Choroba bostońska – choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

Wywołują ją wirusy z grupy Coxsckie. Najczęściej dotyczy dzieci. Okres wylęgania choroby wynosi 4-6 dni.

 

 

 

OBJAWY

U osób chorych występuje gorączka o rożnym nasileniu, złe samopoczucie, brak apetytu, dreszcze, ból gardła. Po tych objawach wstępnych na powierzchni dłoniowej rąk, podeszwowej stóp, błonie śluzowej policzków, łuków podniebiennych i języka pojawiają się pęcherzyki o średnicy 3-7 milimetrów. Pęcherzyki przekształcają się w pęcherze, które na śluzówkach mogą dawać owrzodzenia. Pęcherzyki mogą ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Wykwity te ulegają samoistnemu wyleczeniu po około 7-10 dniach.

LECZENIE

Choroba ta nie wymaga leczenia przyczynowego. Leczymy tylko objawy.

Pilnujemy, aby dziecko piło dużo płynów, około 100 ml na kilogram wagi ciała. Podajemy letnie płyny, najlepiej przez słomkę. Unikamy soków, zwłaszcza kwaśnych, które mogą drażnić zmienioną chorobowo śluzówkę.

Nie zmuszamy dzieci do jedzenia – choroba minie, a dziecku zostanie odruch wymiotny na widok łyżeczki.

Podajemy środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Na zmiany (pęcherzyki), które uległy zakażeniu bakteryjnemu stosujemy maści z antybiotykiem.

Możliwość zarażenia się tą chorobą jest bardzo duża – nawet do 90%, zwłaszcza w skupiskach dziecięcych: w żłobkach, przedszkolach.

Zmiany pęcherzykowe należy różnicować z ospą wietrzną. Charakterystyczne jest umiejscowienie zmian. W każdym przypadku wystąpienia pęcherzyków na skórze u dziecka musimy poradzić się lekarza pediatry.

Choroba jest łagodna. Ustępuje samoistnie, jest jednak uciążliwa ze względu na bardzo złe samopoczucie dziecka, spowodowane bolesnymi zmianami w jamie ustnej. Przy odmowie picia czasem konieczne jest podłączenie kroplówki.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!