Instytucje finansowe

Instytucje finansowe
Czy można żyć bez pieniędzy? Być może tak. Jednak pieniądze mogą zapewnić nam o wiele większy komfort życia. Dlatego warto poznać instytucje, które pomagają obracać pieniędzmi. Oczywiście – nie łudźmy się – nie robią tego za darmo, ale jeśli dobrze wykorzystamy ich oferty, zysk będzie obopólny.

 

Można stwierdzić, że w nowoczesnej gospodarce najważniejsze są banki. Nazwa bank pochodzi od włoskiego słowa „il banco”, czyli „ława”, na której pierwsi bankierzy wymieniali pieniądze.

Dziś banki to przede wszystkim instytucje umożliwiające szybki przepływ kapitału pomiędzy tymi, którzy go posiadają, a tymi, którzy go potrzebują. Odbywa się to głównie dzięki transakcjom bezgotówkowym, które są znacznie tańsze i wygodniejsze od tradycyjnych, gotówkowych.

Naturalnie przelewy nie są niczym nowym – już od setek lat regulowano należności, przenosząc kwoty pomiędzy kontami, nigdy jednak na taką skalę jak obecnie.

Podsumowując – banki przede wszystkim zarabiają pieniądze na usługach pośrednictwa finansowego. Są to transakcje korzystne zarówno dla klientów, jak i dla banków. Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak zażywanie lekarstw niezgodnie z zaleceniem może mieć opłakane skutki, tak i błędne decyzje finansowe (na przykład nadmierne zadłużanie się) mogą doprowadzić do tragedii.

Skoro poruszyliśmy temat nadmiernego zadłużania się, nie można nie wspomnieć o szybkich pożyczkach. Czytanie umów obowiązuje nas zawsze i jeżeli tego nie robimy, to potem pretensje możemy mieć tylko do siebie.

W wypadku szybkich pożyczek umowy należy czytać szczególnie starannie – takie pożyczki są często bardzo drogie.

Często musimy uiścić dodatkowe opłaty, np. za ubezpieczenie, dostarczenie gotówki do domu czy prowizję za udzielenie pożyczki. Udzielanie pożyczek od ręki to dla wielu instytucji finansowych bardzo dobry interes. Wykorzystują to, że gdy naprawdę brakuje nam gotówki, z reguły nie mamy czasu, aby uważnie przeczytać umowę.

Jeżeli mamy problemy z oceną całości kosztów, które będziemy musieli ponieść, zamiast o oprocentowanie pytajmy o comiesięczne raty. Ich wysokość i liczbę znacznie łatwiej porównać, a co za tym idzie – znacznie łatwiej jest w ten sposób ocenić oferty.

Instytucje finansowe mogą również oferować inne usługi, np. zakup i sprzedaż akcji, wierzytelności czy leasing (np. samochodów, komputerów).

Rozważne korzystanie z ofert tych instytucji może zaoszczędzić wielu kłopotów, przynieść korzyści, a więc uczynić życie znacznie łatwiejszym. Dlatego warto zapoznać się z ich ofertami i wybrać te, które najlepiej zaspokajają nasze potrzeby.

 

Marcin Staniewicz
Wydział Edukacji
Departament Edukacji i Wydawnictw
Narodowy Bank Polski

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!