Wyroby ich warsztatów znajdowały odbiorców od Rosji po Włochy. Wykorzystując Dunaj eksportowano je także do imperium otomańskiego. Razem z rozwojem przemysłu warsztaty kowalskie zaczęły upadać. Ich renesans rozpoczął się w 1987. Wtedy, w ramach programu odnowy wsi, zaczęto odbudowywać najważniejsze zabytki kowalstwa w tej okolicy. Dzisiaj Ybbsitz jest znów ośrodkiem kowalstwa i obróbki metali, którym zarządza Centrum Kowalstwa (http://www.schmiedezentrum.ybbsitz.at/), jednak ciężar działalności przeniósł się z produkcji na edukację, kulturę i turystykę. W 1996 roku uruchomiono tu Trasę Kowalstwa z Mostem Przygód a w 1998 roku obyło się w Ybbsitz pierwsze międzynarodowe spotkanie kowali pn. „Ferraculumfest”. Spotkania takie odbywają się teraz w cyklu dwurocznym, następne będzie w 2006 roku. Ybbsitz jest siedzibą zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Miejscowości Kowalskich (http://www.ironcities.net/), do którego należy dziesięć miejscowości z Austrii, Finlandii, Niemiec, Włoch i Polski, którą reprezentuje Gniew.
W ofercie kowalskiej wsi prezentowanej na stronie www.ybbsitz.at znaleźć można między innymi:
· Kursy kowalstwa. · „Metalowe” plenery artystyczne gromadzące artystów i rzemieślników pracujących w metalu. · Kowalski Jarmark Bożonarodzeniowy. · Zwiedzanie zabytkowych kuźni z młotami poruszanymi siłą wody. · Wyroby kowalskie. · Pakiety programów dla szkół i grup turystów.
|
Wszystko to w powiązaniu z ofertą rolników, pensjonatów, restauracji, trasami rowerowymi, pieszymi i do narciarstwa biegowego. Wieś kowalska Purgstall jest również bardzo ważnym elementem austriackiej „Trasy Żelaza”, która prowadzi przez tereny trzech krajów związkowych Austrii.
Gdzie są czarni grafowie[1]? Program jednodniowej przygody 10.00 11.30 13.00 14.00 15.00 17.00 Cena 23 Euro od osoby, przy grupach powyżej 20 osób.
|