obce wpadło w głąb oka, obniżenie ostrości wzroku. W przypadku, gdy po usunięciu ciała obcego utrzymują się dolegliwości ze strony oka, trzeba zgłosić się na badania kontrolne do okulisty.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!