Jak tworzyć zbiór starych fotografii?

Nie ma chyba nic bardziej wzruszającego niż stare fotografie. Oglądając je, jesteśmy ciekawi ludzi, którzy się na nich znajdują, możemy obejrzeć jak wyglądały ulice, domy, płoty. Co spowodowało, że zrobiono tę fotografię, jaka to uroczystość, jakie wydarzenie, kiedy to było.

 

Są to wszystko pytania jakie powinny znaleźć się w metryczce starego zdjęcia. Możemy ją łatwo sporządzić na komputerze, a jeśli go nie mamy możemy ją po prostu spisać na kartce papieru pisząc długopisem czy ołówkiem. Chodzi o to by nie stracić informacji o fotografii.

Bardzo ważne! Pamiętajmy, że stare fotografie pod wpływem światła mogą bardzo szybko blaknąć. zatem starajmy się je oglądać w niezbyt ostrym świetle. Jeśli mamy je zeskanować – zróbmy to w miarę szybko. Jeśli fotografia jest w kolorze sepii (odcień brązu, czy czerwieni) postarajmy się uzyskać fachową poradę jak zrobić kopię takiego zdjęcia.

Możemy spróbować zrobić prowizoryczną fotokopię starej fotografii korzystając z opcji makro, którą ma większość aparatów cyfrowych. Kładziemy fotografię w dobrze oświetlonym miejscu (ale nie w ostrym świetle) i z bliska, podpierając ręce by zapewnić stabilne położenie aparatu robimy fotografie. Możemy też skorzystać ze statywu.

Jakie informacje powinny znaleźć się w metryczce fotografii?

a.      Krótki opis fotografii.

b.      Kto jest właścicielem fotografii (kto ją przyniósł)?

c.      Kiedy ją przyniósł?

d.      Jak zdjęcie znalazło się u właściciela (osoby, która je przyniosła)?

e.      Kiedy fotografia została zrobiona?

f.      W jakich okolicznościach (z jakiej okazji) została zrobiona?

g.      Kto ją zrobił?

h.      Jakie wydarzenie uwiecznił fotograf?

i.      Kto jest na fotografii (jak się nazywa, kto to jest dla właściciela)?

j.     Bardzo ważne: zapytajmy właściciela o zgodę na publikację fotografii lub wystawienie jej
na wystawie. Zgoda powinna być wyrażona na piśmie w postaci nawet jednego zdania i
podpisana i dołączona do metryczki zdjęć, lub może stanowić część metryczki.

Fotografie (lub ich kopie) razem z metryczką gromadźmy w odpowiednich albumach (czarne okładki chroniące przed światłem). Fotografie powinny być oddzielone od siebie i od innych dokumentów delikatnymi wkładkami np. bibułkowymi.

Jeśli mamy kilka albumów starych fotografii, opiszmy co się w nich znajduje by często szukając nie narażać fotografii na zniszczenia i wystawiać na działanie światła.

 

Przykład metryczki fotografii

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!