Sprawozdanie z I Przeglądu Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia

repository_KOLENDA_KGW-GROJECmidi
W dniu 23 stycznia 2010 r. w Szkole Podstawowej w Kończynach Wielkich (gmina Hażlach, powiat cieszyński) odbył się I Przegląd Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia, zorganizowany z inicjatywy Rady i Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, przy ogromnej życzliwości i wsparciu gminy Hażlach oraz Szkoły Podstawowej w Kończynach Wielkich.

W Przeglądzie uczestniczyły zespoły kolędnicze z 4 powiatów:

• bielskiego – KGW Pisarzowice, KGW Stara Wieś i KGW Zasole Bielańskie,
• cieszyńskiego – KGW Hażlach,
• oświęcimskiego – KGW Grójec, KGW Poręba Wielka, KGW Stare Stawy,
• żywieckiego – KGW Ślemień.

Otwarcia Przeglądu dokonał Wójt Gminy Hażlach, Karol Folwarczny oraz Przewodniczący Rady RZRKiOR w Bielsku-Białej, Antoni Trylski.

 
Zespół kolędniczy z KGW w Hażlach.

Powitano przybyłych gości, m. in. Wicemarszałka Województwa Śląskiego Adama Stacha, asystentkę europosłanki Małgorzaty Handzlik- Agnieszkę Michalską, Dyrektor Szkoły w Kończynach- Dorotę Stoły, radnych gminy Hażlach na czele z przewodniczącym, Karolem Czempielem, Prezydium Rady RZRKiOR w osobach Przewodniczącej Rady Kobiet- Antoniny Górnej, W-ce Przewodniczącego Rady- Andrzeja Wronę, Sekretarza Rady- Edwarda Korczyka i Członka Prezydium Rady- Zofię Dwornik.

 
Zespół kolędniczy z KGW w Starych Stawach.

Również zaszczycili swoją obecnością – Proboszcz Hażlacha ks. Andrzej Papoń, Wiceburmistrz Strumienia- Roman Greń i Sołtys Kończyc- Franciszek Morawiec.

I Przegląd prowadziła Danuta Kożusznik, Prezes Zarządu RZRKiOR w Bielsku-Białej.


Zespół kolędniczy z KGW w Grójcu.

Wystąpiło ok. 150 wykonawców prezentujących piękne kolędy i pastorałki.
Opracowanie muzyczne, aranżacja i wykonanie poszczególnych utworów dostarczyły wielu wzruszeń. Było w nich wiele entuzjazmu i autentyczności.


Zespół kolędniczy z KGW w Zasoli Bielańskich.

Całej imprezie towarzyszyła serdeczna i ciągle świąteczna atmosfera a melodia i słowa kolędy: „Dziecino słodka, czemu drżysz i tak cudownie patrzysz się, czy już przed sobą widzisz krzyż, na purpurowym nieba tle […]” sprawiły, że u niejednego słuchacza spłynęła łezka.


Zespół kolędniczy z KGW Pisarzowicach.

Godne podziwu i uznania jest kultywowanie wspólnego kolędowania oraz zapał i zaangażowanie członkiń KGW. Przyjechały one do Kończyc Wielkich z wielką radością, że mogą tutaj zaprezentować swój repertuar. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, upominki i gorące podziękowania za udział w przeglądzie.

 
Zespół kolędniczy z KGW Porębie.

Słowa podziękowania i uznania dla występujących oraz ogólnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich przekazał Wicemarszałek Adam Stach. Ogłaszając zakończenie I Przeglądu Zespołów Kolędniczych KGW, wójt gminy Hażlach powiedział, że jest szczęśliwy, iż mógł gościć tak wspaniałych wykonawców, którzy chcą krzewić tradycję i kulturę ludową. Pan Antoni Trylski podziękował bardzo serdecznie wszystkim organizatorom i uczestnikom tego przedsięwzięcia, a szczególnie dyrektor szkoły za niezwykle gościnne przyjęcie.


Zespół kolędniczy z KGW w Ślemieniu.

Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali „Bóg się rodzi”. Wykonawcy i goście zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem i wspaniałymi wypiekami pań z KGW i rady rodziców.


Zespół kolędniczy z KGW w Starej Wsi.

Tak oto I Przegląd Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia przeszedł do historii działalności Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.

***

Opracowanie: Danuta Kożusznik
Prezes Zarządu Rejonowego Związku
Rolnikow, Kółek i Organizacji Rolniczych
w Bielsku-Białej

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!